Jak to jest z wydajnością karty GeForce GTX 1080? Czy rzeczywiście jest ona wydajniejsza od dwóch modeli GeForce GTX 980 połączonych w SLI?
Prezentacja karty graficznej Nvidia GeForce GTX 1080 wzbudziła spore zainteresowanie mediów i entuzjastów – głównie za sprawą szumnych zapowiedzi odnośnie pojawienia się nowego króla wydajności i porównań osiągów do akceleratorów z poprzedniej generacji Maxwell. No właśnie, ale jak to naprawdę jest z tą wydajnością 1080-tki?
Na początku warto zaznaczyć, że redakcje nadal obowiązuje umowa o zachowaniu poufności (NDA), więc na niezależne wyniki wydajności przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Trzeba więc bazować na oficjalnych informacjach producenta – wbrew pozorom są one całkiem interesującym źródłem na temat osiągów GeForce'a GTX 1080.
Podczas piątkowej konferencji Nvidia Editor's Day pojawiła się prezentacja producenta, która obejmowała dwa różne wykresy porównujące możliwości nowej karty. Pierwszy przedstawiał wydajność ogólną w grach i tutaj GeForce GTX 1080 osiąga mniej więcej 4,4 „punkta” w umownej skali Nvidii. Dla porównania GeForce GTX Titan X osiąga tutaj 3,6 „punkta”, GeForce GTX 980 już 2,6 „punkta”, a GeForce GTX 970 około 2,1 „punkta”. Nietrudno zatem policzyć, że w grach nowa karta jest o około 109% wydajniejsza od modelu GeForce GTX 970, o około 69% od modelu GeForce GTX 980 i tylko o 22% od Titana X.
Porównanie wydajności z drugiego wykresu zdecydowanie częściej gościła w nagłówkach newsów – tyle tylko, że dotyczy ona osiągów w wirtualnej rzeczywistości (VR). GeForce GTX 1080 uplasuje się tutaj mniej więcej na pozycji 7 "punktów”, natomiast poprzednie modele uzyskały odpowiednio: GeForce GTX Titan X 3,6 „punkta”, GeForce GTX 980 2,6 „punkta”, a GeForce GTX 970 już 2,1 „punkta”. Różnica między starą a nową generację jest już dużo wyższa – 1080-tka jest o 233% wydajniejszy od 970-tki, o 169% od 980-tki i o 94% wydajniejsza od Titana X.
Kolejnym ważnym źródłem na temat wydajności karty GeForce GTX 1080 jest oficjalna strona produktu, na której umieszczono wykres porównujący wydajność kart GeForce GTX 980 i GTX 1080 w trzech scenariuszach: w zastosowaniu VR (benchmark Barbarian), w grze Rise of the Tomb Raider (uruchomionej w trybie DirectX 12) oraz w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon. Co prawda „zieloni” nie chwalą się ustawieniami, ale w kodzie źródłowym strony można znaleźć informację o rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli i maksymalnych ustawieniach graficznych. Kod strony informuje też o dokładnym stosunku długości słupków.
Informacje o ustawieniach graficznych można znaleźć w kodzie strony - ciekawe dlaczego nie widać ich od razu...
W benchmarku Barbarian karta GeForce GTX 1080 okazuje się o 180% wydajniejsza od modelu GeForce GTX 980. W grach ta różnica jest mniejsza – w nowym Tomb Raiderze przewaga wynosi 80%, a w Wiedźminie już 70%. Zakładając straty w skalowaniu konfiguracji multi-GPU, nowa karta rzeczywiście może oferować lepsze osiągi niż dwa modele GeForce GTX 980 połączone w SLI.
Wychodzi więc na to, że GeForce GTX 1080 przyniesie potężny wzrost wydajności przy wirtualnej rzeczywistości, ale w grach różnica ta będzie już zdecydowanie mniejsza. Czy mamy do czynienia z nowym królem wydajności? Jeżeli porównamy jednoprocesorowe modele z obozu "zielonych" to z całą pewnością. Jak będzie w porównaniu do modeli AMD Radeon z nowej serii Polaris dowiemy się dopiero za jakiś czas.
Warto również mieć na uwadze, że informacje o osiągach dotyczą referencyjnych modeli, a producenci mają w zwyczaju wydawać mocno przyspieszone wersje – tak przynajmniej było w przypadku modeli z serii GeForce GTX 900 i zapewne tak też będzie z serią GeForce 10.
Źródło: Nvidia, GeForce, inf. własna
Komentarze
31Wciąż jednak nie wiemy jak wygląda kwestia z podwójną i połowiczną precyzją 1070 i 1080. Niektórych to interesuje. Ludzie zastanawiają się także, czy z VRAMem w 1070 znowu jest podobna sytuacja jak z 970tką.
Jeżeli wydajność kart się sprawdzi to zostaje tylko problem kursu dolara.
Módlmy się do Naszego Naczelnego Wodza Jarosława, niech dolar słabnie, a złotówka umacnia się!
Poczekam na rozwój sytuacji od strony AMD - to może być ciekawe.
przecież niereferencyjne 980tki też są.
A wasze teksty i tak nie mają znaczenia.