Odwrócony VAT wejdzie w życie 1 lipca - pomoże walczyć z elektroniką niewiadomego pochodzenia
Sejm przegłosował nowelizację Ustawy o podatku od towarów i usług.
Sejm przegłosował nowelizację Ustawy o podatku od towarów i usług. Już 1 lipca wejdą w życie nowe przepisy dotyczące podatku VAT w transakcjach związanych między innymi ze smartfonami, tabletami, laptopami, aparatami fotograficznymi i konsolami gier. Najważniejszą zmianą będzie wprowadzenie tzw. mechanizmu odwróconego VAT.
Już od pewnego czasu działający na polskim rynku producenci i importerzy elektroniki zgłaszali, iż padają ofiarą nieuczciwej konkurencji. Mowa była tutaj o podmiotach, które sprowadzają do Polski sprzęt i w sposób świadomy unikają płacenia podatku VAT. Argumentem pokrzywdzonych było to, iż działają oni nie tylko na szkodę ich samych, ale także uszczuplają budżet państwa, które traci w wyniku nieodprowadzanych podatków.
Ten drugi argument nie mógł przejść bez echa. Resort finansów oszacował sumę wyłudzeń VAT-u w 2014 roku na 9 mld złotych. Według raportu kancelarii prawnej DLA Piper skala wyłudzeń VAT-u na samych smartfonach może sięgać nawet 1,8 mld złotych rocznie.
Właśnie tutaj wspomnieć należy o nowym mechanizmie, który pozwalać ma zwalczać tego typu praktyki. Jest to przywoływany już, tzw. odwrócony VAT. Zakłada on, iż obowiązek rozliczenia podatku VAT przenoszony jest ze sprzedawcy na nabywcę towaru. Mowa jednak o przypadkach, gdy kupujący jest czynnym podatnikiem VAT, a zakup dotyczy „jednolitej gospodarczo transakcji” o wartości większej niż 20 tys. złotych netto.
Nowelizację Ustawy zapisać trzeba na konto sukcesów Związku Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego (ZIPSEE). Już w lutym i lipcu 2014 roku, wspólnie z kancelarią DLA Piper, przygotował on bowiem raporty uzasadniające wprowadzenie w życie mechanizmu odwróconego VAT-u.
"Jesteśmy pewni, że nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług i wprowadzenie odwrotnego mechanizmu VAT, to bardzo ważny krok w walce z oszustwami podatkowymi. Liczymy na to, że na zmianach prawnych zyskają uczciwe podmioty, a z obrotu zniknie towar niewiadomego pochodzenia, w podejrzanie niskich cenach." – Michał Kanownik, dyrektor ZIPSEE
Źródło: ZIPSEE, ingenioustravel
Komentarze
111Aby myślą jak nam dowalić. Nigdy za regulacje i podatki nie płacą sprzedawcy tylko konsumenci.
Mamy najwyższe podatki w europie i przez to ledwo żyjąca gospodarkę, nie polecam wracać z zagranicy.
Zasady są proste. Cytując wybitnego praktyka komunizmu stosowanego Lecha wysadzonego o świcie: "skoro obywatel ma pieniądze to skądś je musi mieć". I drugi z bliższej przeszłości. Wyleciało mi nazwisko tego PO aparatczyka: "ograbić pospólstwo". Wszystkie urzędy i wataha urzędasów wzięły to sobie do serca i pogrążamy się w maoizmie jak Francja. Opodatkować wszystko co się rusza...
Należy tępić cwaniaków, którzy nie płacą VAT-u tak jak cała reszta a nie przenosić to na konsumenta (bo on jest zawsze bity). Był podejrzany towar i będzie podejrzany towar. Młodsze pokolenie, które w ogóle nie pamięta czasów przed '89 rokiem zawsze ma pełno frazesów, że kiedyś to kombinowano. Ha. Skala oszustw po '89 roku urosła chyba z 10 trylionów razy. Władza nie szanuje obywateli. Obywatele tym bardziej nie będą szanować władzy. Ludzie mają już dość Balcerowizmu, Macierewizmu, Kaczyzmu, Pasożytów Oligarchicznych, Przestępców i Szulerów, Szabrowników Lewizny Demagogicznej no i oczywiście Przekręty Szmal Libacje. Nie ma się co dziwić, że 5 milionów już wyjechało. A będą wyjeżdżać następni.
Nie masz szans!
Drugi śmiech na sali to piractwo co niby też jest kradzieżą.
Spokojnie doczekamy się ze prawo będzie nakazywać ze białe to czarne wiec oczywiście tak będzie.