Obecną architekturę Maxwell zastąpi Pascal, która wprowadzi kilka innowacyjnych rozwiązań technologicznych.
Inżynieryjny moduł Nvidii bazujący na architekturze Pascal z technologią NVLink
Na ubiegłorocznej konferencji GPU Technology Conference (GTC) poznaliśmy nadchodzące architektury procesorów graficznych Nvidii – w tym także Volta, która zaoferuje jeszcze wyższą efektywność energetyczną. Producent postanowił jednak nieco zmodyfikować swoją strategię i na wczorajszej konferencji GTC 2014 poznaliśmy aktualne plany rozwoju architektur GPU. Czego powinniśmy się spodziewać po obecnej generacji Maxwell?
Architektura Volta (nawiązująca do Alessandro Volty - włoskiego fizyka, konstruktora i wynalazcy) zostanie poprzedzona architekturą Pascal (nawiązującą do Blaise Pascala - francuskiego matematyka, fizyka i filozofa religii), która wprowadzi kilka nowych rozwiązań technologicznych – zunifikowaną pamięć, pamięć 3D oraz złącze NVLink. Ponadto powinniśmy się spodziewać jeszcze wyższej efektywności energetycznej.
Zunifikowana pamięć to swego rodzaju pamięć współdzielona między procesorem centralnym (CPU) a procesorem graficznym (GPU), która pozwoli na szybszą komunikację obydwóch tych podzespołów.
Z kolei pamięć 3D to nowy system integrowania pamięci w jednym układzie scalonym, który zaoferuje kilkukrotnie wyższą przepustowość, a przy tym nawet 2,5-krotnie zwiększy jej pojemność i 4-krotnie efektywność energetyczną. Na ubiegłorocznej konferencji GTC mówiono o przepustowości rzędu 1 TB/s (jeszcze w odniesieniu do generacji Volta), lecz nie wiadomo czy założenia te są nadal aktualne.
Na uwagę zasługuje również technologia NVLink, która wyeliminuje tzw. wąskie gardło między procesorem a kartami graficznymi. Nowa technologia ma zwiększyć przepustowość łączącej je magistrali z 16 GB/s do 80 GB/s, a przy tym również poprawić skalowanie konfiguracji z kilkoma kartami połączonymi w trybie SLI.
Trzeba przyznać, że całość wygląda bardzo obiecująco i może znacząco wpłynąć na rozwój układów graficznych – nie tylko w komputerach stacjonarnych, ale też w urządzeniach mobilnych, serwerach chmurowych i stacjach HPC (High-Performance Computing). Na premierę generacji Pascal przyjdzie nam poczekać do 2016 roku, a przynajmniej takie są najnowsze założenia producenta...
Źródło: Nvidia
Komentarze
43Ja czekam na 3 kwartał tego roku i na maxwelle, żeby w końcu wymienić zasłużoną i już nieopłacalną GTX 570 Fermi.
Do 2016 to jeszcze zdążą przemianować na Putin jak się Rosja rozpędzi xD
+30-50% do wydajnosci z generacji na generacje i na tym koniec, te wszystkie zmiany dla koncowego uzytkownika NIE SA ISTOTNE.
Pamietam zachwyty jak pokazywano Maxwella na wykresie, ludzie nie wiedzieli czy czekac czy kupic juz nowe karty. NV jednak ostudzila troche te osoby, wydajac kilka miesiecy pozniej poprawiony wykres, gdzie Maxwell nie byl juz "wysoko w chmurach" tylko dzielil go poziom taki, jak dzieli Fermi od Keplera. ;)
To samo bedzie z Pascalem, cudow nie ma i jakos musza poprawic wydajnosc wiec kombinuja w inna strone.
Postęp jest, ale o wiele wolniejszy niż być powinien...
Gdyby Nvidia miała większą konkurencję, to jestem przekonany, że 780 gtx wyszedłby razem z 680GTX. Obecna konkurencja nawet w postaci AMD nie pokazała wielkiego zagrożenia dla Nv i przez to zarabiają na tej samej generacji 2x. Tak samo zresztą teraz intel robi, konkurencja żadna, to wydaje po dziesięć razy tą samą generacje :)