Z systemów spod znaku pingwina pracować będą nie tylko laptopy i komputery, ale również humanoidalny robot Robonaut R2
Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) ogłosiła, że wkrótce wszystkie komputery na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) będą pracować pod kontrolą systemów operacyjnych z rodziny Linux.
Na samym początku warto jednak wspomnieć, iż Linux był obecny na ISS już od końca 2001 roku, a więc rozpoczęcia jej trzeciego etapu rozbudowy. Dotychczas pod jego kontrolą pracowały jednak tylko niektóre urządzenia, które korzystały z dystrybucji Scientific Linux i Red Hat Enterprise Linux (RHEL).
Wkrótce większość systemów – w tym także te z rodziny Windows – ma zostać zastąpiona przez Linuksa Debian 6 – od kilku dni dostępna jest już jego siódma wersja (stabilna), ale najwyraźniej nie wnosi ona na tyle istotnych zmian, aby właśnie po nią sięgnęła NASA. Oprócz tego obecne będą również różne wersje Red Hat Enterprise Linux i CentOS.
„Migrujemy z Windowsa na Linuksa, gdyż potrzebujemy stabilnego i niezawodnego systemu operacyjnego” - powiedział Keith Chuvala, szef Space Operations Computing (SpOC) w NASA.
Na uwagę zasługuje fakt, iż pod kontrolą systemu operacyjnego z rodziny Linux pracuje także Robonaut (R2) – pierwszy humanoidalny robot w kosmosie, która wyręcza astronautów w uciążliwych i zbyt niebezpiecznych zadaniach.
Źródło: Zdnet, Wikipedia
Komentarze
31Lwia część technologii militarnej pracuje na Windows'ach.
NIE MYLCIE zwykłych Windowsów z dedykowanymi Windowsami - sam posiadam mały komputer przemysłowy - który od 8 lat pełni rolę sterownika pogodowego i ANI RAZU się nie zawiesił.
W większości bankomatów mamy Windowsy, a jakość się nie zawieszają. :)
W aplikacjach przemysłowych Windows to często stareńkie jądro NT z nakładką.
Do tego pamietajmy, że taki Windows Embedded Industry - jest DOSTOSOWYWANY do sprzętu. NIE uświadczymy tu zbędnych sterowników - TYLKO te, które są potrzebne.
Więc nie piszcie głupot, że się zawiesza.
Na ISS mamy wiele urządeń - część z nich to "klasyczne" komputery a część to krytyczne podzespoły.
Wymiana na Linux'a dotyczy na 100% ZWYKŁYCH komputerów - NIKT o zdrowych zmysłach do krytycznej aparatury NIE załaduje "zwykłego" RedHat'a.
No, i tyle w tym temacie :]