RoCycle to stworzony przez zespół z MIT CSAIL robot, który potrafi odróżniać od siebie obiekty z tworzywa sztucznego, papieru lub metalu.
Robot, którego widzicie na zdjęciu powyżej, ma jedno zadanie: sortować śmieci. Inżynierowie z MIT CSAIL starają się zadbać o to, by robił to dokładnie i bez pomyłek.
Jak zamierzają osiągnąć swój cel? Otóż wyposażyli dłonie robota imieniem RoCycle w czujniki, które pozwalają mu na określenie rodzaju przedmiotu i tym samym umieszczenie go w odpowiednim pojemniku. Sensory umożliwiać mają (w miarę) skuteczne odróżnianie metalu, tworzywa sztucznego i papieru, między innymi poprzez sprawdzanie przewodzenia i próbę zgniotu.
Istotne są również materiały, z jakich wykonano dłonie robota. Są one zarazem elastyczne i trwałe, a do tego umożliwiają chwytanie i wykonywanie dynamicznych ruchów.
Niestety na razie skuteczność pozostawia nieco do życzenia. RoCycle cechuje się 85-procentową dokładnością w przypadku nieruchomych obiektów i jedynie 63-procentową, gdy przedmioty są w ruchu (na przykład na przenośniku taśmowym). Jak można to poprawić? Inżynierowie będą eksperymentować z systemem wizyjnym opartym na kamerze połączonej z oprogramowaniem identyfikującym.
Specjaliści z MIT CSAIL mają nadzieję, że takie roboty będą mogły w przyszłości zastąpić ludzi, którzy w pracy są narażeni na zranienia, infekcje czy …zanudzenie się. To też szansa na ograniczenie kosztów recyklingu.
Źródło: MIT CSAIL, Engadget. Foto: Jason Dorfman, MIT CSAIL
Komentarze
6