Ciekawostki

Dołożyliśmy prawie 45 milionów ton elektrośmieci w 2016 roku

przeczytasz w 1 min.

Tylko w 2016 roku na całym świecie wyprodukowaliśmy prawie 45 milionów ton elektrośmieci. Jakie są tego powody?

Urządzenia, których naprawa jest praktycznie niemożliwa, podzespoły, które już po chwili przestają być kompatybilne z tymi nowszymi i niska jakość wykonania, ale też postępujący konsumpcjonizm czy (choć tego nie można powiedzieć na pewno) celowe postarzanie produktów. To podstawowe powody, dla których liczba elektrośmieci produkowanych na świecie rośnie z każdym rokiem.

Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) działający w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych opublikował dane, które rzeczywiście mogą przerażać. Otóż okazuje się, że tylko w 2016 roku ludzie na całym świecie wyprodukowali 44,7 miliona ton elektrośmieci, czyli sprzętu elektronicznego, który trafia na wysypiska i nie jest ponownie wykorzystywany.

Elektrośmieci wykres
Źródło: The Global E-waste Monitor 2017 (ITU / ONZ)

ITU w swoim raporcie podaje też, że tylko 20 proc. elektroniki zostało poddane recyklingowi, a na wysypiskach śmieci zalegają pokłady materiałów, minerałów i komponentów o wartości szacowanej na około 200-250 miliardów złotych. Najwięcej (bo około 70 proc.) odzyskuje się w Szwajcarii, Szwecji i Norwegii. W Europie i Rosji (razem) średnio poddaje się recyklingowi 35 proc. elektroodpadów.

Elektrośmieci Europa
Źródło: The Global E-waste Monitor 2017 (ITU / ONZ)

Rośnie liczba użytkowników Internetu i zwiększa się też liczba urządzeń, które pozwalają się z nim łączyć. Równocześnie maleją ceny sprzętu i skraca się czas, przez jaki ludzie użytkują dany model. Bez zmian prawnych (np. wymuszających kompatybilność wsteczną lub umożliwiających bezproblemową naprawę) trudno będzie sprawić, by prognozy z zaprezentowanego wykresu się nie sprawdziły.

Źródło: ITU / ONZ, Ars Technica

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    shadowman333
    3
    Planowane postarzanie produktu zrobiło swoje.
    • avatar
      .Alx.
      2
      "...45 milionów ton elektrośmieci. Jakie są tego powody?"

      No i BRAK w artykule odpowiedzi, która jest oczywista i brzmi :
      PLANOWANE POSTARZANIE PRODUKTÓW !

      To nie wina użytkowników, a chciwość koncernów mających gdzieś ekologię i ochronę zasobów planety jest prawdziwą przyczyną zaśmiecenia planety !
      No ale o tym już pisać najwyraźniej nie wolno...
      • avatar
        mutissj
        1
        INTEL też ma w tym udział

        W końcu płyty Z270 przewidziane na 8 miesięcy były xD
        • avatar
          rob 25
          0
          Wcale mnie to nie dziwi . I mimo ,że unia (USA też ) nałożyła obligatoryjnie na elektronikę podatek utylizacyjny to faktycznie nic się nie zmieniło i recyklingowi poddaje się z grubsza najbardziej "opłacalne" sprzęty tj.zawierające drogie i rzadkie pierwiastki .Reszta e-śmieci czaić się będzie na wysypiskach w Afryce ,Rosji i innych biedniejszych krainach .Ci euroPOsłowie przywykli do życia lux ,gdzieś mają nasze problemy ,byle tylko kasa im na konto napływała .

          Witaj!

          Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
          Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

          Połącz konto już teraz.

          Zaloguj przez 1Login