Od premiery platformy mobilnej Intel Centrino 2 nie minęło jeszcze zbyt dużo czasu, a Intel już teraz informuje o następcy – Centrino 3. W dodatku Centrino 3 ma cechować sporo istotnych zmian. Jak podaje zagraniczne źródło, w platformie Centrino 3 funkcje, za które odpowiedzialny był mostek północny, przejmie jednostka centralna.
Pierwsze procesory Core i7 (nazwa handlowa Nehalemów), adresowane do entuzjastów komputerów, trafią na rynek jeszcze w tym roku, a dokładnie – w listopadzie. Mobilne wersje układów pojawią się później, bo dopiero w połowie roku 2009. O ile w porównaniu do jednostek desktopowych premiera procesorów do laptopów wydaje się nieco spóźniona, tak w stosunku do Centrino 2 przebiega o wiele za wcześnie.
Centrino 3 alias Calpella (Fot. X-bit labs.com)
O Centrino 2 pisaliśmy 15 lipca, a już teraz Intel zapowiedział platformę Centrino 3 (nazwa robocza: Calpella). Największą zmianą jaka zajdzie w tej platformie jest fakt, że procesory będą odtąd odpowiedzialne za kontroler pamięci oraz szynę PCI-Express x16. Jeśli zaś chodzi o chipset Ibex Peak-M, ten zadba jedynie o porty przyłączeniowe (wejścia/wyjścia).
Największą atrakcją Centrino 3 mają być procesory wykorzystujące mikroarchitekturę Nehalemów. Na początku Intel planuje wprowadzić dwie wersje układów. Na rynek trafi więc czterordzeniowy i high-endowy Clarksfield oraz adresowany na rynek mainstream dwurdzeniowiec Auburndale. Różnice pomiędzy tymi układami będą dotyczyć nie tylko liczby zastosowanych rdzeni.
Auburndale ma oferować zintegrowany układ graficzny, który zaoferuje na tyle wysoką wydajność, że bez trudu poradzi sobie z odtwarzaniem filmów High-Definition. Nie zabraknie też portów HDMI (z obsługą mechanizmu HDCP) oraz DisplayPort. Z kolei Clarksfield zostanie wyposażony w 8 MB Intel Smart Cache, zintegrowany kontroler pamięci obsługujący dwukanałowe moduły DDR3-1333 oraz obsługę samodzielnych kart graficznych (jednej bądź dwóch). Jeśli chodzi zaś o cache Auburndale’a, ten otrzyma 4 MB wraz z pełną obsługą dwukanałowych pamięci DDR3. Układ ten, poza zintegrowanym układem graficznym, będzie mógł jeszcze współpracować z jedną odrębną kartą graficzną. Dzięki takiemu rozwiązaniu można będzie zakupić laptopa ze zintegrowanym układem, a po pewnym czasie dokupić do niego osobną kartę, zwiększając tym samym wydajność komputera.
Obydwa procesory będą obsługiwały technologie Turbo Boost oraz Hyper-Threading.
Poza planowanym wzrostem wydajności, nowa platforma mobilna ma oferować też inne funkcje, takie jak Anti-Theft Technology czy Remote PC Assist Technology. Co więcej, Intel obiecuje też implementację szybkiego kontrolera pamięci flash NAND oraz zapowiada znacznie dłuższy czas pracy na baterii.
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!