Otrzymaliśmy i ciągle otrzymujemy od Was pytania i opisy problemów, co bardzo nas cieszy. Poniżej przedstawiamy ciekawy problem dot. sieci Wi-Fi Pierwszy. Oto jego treść:
Zobacz dotychczasowe rozwiązania problemów |
"Witam Mam problem z siecią WiFi (Stworzyłem raz taką sieć i działa jak należy). Ogólny problem to przedłużenie zasięgu WiFi. A mianowicie internet jest odbierany drogą radiową (od dostawcy) przed Router (do pc stacjonarnego). Po czym chce go nadal rozsyłać (przez Wifi) na odległość 600m (z domu do budynku gospodarczego). Boje się że w danym miejscu nie będzie zasięgu a jak już będzie to prędkość koszmarnie niska... W mojej myśli tkwi przedłużenie tego zasięgu w połowie drogi. Myślałem o antenie kierunkowej (która by zadawała), ale po drodze są przeszkody (garaż). A puszczenie kabla (skrętka żelowana) mija się z celem... Pośrodku odległosci mozna było by dac urządzenie które pracowało by w trybie? AP/Repeater/mostek?? Teraz mam kompletny mętlik. Prosze o pomoc"
Odpowiedź benchmark.pl:
Rozwiązania wstępnie widzę dwa, w obu przypadkach musi być zapewniona widoczność optyczna anten punktów dostępowych i pomijamy opcję stawiania na garażu dodatkowych urządzeń aktywnych.
Rozwiązanie 1.
Wykorzystanie dwóch punktów dostępowych jako bridge. Jedne z nich (AP1) podłączony do obecnego routera w domu, drugi (AP2) zaś bezpośrednio na budynku gospodarczym. Anteny kierunkowe. Ustawienie obydwu punktów dostępowych w funkcji "Bridge - punkt-punkt"/Wireless Bridge. Takie rozwiązanie zapewni w budynku gospodarczym sygnał sieci na porcie Ethernet punktu dostępowego AP2. Nie będzie możliwości podłączenia się bezprzewodowo do linku stworzonego pomiędzy AP1 i AP2. Port Ethernet punktu AP2 można rozbudować o kolejny AP, który będzie rozsyłał sieć Wi-Fi w budynku gospodarczym.
Rozwiązanie 2.
Wykorzystanie dwóch punktów dostępowych jako bridge - podobnie jak w punkcie pierwszym z tym, że ustawionych jako "Bridge - punkt-punkt z funkcją AP". Takie rozwiązanie sprawi, że będziemy mogli oprócz podłączenia się poprzez Ethernet do AP2 wykorzystać również sieć (link) stworzony pomiędzy AP1 i AP2 i podłączać się do niego poprzez Wi-Fi.
Zastosowanie tego wariantu pozwoli na bezproblemową komunikację. Nie wiem natomiast jak czytelnik planuje wykorzystanie tego łącza - czy tylko internet, czy też dodatkowe usługi. Według mnie należałoby przeskanować eter i sprawdzić zajętość kanałów w sieci.
Z kolei przy braku możliwości ominięcia garażu można zastosować punkty dostępowe w funkcji repeater-a. AP1 - dom, AP2 - budynek gospodarczy oraz AP3 - garaż. Wiąże się to jednak ze spadkiem wydajności takiego linku.
Trzecia opcja - może bardziej kosztowna ale realna do zrobienia i najpewniejsza (szczególnie jeśli chodzi o jakość transmisji i jej przyszłościowe wykorzystanie) - zastosowanie na 600 m światłowodu, np. 2 pary włókien, 2 switche i dwa moduły SFP do switchy.
Poniżej zobrazowane scenariusze:
Polecamy artykuły: | ||
Connectify - stwórz sieć bez routera | QNAP TS-210 czy D-Link DNS-320? Wybieramy NAS | Poradnik: jak wybrać łącze i sprzęt sieciowy |
Komentarze
9Router i łącze ISP podłączyć w garażu między domem i budynkiem gospodarczym wtedy ogranicza się koszty i dodatkowe urządzenia a zasięg jest wszędzie w pożądanych miejscach :)
Ja mam podobnie wystarczy dobra antena na garażu
PS
Obrazki 1 i 2 są takie same xD