Ta płyta wyprzedza epokę - ASRock prezentuje pierwszy model w standardzie ATX12VO
Firma ASRock już nie raz pokazała, że potrafi nas zaskoczyć innowacyjnym podejściem do sprzętu. Podobnie jest i tym razem – producent zaprezentował pierwszą płytę główną zgodną z nowym standardem zasilania ATX12VO.
Nowy standard zasilania ATX12VO
Pierwsze informacje o standardzie ATX12VO pojawiły się na początku roku. Koncepcja zakłada przejście w zasilaczach komputerowych tylko na jedno napięcie wyjściowe: 12 V i konwersję tego napięcia bezpośrednio na płytach głównych. Rozwiązanie uprości konstrukcję zasilaczy, ale skomplikuje budowę płyt głównych.
Pierwsza płyta główna w standardzie ATX12VO
Jeżeli myśleliście, że standard ATX12VO to tylko teoria to byliście w błędzie – firma ASRock wprowadziła taką płytę do oferty.
Mowa o modelu ASRock Z490 Phantom Gaming 4SR, który współpracuje z najnowszymi procesorami Intel Core 10. gen (Comet Lake-S) i dwukanałowymi zestawami pamięci DDR4 RAM. Nie jest to jednak zbyt rozbudowana konstrukcja – dla kart rozszerzeń przewidziano dwa złącza PCI-Express x16 i trzy PCI-Express x1, a dla dysków cztery gniazda SATA i jedno M.2 32 Gb/s.
Warto jednak zwrócić uwagę na zasilanie. Energię do procesora standardowo doprowadza EPS12V 8-pin. Nie znajdziemy tutaj gniazda ATX12V 24-pin, ale dwa mniejsze wtyki – PCIe PEG 6-pin (takie jak do karty graficznej) oraz nowe ATX12VO 10-pin. Obok umieszczono jeszcze dwa gniazdka do wyprowadzenia zasilania dla dysków SATA (zasilacz w standardzie ATX12VO nie ma takich wtyków).
Z tyłu wyprowadzono tylko niezbędne złącza: PS/2, 2x USB 2.0, 2x USB 3.0, wyjście HDMI, złącze sieciowe RJ45, złącza antenowe dla karty Wi-Fi 802.11ac oraz trzy złącza audio (z 8-kanałowego kodeka Realtek ALC1200).
Czy płyta główna ATX12VO ma sens?
Z490 Phantom Gaming 4SR póki co jest ciekawostką. Na rynku jeszcze nie ma zasilaczy zgodnych ze standardem ATX12VO, więc nawet nie ma możliwości uruchomienia komputera z taką płytą.
Podejście firmy ASRock pokazuje jednak co innego - producenci nie zbagatelizowali nowego standardu i za jakiś czas norma ATX12VO rzeczywiście może trafić do naszych komputerów. Na pewno byłaby to jedna z największych rewolucji w sprzęcie PC od wprowadzenia obecnego standardu ATX.
Aktualizacja 02.05.2020 12:00
Z informacji firmy Intel dowiedzieliśmy się, że nowy standard ATX12VO pozwala obniżyć pobór mocy w spoczynku nawet o 23%.
Producent zadeklarował, że współpracuje z firmami FSP, High Power, Channel Well Technology i Corsair nad opracowaniem zasilaczy w standardzie ATX12VO.
Źródło: ASRock, Intel
Zobacz więcej newsów o płytach głównych:
- ASRock przechytrzył Intela - ma sposób na podkręcanie zablokowanych procesorów CML-S
- Przegląd płyt głównych MSI Z490 - zobacz czym kusi producent
- MSI MAG X570 Tomahawk WIFI - ta płyta może okazać się hitem zestawów z Ryzen 3000
Komentarze
39Przerzucanie mechanizmu który działa dobrze z miejsca na miejsce? Po co? Oczywiście żeby napędzić sprzedaż nowego hardware.
Obecne zasilacze bardzo dobrze sobie radzą z tym zadaniem, jeśli przerzucimy to na płyty główne, ich ceny poszybują mocno w górę. No i właśnie o to chodzi, ogłosić światu pseudo-rewolucję, wprowadzić nowy niekompatybilny sprzęt i czekać aż lemingi się rzucą "bo nowoczesne".
Ceny plyt glownych wzrosna na bank bo przetworniki beda musialy znajdowac sie na plycie glownej gdzie i tak juz jest ciasno , pomysl stary hp go uzywa czy uzywalo.
Dodatkowo intel twierdzi ze nie bedzie mozna uzyc przejsciowki z istniejacego 12v na nowe 12v bo nie i juz a to tylko inaczej ulozone piny zasilajace...
Tylko pozostaje jeszcze taka kwestia, że większość innych podzespołów np dyski HDD nadal korzysta z niższych napięć stąd o ile wyeliminowane zostanie główny odbiorca tych napięć o tyle. Chcąc zmienić standard należałoby już w całej rozpiętości dokonać też zmianę, co po pierwsze w rezultacie uprości konstrukcję samych zasilaczy do jednego poziomu napięć (powinno to nieznacznie podnieść sprawność przez zmniejszenie liczby przetwornic).
Zdjęcia w nagłówkach to jakaś porażka.
Oczy uciekają mi do d...py ze strachu.
co ja niby mam na nich zobaczyć??
Zdjęcia w nagłówkach to jakaś porażka.
Oczy uciekają mi do d...py ze strachu.
co ja niby mam na nich zobaczyć??
zmiana imo na plus
gamersnexus ma ciekawy artykuł o tym jak by ktoś chciał sobie poczytać (albo obejrzeć) o historii i co w praktyce oznacza przejście na ten standard, polecam
gamersnexus.net/guides/3568-intel-atx-12vo-spec-explained-what-manufacturers-think
Zasilacz natomiast mógłby być hubem USB-C, dzięki czemu odciążamy płytę główną z zasilania najbardziej prądożernych urządzeń poprzez ten port. Poza tym można by zastosować rozszerzony zakres napięć. Standard USB-C przewiduje zasilanie napięciem maksymalnie 20V przy prądzie 5A, czyli zyskamy możliwość szybkiego naładowania smartfona czy tabletu albo zasilania innych urządzeń w standardzie PPS (Programmable Power Supply), czego z płyty głównej nie zrobimy.
CPU na płycie głównej ma i tak swoją własną przetwornicę DC-DC. Karta graficzna także ma swoją własną przetwornicę. Zwróćcie uwagę, że na przestrzeni lat im nowszy zasilacz, tym procentowo więcej mocy przypada właśnie na linię 12V.