Procesory

Intel w tarapatach? Nvidia i AMD szykują całkowicie nowe procesory

przeczytasz w 1 min.

Sytuacja na rynku komputerów niedługo może się diametralnie zmienić. Po udanym debiucie autorskich układów Apple, firma Microsoft postawiła sobie za cel rozwój konstrukcji z procesorami ARM, które będą pracować pod obsługą systemu Windows. Takie układy ma opracować AMD i… Nvidia.

Zaczęło się od firmy Apple, która niedawno opracowała laptopy MacBook ze swoimi autorskimi procesorami Apple M1 – układy na bazie architektury ARM zaoferowały świetne osiągi, wysoką sprawność energetyczną, ale przede wszystkim wygenerowały ogromne zyski.

Według agencji Reuters, firma Microsoft marzy o podobnym scenariuszu dla nowoczesnych komputerów z systemem Windows. Do tej pory misję tworzenia układów ARM otrzymała na wyłączność firma Qualcomm, jednak niedługo sytuacja może ulec zmianie.

Nvidia i AMD pracują nad procesorami ARM

Nvidia podobno już rozpoczęła projektowanie nowych procesorów, które miałyby bazować na architekturze ARM - tak miały powiedzieć agencji Reuters dwie osoby zaznajomione ze sprawą.

Mało tego! Podobne układy ma projektować także firma AMD, która do tej pory skupiała się głównie na procesorach na bazie architektury x86.

Intel w tarapatach? Branża przejdzie na ARM?

Jak informuje jedna osób zaznajomionych ze sprawą, nowe układy miałyby trafić do komputerów już w 2025 roku (gdy minie umowa firm Microsoft i Qualcomm na wyłączność przy projektowaniu procesorów ARM pod urządzenia z systemem Windows). Sporym wyzwaniem jednak może być kompatybilność aplikacji, które od lat były projektowane pod zupełnie inną architekturę x86.

Póki co mówimy o niepotwierdzonych informacjach. Współpraca firm Microsoft, Nvidia i AMD mogłaby być ważnym sygnałem dla rynku komputerów. Niewykluczone, że branża będzie chciała przejść właśnie na układy ARM. Taki rozwój sytuacji to też ważny sygnał dla firmy Intel, która może zostać w tyle ze swoimi standardowymi układami (nota bene firma Apple właśnie zrezygnowała z układów Intela na rzecz swoich autorskich konstrukcji).

Źródło: Reuters

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    NaQeR
    6
    ARM.....pracują nad procesorami ARM....
    Zero problemu dla Intela.
    Arm nie zastąpi x86 na PC.
    Na Macach działa to tak dobrze jedynie dlatego, że Apple nakazuje pisanie programów specyficznie pod swoje procesory i akceleratory co na PC jest praktycznie nie możliwe. Uniwersalne programy działają dużo gorzej.
    • avatar
      PerfectDAY
      4
      Jeśli będzie wydajniej, oszczędniej i taniej to czemu nie.
      • avatar
        Diuran
        3
        AMD raczej nie chętnie, bo im pasuje Duopol a tak z ARM to dołączy nvidia, mediatek, snapdragon i kto tam jeszcze jest. Oni już wcześniej próbowali coś dłubać przy ARM ale się wycofali, tłumacząc że x86 to najlepsze co spotkało a w ARM nie ma przyszłości. Jednak jak mocniej ich docisnąć to będą musieli coś zrobić, bo inne firmy już zaczną poważnie rozpychać sie na rynku to AMD nie wciśnie się nigdzie lub będzie miało ułamek rynku.
        • avatar
          Cyklonus
          2
          A może czas na RISC V ?
          • avatar
            GejzerJara
            2
            Wielka szkoda że to jest ARM. Pod względem prawnym, ARM nie jest wcale lepszy od x86. Jest to architektura komercyjna, za użycie której trzeba zapłacić. Różnica co do x86 jest jedynie taka, że można zakupić prawa do użytku.

            Więc pytanie, czemu oni tego wszystkiego nie robią na bazie RiscV ? Ta architektura wcale nie jest gorsza od ARM, jedyny minus jest taki że nie mają własnego dedykowanego iGPU. Tutaj zarówno AMD jak i Nvidia mają własne układy, więc tym bardziej nie rozumiem czemu to nie jest RiscV.
            • avatar
              PITUCH3
              0
              PIDELKOWCE




              Nvidia i AMD pracują nad procesorami ARM

              kto kupił licencje na ARM ?

              Witaj!

              Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
              Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

              Połącz konto już teraz.

              Zaloguj przez 1Login