Sieci

Moje 1 Gb/s może się schować. Padł nowy rekord prędkości transmisji danych

przeczytasz w 1 min.

Japończycy ustanowili właśnie nowy rekord prędkości przesyłu danych. Wykorzystano do tego nieco ulepszone światłowody, które pozwoliły osiągnąć prędkość aż 319 Tb/s.

Rekordowe 319 Tb/s to aż dwukrotnie więcej od poprzedniego rekordu

Do tej pory znana rekordowa prędkość transmisji danych wynosiła “zaledwie” 178 Tb/s i została zanotowana w zeszłym roku. Już wtedy był to ogromny przeskok względem wcześniejszego wyniku 44 Tb/s. Wszystkie te wartości mimo wszystko znacznie odbiegają od standardowych połączeń w domach, które maksymalnie osiągają 10 Gb/s (Japonia, USA, Nowa Zelandia).

Według raportu SpeedTest.pl w 2020 roku średnia prędkość łączy stacjonarnych w Polsce ogółem wynosiła niespełna 80 Mb/s.

Ustanowiony kilka dni temu przez japońskich inżynierów z Narodowego Instytutu Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych (NICT) rekord prędkości transmisji danych na poziomie 319 Tb/s (terabitów na sekundę) został uzyskany z wykorzystaniem światłowodów o łącznej długości infrastruktury ponad 3 tysięcy kilometrów.

Połączenie zostało ulepszone poprzez wykorzystanie czterech rdzeni w kablu zamiast standardowego pojedynczego. Modyfikacje nie wpłynęły znacznie na jego średnicę, przez co wykorzystanie nowej technologii może w przyszłości znaleźć zastosowanie w obecnie istniejących infrastrukturach.

Jesteście pod wrażeniem? Do czego wykorzystalibyście taką prędkość Internetu? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło: nict.go.jp

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    kitamo
    11
    NSA skopiuje CI całą zawartosc dysku w ułamku sekundy i nawet nie zauwazysz :D
    • avatar
      KENJI512
      6
      Ehh, a już myślałem, że do domów 2500/10000Mbit wprowadzają...

      Albo chociaż upload poprawiają na symetryk...
      • avatar
        rafael
        5
        Odpowiedź jest oczywista: to można wykorzystać TYLKO do podniesienia przepływności sieci szkieletowej, czyli między urządzaniami łączącymi węzły, w których kumuluje się ruch tysięcy użytkowników końcowych.
        Przykładowo, dwa węzły połączone takim łączem mogą dostarczyć 3.19Gb/s każdemu ze 100 tysięcy odbiorców po obu stronach, lub 1Gb/s dla 319 tysięcy połączeń.
        • avatar
          zack24
          4
          Oho. Ciekawe jaka średnia w tych krajach wymienionych w artykule. U nas 80 Mb/s, a w takiej USI?

          Przyznam, że jak rozmawiamy w firmie z naszymi kontrahentami przez Atlantyk, to mimo dobrego światłowodu, czasem są bardzo poważne lagi. U mnie w firmie 1Gb, u kolegi w południowej Carolinie w firmie również mają 1Gb. A podobno na wioskach czasami brak zasięgu GSM nie mówiąc o tym, że net na kablach telefonicznych.
          • avatar
            Aquagen
            3
            W Polsce najszybszy KOMERCYJNY internet symetryczny jaki możesz po prostu sobie kupić to chyba 20 Gbps od INEI w technologi PON 25G.
            • avatar
              owatanka
              1
              Szczerze mowiac nie mam pomyslu do czego obecnie wykorzystac taka predkosc w domu? nawet nie mam tak szybkiej pamieci ram w komputerze niewspominacjac o wielokrotnie wolniejszym dysku ssd :) , takie przewody byly by fajne do budowy polaczen miedzy kontynentalnych i kontynentalnych sieci szkieletowych i jesli ktos by sie tego podjal to raczej nie kladl by jednego przewodu a raczej wiazke dziesieciu lub stu takich przewodow co zapewnilo by ogromna pzepustowosc przy jednorazowym koszcie inwestycji na ladnych pare lat.

              Jakis czas temu czytalem o ciezarowkach przewozacych dane komputerowe :S do przeniesienia 1 exsobajta danych uzyto 6 ciezarowek wypelnionych dyskami z danymi a samo kopiowanie trwalo 10 dni dla kazdej ciezarowki, transport danych do nowej lokalizacji trwal 6 miesiecy... jednak tradycyja droga trwalo by to "wedle wyliczen" 26 lat wiec w pewnym sesie mozna zobaczyc jak niska jest przepustowosc sieci...

              Najciekawsze jest to ze w ameryce poludniowej do takich transportow uzywa sie konwojetow oraz opancerzonych ciagnikow siodlowych proprostu odlot.
              • avatar
                pAwEx
                1
                Do niczego. Kowalski nie jest w stanie wykorzystać 500Mb.
                • avatar
                  fastmarek129
                  -1
                  Ja mam 300 Mb/s i mi wystarcza
                  • avatar
                    pawluto
                    -14
                    Tylko znowu jest pytanie - po co to komu ???

                    Witaj!

                    Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                    Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                    Połącz konto już teraz.

                    Zaloguj przez 1Login