MSI GeForce GTX 780 Lightning: oficjalna premiera karty dla wymagających overclockerów
780-tka w wersji Lightning powinna sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających overclockerów.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, firma MSI wprowadziła do swojej oferty kartę graficzną GeForce GTX 780 Lightning, a więc topową konstrukcję dla entuzjastów i overclockerów. Model ten został wyposażony w wydajną sekcję zasilania, funkcje ułatwiające ekstremalne podkręcania i nowy system chłodzenia, natomiast całość uzupełniają jeszcze fabrycznie podniesione taktowania.
780-tka z serii Lightning bazuje na procesorze graficznym Kepler GK110 z 2304 rdzeniami CUDA, który został przyspieszony ze standardowych 863 MHz (900 MHz w trybie Boost 2.0) do odpowiednio 980 MHz (1033 MHz w trybie Boost 2.0). Całość wspomagają 3 GB pamięci GDDR5 384-bit o standardowym zegarze 6008 MHz.
Na potężnej płytce drukowanej znalazło się miejsce dla 20-fazowej sekcji zasilania (16 faz dla układu graficznego, 3 fazy dla pamięci wideo i 1 faza dla złącza PCI-Express) z komponentami Military Class 4 – kondensatorami Hi-c CAP i Dark Solid Cap, nowymi dławikami SFC oraz tranzystorami Copper MOS i DrMOS4.
Warto również zauważyć, iż dodatkowe zasilanie doprowadzają tutaj dwa 8-pinowe gniazda, a pamięć wideo jest zasilana bezpośrednio z zasilacza, a nie jak to bywa w referencyjnej wersji ze złącza PCI-Express. Na rewersie PCB zainstalowano również moduł GPU Reactor, który ma za zadanie stabilizować napięcie zasilające rdzeń.
Nie zabrakło również punktów pomiarowych napięć zasilających procesor graficzny, pamięć wideo i złącze PCI-Express oraz możliwości ich regulacji w aplikacji MSI Afterburner. Zaawansowanych overclockerów powinien także zainteresować dodatkowy BIOS (technologia Twin BIOS), który zwiększa limity zabezpieczenia przeciążeniowego i nadprądowego oraz wyłącza maksymalną wartość współczynnika TDP. Konfiguracja ta powinna więc się sprawdzić w przypadku ekstremalnego podkręcania z użyciem ciekłego azotu.
Chłodzeniem karty zajmuje się 2-slotowy system TriFrozr, który podobno poradzi sobie z odprowadzeniem nawet 550 W ciepła. Konstrukcja ta składa się z dwóch masywnych radiatorów z aluminiowymi żeberkami, siedmiu rurek cieplnych SuperPipe o grubości 8 mm, dużej podstawy pokrytej niklem oraz trzech dużych wentylatorów z łopatkami Propeller Blade – dwóch bocznych o średnicy 90 mm i jednego środkowego o średnicy 80 mm. Kości pamięci i sekcję zasilania chłodzi dodatkowy radiator, natomiast na rewersie laminatu zainstalowano wzmacniająco-chłodzącą płytkę backplate.
Warto również zauważyć, iż boczne wentylatory podłączono do jednego regulatora PWM, a środkowy do drugiego - dzięki temu można precyzyjniej sterować ich prędkością obrotową (służy do tego aplikacja MSI VGA Fan Control). Całość schowano pod efektowną obudową z podświetlanym logo serii Lightning – przy niskim obciążeniu (do 150 W) ma ono zielony kolor, przy średnim obciążeniu (160 – 200 W) niebieski kolor, a przy dużym obciążeniu (ponad 210 W) czerwony kolor.
Na śledziu udostępniono pozłacane wyjścia DVI-D, DVi-I, HDMI i DisplayPort, natomiast trochę dalej dwa złącza SLI.
Specyfikacja karty graficznej MSI GeForce GTX 780 Lightning:
- rdzeń: Kepler GK110
- procesory strumieniowe: 2304
- taktowanie rdzenia: 980 MHz (1033 MHz w trybie Boost 2.0)
- pamięć wideo: 3 GB GDDR5 384-bit
- taktowanie pamięci: 6008 MHz
- złącza zasilające: 2x 8-pin
- wyjścia wideo: DVI-D, DVI-I, HDMI, DisplayPort
- chłodzenie: TriFrozr
- funkcje dodatkowe: punkty pomiarowe napięć, BIOS z trybem LN2, moduł GPU Reactor
780-tka z serii Lightning niebawem trafi do sprzedaży, a jej sugerowana cena na rynku amerykańskim wynosi 750 dolarów.
Źródło: MSI
Komentarze
301. Po prostu stać mnie zeby kupić ją zamiast coś troche tanszego np Asus z DC.
2. CHce mieć troszke chłodniej i ciszej (choć tutaj nie zawsze tak jest)
Kiedy nadejdą czasy ze mocne Gpu będą miały po 55 stopni pod obciązeniem to ten drugi argument zniknie.
I pamiętajcie te karty rzadko kiedy się podkręcają o wiele lepiej od konkurencji, do testów redaktorzy dostają często sztuki specjalnie wybrane , a kupi człowiek taką karte i okazuje się ze podkręciła się jak referent
900W Core power limit i 800A Current Limit oraz XXXw TDP limit xD
Bajery bajerami ale ciekawe jak w testach wypadnie.
"dwóch bocznych o średnicy 90 mm i jednego środkowego o średnicy 80 mm"
Czy te dwa boczne to nie miały być 120mm, a środkowy 92mm?
I na koniec ciekawostka - na slajdzie "Enhanced power design" jest zasilacz od BeQuiet.