Elon Musk chce testować nowy chip. Wynalazek pomoże odzyskać wzrok niewidomym
Neuralink pracuje nad chipem Blindsight, który ma umożliwić przywrócenie wzroku osobom niewidomym. Wynalazek trafił do programu urządzeń przełomowych amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA).
Neuralink to firma założona przez Elona Muska, która zajmuje się rozwojem technologii interfejsu mózg-komputer. Celem firmy jest opracowanie implantów neuronalnych, które mogą pomóc w leczeniu schorzeń neurologicznych oraz poprawić funkcje poznawcze człowieka.
Kilka miesięcy temu firma opracowała implant Neuralink Telepathy, który zostął wszczepiony sparaliżowanemu pacjentowi i umożliwił sterowanie urządzeniami elektronicznymi za pomocą myśli. Obecnie firma pracuje nad kolejnym urządzeniem, które tym razem ma umożliwić przywrócenie wzroku osobom niewidomym.
Będziemy widzieć w podczerwieni
Elon Musk pochwalił się w mediach społecznościowych, że jego firma pracuje nad chipem Blindsight. Układ pozwoli odzyskać wzrok niewidomym, którzy stracili gałki oczne i nerwy wzrokowe. Jeśli kora wzrokowa jest nienaruszona, urządzenie ma pozwolić na widzenie nawet tym, którzy są niewidomi od urodzenia.
Musk zdradził, że chip początkowo pozwoli na widzenie obrazu tylko w niskiej rozdzielczości (porównał ją do grafiki ze starych komputerów Atari), ale ma potencjał, by oferować większe możliwości niż naturalne widzenie człowieka, takie jak widzenie w podczerwieni czy ultrafiolecie.
Pozytywna decyzja urzędników
Nowy implant trafił do programu urządzeń przełomowych (Breakthrough Device) amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA). Program ma umożliwiać skuteczniejsze leczenie, diagnostykę chorób lub schorzeń zagrażających życiu bądź powodujących nieodwracalną niepełnosprawność.
Program umożliwia producentom współpracę z ekspertami FDA na różnych etapach, aby rozwiązać problemy pojawiające się przed wprowadzeniem produktu na rynek. Dzięki tej współpracy mogą oni otrzymać cenne uwagi od FDA i szybciej osiągnąć porozumienie w kluczowych kwestiach. Producenci mogą również liczyć na priorytetowe rozpatrzenie swojego zgłoszenia.
Neuralink obecnie poszukuje osób do udziału w badaniach klinicznych nowego implantu, jednak do testów i wprowadzenia produktu na rynek wciąż pozostaje długa droga.
foto na wejście: Adobe Stock
Komentarze
18papugowanie artykułów po innych nas nie interesuje.
Lewactwo i liberalne lewactwo ma Muska za oszołoma, zreszt a taki ich kierunek jest, że dla władzy i kasy zrobią dużo, ale Muskowi mogą póki co naskoczyć.
Świetne są te jego projekty i oby tak dalej, nie wszystko mi się podoba co mówi czy robi ale to równy gość i nie jeździ na pasku starego, spasionego lewacko-liberalnego establishmentu.
Dobrze, że realizuje projekty wykraczające dużo dalej niż zwykła medycyna, wreszcie będzie można pomóc ludziom trwale okaleczonym lub z wrodzonymi wadwmi wzroku czy bez wzroku. Oby do patentów w przysłzosci nie dorwały się firmy farmaceutyczne, bo zwykli ludzie będa bez szans na poprawę zdrowia bez wykładania dużej kasy.
Chyba z 10 lat temu, a może więcej oglądałem na Discovery dokument o tym. Zatem to nic odkrywczego, no chyba, ze to jest tańsze.