Najważniejsze fakty z działalności firmy Intel w 2008 – podsumowanie roku
Intel w 2008 roku świętował swoją czterdziestą rocznicę, podczas gdy układ scalony skończył 50 lat. Wykorzystując proces produkcyjny 45 nanometrów (nm) oraz świeże osiągnięcia w dziedzinie tranzystorów, Intel przedstawił olbrzymią liczbę nowych produktów oraz zrealizował kilka przełomowych projektów w dziedzinie badań i rozwoju, ochrony środowiska i organizacji. Nowinki dotyczyły nie tylko tradycyjnych obszarów działalności, takich jak laptopy, komputery stacjonarne i serwery. Firma zaprezentowała także niezliczone układy i technologie skierowane na nowe segmenty rynku i zaawansowane technologicznie obszary wzrostowe.
Najważniejsze wydarzenia minionego roku wg. Intel:
Premiera procesorów Intel Core i7 – Intel przedstawił w listopadzie najszybszy na świecie procesor przeznaczony do komputerów stacjonarnych, a także zestaw unikalnych technologii, takich jak Intel Turbo Boost i Intel Hyper-threading. Procesory z rodziny Core i7 będą mogły mieć nawet 8 rdzeni, dodając kolejne osiem wątków i tworząc w ten sposób 16 oddzielnych jednostek przetwarzających, które poradzą sobie z najbardziej wymagającymi zadaniami w zastosowaniach firmowych bądź domowych. Technologia Intel Turbo Boost przestawia procesor na wyższy bieg, zapewniając oszałamiającą wydajność bez problemów z przegrzewaniem.
Intel Centrino 2 i Intel Centrino 2 z vPro do notebooków – w 2008 r. notebooki przebiły popularnością komputery stacjonarne, a Intel zaprezentował w czerwcu platformę mobilną nowej generacji, umożliwiającą tworzenie nowych, wydajnych komputerów przenośnych, które spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Najnowsze technologie procesorowe Intela stworzono z myślą o przełomowej wydajności, również w takich zastosowaniach jak wideo o wysokiej rozdzielczości, nie zapominając jednak o dłuższej pracy na akumulatorach w porównaniu do poprzednich generacji.
Procesor Intel Atom tworzy nowe kategorie – Intel wprowadził w tym roku do oferty najmniejszy spośród swoich procesorów. Zbudowany jest z najmniejszych, opracowanych od nowa tranzystorów. Stworzył dwie nowe kategorie produktów – mobilne urządzenia internetowe oraz netbooki. Jednocześnie wzmocnił pozycję i ofertę firmy Intel w segmentach urządzeń osadzonych i cyfrowego sprzętu medycznego.
Rozwój technologii WiMAX – Sprint uwolnił od kabli Baltimore, pierwsze amerykańskie miasto objęte zasięgiem sieci WiMAX. Na całym świecie powstają setki kolejnych sieci, a Intel wprowadził pierwsze w historii połączone moduły WiMAX/Wi-Fi przeznaczone do laptopów z układami Intela. Producenci laptopów wprowadzają komputery przenośne przystosowane do pracy w sieciach WiMAX, zaś komisja FCC zatwierdziła fuzję między działem firmy Sprint odpowiedzialnym za sieci WiMAX a firmą Clearwire, w którą zainwestowały takie korporacje jak Intel, Google, Comcast, Time Warner Cable i Bright House Networks.
Kamienie milowe w dziedzinie procesorów – Intel wprowadził pierwsze na świecie, mobilne procesory czterordzeniowe, Intel Core2 Extreme QX9300 oraz Intel Core 2 Quad Q9100. Firma zaprezentowała także pierwszy sześciordzeniowy układ serwerowy, oferując go pod popularną marką procesorów Intel Xeon.
Mobilne procesory w małych obudowach inspiracją dla nowego wzornictwa – w jaki sposób Lenovo i Apple stworzyły laptopy, które mieszczą się w kopercie? Intel wprowadził osiem procesorów w małych obudowach, które o około 60 procent zmniejszyły przestrzeń niezbędną we wnętrzu komputera, ograniczając jednocześnie pobór energii.
Szczegóły architektury „Larrabee” dla przyszłych komputerów „wizualnych” – zgodnie z intelowskim projektem „Terascale” definiującym przyszłą wydajność komputerów, Intel opisał funkcje i możliwości zbliżającej się, pierwszej w historii architektury „wielordzeniowej (many-core)” o nazwie kodowej „Larrabee”. Pierwsze produkty bazujące na tej architekturze, przeznaczone na rynek zastosowań graficznych, spodziewane są w 2009 lub 2010 r.
Nowa kategoria inteligentniejszych, budowanych w określonym celu produktów typu SoC – Intel ogłosił początek nowej kategorii wysoce zintegrowanych, budowanych w określonym celu, przystosowanych do pracy w sieci produktów i konstrukcji typu System on Chip (SoC). Wykorzystują one intelowską architekturę (IA), oferując nowy poziom wydajności i energooszczędności w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań tego rodzaju. Intel zaprezentował w 2008 r. produkty typu SoC wykorzystujące architekturę IA, skierowane na rynek elektroniki konsumenckiej oraz rozwiązań osadzonych. Przyszłe konstrukcje SoC będą bazować na innowacyjnym rdzeniu procesora Intel Atom, w tym “Sodaville” i “Lincroft”.
Intel w elektronice konsumenckiej i w telewizji – Intel przedstawił pierwszy produkt z nowej rodziny budowanych w określonym celu układów SoC z architekturą IA, przeznaczonych do elektroniki konsumenckiej – Intel Media Processor CE 3100 („Canmore”) do urządzeń konsumenckich podłączonych do Internetu. Intel zaprezentował także wspólnie z Yahoo zarys platformy telewizyjnej o nazwie Widget Channel, która zaoferuje bogaty zestawy użytecznych i interaktywnych gadżetów telewizyjnych, dostępnych bezpośrednio z telewizora.
Komputery dla szkół – Intel przedstawił w kwietniu nową generacje referencyjnych komputerów PC dla szkół. Portugalia ogłosiła, że wprowadzi do szkolnych pracowni 500 tys. tego typu maszyn, zaś Wenezuela zobowiązała się do kupna miliona sztuk pod lokalną marką OEM o nazwie Magellan.
Technologia Intel vPro myśli i działa za siebie – Intel zaprezentował we wrześniu trzecią generację technologii Intel vPro dla firmowych komputerów stacjonarnych. Wprowadza ona szereg nowych funkcji, dzięki którym „myśli i działa” za siebie, co dodatkowo automatyzuje funkcje IT. Przykładowo, komputer może sam z siebie zrealizować zaplanowane czynności konserwacyjne lub nawet wysłać zgłoszenie do serwisu, gdy wystąpi problem.
Linia wydajnych dysków półprzewodnikowych (SSD) – Intel zaprezentował w 2008 r. najwydajniejsze dyski półprzewodnikowe (SSD) do komputerów. Zastępują one tradycyjne dyski twarde i sprawiają, że procesory mogą zaprezentować swoją pełną moc obliczeniową. Wyróżniają się solidną, lekką konstrukcją i niskim poborem prądu. W środowisku serwerowym, dyski SSD firmy Intel obniżają całkowite koszty infrastruktury, chłodzenia i zasilania, a także nawet ponad pięciokrotnie zmniejszają całkowite koszty posiadania aplikacji korporacyjnych.
Premiera platformy Intel Dual Socket Extreme – Intel zaprezentował w lutym platformę Intel Dual Socket Extreme do komputerów stacjonarnych. Wcześniej była ona znana pod nazwą kodową „Skulltrail”. Była to jedna z pierwszych platform dla entuzjastów, która obsługiwała dwa czterordzeniowe procesory Intel Core 2 Extreme produkowane w technologii 45nm, co łącznie daje osiem jednostek przetwarzających. Nowa platforma obsługuje takie szereg różnych konfiguracji z wieloma kartami graficznymi.
Intel i Microsoft rozwijają przetwarzanie równoległe – Intel i Microsoft nawiązały w marcu współpracę z uniwersytetami, żeby utworzyć dwa centra badań nad przetwarzaniem równoległym (Universal Parallel Computing Research Centers), z których jedno ulokowano przy University of Illinois w Urbana-Champaign, a drugie przy University of California w Berkeley. Sojusz zakłada, że Microsoft i Intel wspólnie przeznaczą w ciągu najbliższych pięciu lat 20 milionów dolarów na działalność uniwersyteckich centrów badawczych. Celem jest stworzenie potężnego oprogramowania, które wykorzystuje wielordzeniowe układy.
Nirwana badawczo-rozwojowa – Intel przedstawił ponad 100 projektów, nad którymi trwają prace w jego laboratoriach, począwszy od rozwiązania, które być może w przyszłości umożliwi ładowanie akumulatorów przez sieć bezprzewodową, aż po ramię robota, które potrafi wyczuć kubek kawy i umieścić go w zmywarce. Naukowcy stworzyli także „ludzką” odmianę gry zbliżonej do Tetrisa, w której system przechwytuje w czasie rzeczywistym ruchy ciała i odpowiednio prezentuje je na dużym ekranie.
Wafle o średnicy 450 mm – firmy Intel, Samsung i TSMC ogłosiły w maju, że wraz z wieloma innymi podmiotami podejmą prace zmierzające do stworzenia procesu produkcyjnego wykorzystującego wafle krzemu o średnicy 450 mm. Założono przy tym, że pilotażowa linia produkcyjna powinna być gotowa w 2012 r., a produkcja na masową skalę miałaby ruszyć 2-3 lata później.
Otellini prezesem roku 2008 – Paul Otellini, prezes i dyrektor generalny firmy Intel, zostały wybrany Prezesem Roku 2008 przez CRO Magazine w kategorii dużych spółek notowanych na giełdzie. Jak powiedział Jay Whitehead, prezes i wydawca CRO Magazine: „Nagroda ta trafia do najważniejszych liderów, którzy najskuteczniej profesjonalizowali praktyki związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu w ramach własnych organizacji.”
Intel a ekologiczna energia – organizacja EPA ogłosiła, że Intel był w 2008 r. liderem wśród firmowych nabywców ekologicznej energii w Stanach Zjednoczonych. Wg szacunków, rekordowe zakupy firmy Intel mają taki sam skutek, jaki przyniosłoby w skali roku wyeliminowanie z dróg 185 tys. samochodów. Intel zobowiązał się do kupna certyfikatów na ponad 1,3 miliarda kilowatogodzin energii ze źródeł odnawialnych i został wybrany Ekologicznym Partnerem Roku EPA.
Oszczędność 40 milionów USD: mniejsze zużycie energii – Intel wdrożył od 2001 r. ponad 250 projektów zmierzających do zmniejszenia zużycia zasobów naturalnych, m.in. w zakresie ponownego wykorzystania wody i materiałów. Projekty te umożliwiły zaoszczędzenie w fabrykach Intela ponad 500 milionów kWh, co wystarczyłoby do zasilenia około 50 tys. amerykańskich gospodarstw domowych. Intel zainwestował w te działania 20 milionów dolarów, uzyskując do tej pory oszczędności przekraczające 40 milionów dolarów.
Milion godzin pracy ochotniczej i koncentracja na matematyce/naukach ścisłych – Intel, chcąc uczcić swoje 40-lecie, zobowiązał się do przeznaczenia w 2008 r. miliona godzin na prace ochotnicze. Ponadto koncern zadeklarował również 120 milionów dolarów w ciągu następnych 10 lat na stymulowanie wśród młodych ludzi zainteresowania matematyką i naukami ścisłymi, dzięki czemu będą oni przygotowani, aby w innowacyjny sposób rozwiązywać globalne problemy.
Intel rozbudowuje kanał – kanał odpowiada obecnie za 25 do 30 całkowitej sprzedaży procesorów Intel. Ponadto w tym roku Intel wprowadził szerszy program mobilnego wzrostu, zmierzający do opracowania wspólnych, branżowych specyfikacji technicznych dla notebooków. Ogłosił również płyty główne wyprodukowane lokalnie w Brazylii oraz pierwsze zlokalizowane procesory w wersjach pudełkowych w Chinach.
Komentarze
2