Zbada wzór naszych porów potowych.
Koreańscy naukowcy pochwalili się, że udało się im opracować nową metodę pobierania odcisków palców. Ma być prostsza, szybsza i bardziej niezawodna niż tradycyjne rozwiązania.
Nowe rozwiązanie polega na przetwarzaniu porów potowych ludzkiej dłoni, wykorzystując do tego polimer, charakteryzujący się fluorescencyjną poświatą i zmianą koloru w momencie zetknięcia się z maleńkimi kropelkami wody. Według przekazanych informacji potrzebna jest tylko niewielka część odcisku palca.
Na czele zespołu stoi Jong-Man Kim, inżynier z Uniwersytetu Hanyang w Korei Południowej. Poinformował on, że jego załoga zdołała opracować metodę wykorzystującą zmieniający kolor polimer, który może być osadzany nawet za pomocą drukarki atramentowej. Po przyciśnięciu palca do niego, zmienia on kolor z niebieskiego na czerwony i świeci w miejscach, gdzie zetknął się z potem, dając kropkowany wzór stanowiący unikalny odcisk palca.
Tradycyjna metoda pobierania odcisków palców polegająca na przechwytywaniu wzoru linii papilarnych wymaga dużej powierzchni i jest podatna na błędy. Metoda Koreańczyków natomiast wymaga tylko fragmentu odcisku i według opinii naukowców – jest dużo bardziej niezawodna.
Rozwiązanie może też podobno przydać się do diagnozowania zaburzeń dotyczących porów potowych.
Źródło: Mashable
Komentarze
7Kto, po co, dlaczego, czyje, skąd?