NASA Solar Dynamics Observatory: 3 lata z życia Słońca w filmie poklatkowym
SDO, spędził ostatnie 3 lata na fotografowaniu Słońca. Celem zadania jest wykazanie zwiększającej się cały czas aktywności Słońca.
NASA Solar Dynamics Observatory, w skrócie SDO, spędził ostatnie 3 lata na fotografowaniu Słońca. Celem zadania jest wykazanie zwiększającej się cały czas aktywności naszej najbliższej gwiazdy. Nie wszystkich kręcą badania naukowe, ale film, który z nich powstał, to już coś innego.
Wspomniany SDO to typowy satelita naukowy, który z polecenia NASA bada aktywność słoneczną w ramach akcji "Żyjąc z gwiazdą". Jej wynikiem ma być zrozumienie procesów zachodzących w kosmosie.
SDO wykonuje zdjęcie Słońca co 12 sekund. Codziennie, nieprzerwanie od 3 lat. Fotek trochę się już nazbierało, więc NASA postanowiła to wykorzystać, wykonując film metodą time-lapse.
Jest to technika robienia filmów polegająca na szybkim odtwarzaniu zdjęć wykonywanych w równych odstępach czasu. W ten sposób można w kilka sekund ukazać np. wzrost trawy. Wystarczy, że fotograf wykona kilka zdjęć dziennie przez dłuższy okres, a następnie użyje fotek jako klatek filmowych. Efekty mogą być zachwycające, o czym za chwilę się dowiecie.
NASA, pomimo iż miała dużo większe możliwości, wybrała po dwa zdjęcia z każdego dnia. Film wykonano prędkością 29,7fps (klatek na sekundę). Co z tego wyszło? Sami popatrzcie:
Robi wrażenie, prawda? Jeśli się dobrze przyjrzycie, to zobaczycie, że film uchwycił nawet częściowe zaćmienie Słońca czy przelot komety Lovejoy.
Wykonywanie zdjęcia pomagają naukowcom w zrozumieniu wielu kłopotkliwych pytań. My jednak nie będziemy tak dociekliwi, czekamy jedynie na kolejne filmy!
Źródło: slashgear, wired, earthzine
Komentarze
13