Przeglądarka Opera doczekała się już 18 numerka. Nowe wydanie wykorzystuje już ulepszony kod Chromium i silnik WebKit/Blink.
Twórcy z firmy Opera Software poinformowali o udostępnieniu nowej wersji swojej flagowej przeglądarki internetowej dla komputerów desktopowych Opera 18. Nowa wersja wprowadza kilka istotnych zmian i nowości oraz ma szansę znacząco zwiększyć popularność przeglądarki. Jest to już czwarte stabilne wydanie przeglądarki po gruntowej przebudowie i zmienieniu silnika renderującego. W kanałach testowych pojawiła się także Opera 19 Developer.
Opera 18 nie wprowadza jeszcze wszystkich zaplanowanych przez twórców funkcji, aczkolwiek stanowi kolejny krok ku w pełni funkcjonalnej przeglądarce. Obecna wersja przeglądarki została zbudowana, z wykorzystaniem stabilnej wersji otwarto źródłowego silnika przeglądarki Chromium, a więc wprowadza większość zmian, jakie zaimplementowali twórcy tego projektu.
Opera 18 wprowadza obsługę funkcji „getUserMedia i webRTC API”, dzięki czemu pojawiła się możliwość wykorzystywania zarówno mikrofonu, jak i kamery na umożliwiających to stronach internetowych.
W nowej wersji pojawiła się możliwość częściowej personalizacji w tym zmiany wyglądu przeglądarki, dzięki obsłudze motywów i dodatków, które można pobrać ze strony dodatków Opera. Twórcy w nowej wersji zawarli funkcję przeciągania kart pomiędzy oknami przeglądarki Opera, co z całą pewnością może usprawnić pracę. Nowa wersja to również możliwość definiowania własnych silników wyszukiwania, a wszystko to dostępne po kliknięciu prawym przyciskiem myszy w polu wyszukiwania danej wyszukiwarki, a następnie wybraniu opcji „Utwórz Wyszukiwarkę”.
Oprócz tego w nowej stabilnej wersji wprowadzono poprawki błędów, stabilności oraz bezpieczeństwa, pełna lista zmian w Opera 18 jest dostępna na oficjalnym blogu projektu.
Warto również wspomnieć, że kanale Developer pojawiła się testowa wersja 19 odsłony przeglądarki Opera. Twórcy oprócz aktualizacji silnika Chromium, czy też załataniu wielu błędów pokusili się także o dodanie eksperymentalnej obsługi synchronizacji danych przeglądarki. Obecnie synchronizowane są jedynie dane szybkiego wybierania, zapisane wyszukiwarki, czy też adresy ze schowka. Kolejne funkcje mają być systematycznie dodawane, obecnie jednak twórcy proszą o zachowanie ostrożności w przypadku korzystania z tej funkcji, gdyż może ona jeszcze działać niestabilnie i spowodować utratę synchronizowanych danych. Funkcję synchronizacji można aktywować w opcjach „opera://flags/#sync”. Dodatkowo pojawiła się wstępna obsługa zakładek.
W czerwcu ubiegłego roku programiści z firmy Opera Software, po rocznych pracach udostępnili na serwerach nowe wydanie swojej flagowej przeglądarki internetowej Opera 12. Niestety po raz kolejny przeglądarka borykała się z wieloma problemami i kłopotami z kompatybilnością oraz poprawnym wyświetlaniem niektórych stron internetowych, dlatego postanowiono porzucić dotychczasowy silnik Presto na rzecz obecnie najpopularniejszego silnika WebKit. Na początku lipca br. zadebiutowała nowa Opera 15 z wieloma nowościami, która pierwszym wydaniem wykorzystującym kod Chromium i silnik WebKit/Blink.
Udostępniona przeglądarka została wydana w wersji x86 dla systemów Windows oraz Mac OS X. Niestety w wersji 15 zabrakło obsługi systemów z rodziny Linux i BSD. Jak informują twórcy, stało się to na skutek ogromu prac, jaki musieli wykonać w nowej wersji przeglądarki i zwyczajnie zabrakło im rąk do pracy nad wersją dla Linuksa. Uspokajając jednak wszystkich posiadaczy systemów z pingwinem w godle, twórcy pracują już nad wersją przeglądarki dla Linuksa.
Wśród nowości jakie pojawiły się w 16 wersji w porównaniu do 15, należy wymienić dodanie interfejsu API udostępnionego przez W3C służącego do geolokalizacji, w wersji dla systemów Windows pojawiła się także obsługa tzw. jump-lists. Dodatkowo wersja dla systemów Mac OS X została wzbogacona o obsługę trybu prezentacji.
Opera 16 naprawia wiele znalezionych błędów oraz dzięki dodatkowym optymalizacjom znacząco zwiększa ogólną wydajność przeglądarki. Oprócz tego pojawiła się opcja znana z Google Chrome i Chromium, a mianowicie menu „opera:flags”, w którym znalazły się zaawansowane opcje, pozwalające na dogłębniejsze modyfikacje i dostosowanie przeglądarki do swoich potrzeb.
Piętnasta wersja przeglądarki Opera wykorzystuje już kod projektu Chromium, będącego wolną i otwarto źródłową przeglądarką internetową. Dodatkowo zgodnie z zapowiedziami zastosowano już silnik renderowania WebKit, w którym jednak wraz z firmą Google, Norwegowie wprowadzili sporo zmian, tworząc jego fork (rozwidlenie) nazywane Blink. W skrócie przeglądarka wprowadza nowy interfejs użytkownika, poprawia kompatybilność z wieloma stronami internetowymi oraz dodaje opcję „cichych” aktualizacji.
Twórcy przeglądarki promują jej nową wersję jako przeglądarkę do wszelkiej maści inspiracji. Zawarta w Operze 15 funkcja Discover – umożliwia odkrywanie w internecie materiałów i innych treści, na które docelowo użytkownik miałby ochotę. Dla przykładu tak jak na poniższym materiale wideo, podczas serfowania w internecie użytkownik aktywując wspomnianą funkcję, dostaje podpowiedzi zrobienia czegoś ciekawego np. organizacji wycieczki, skoku na spadochronie, wspinaczki górskiej czy chociażby odwiedzenia nieznanych mu lokali – restauracji, kina itp.
W przeglądarce pozostała funkcja Speed Dial – szybkiego wybierania. Funkcja wyświetla na stronie startowej przeglądarki miniatury najczęściej odwiedzanych lub oznaczonych przez użytkownika jako ulubione witryn internetowych. Dostęp do wyświetlanych stron jest błyskawiczny, odbywa się za pomocą jednego kliknięcia myszą. Oprócz stron twórcy umożliwili dodawanie do szybkiego wybierania również rozszerzeń oraz zakładek. Ekran Speed Dial zyskał także pole wyszukiwania.
Odmieniona wersja przeglądarki Opera w inny sposób podchodzi do kwestii zakładek. Od teraz, by skorzystać z nich, należy zainstalować specjalne rozszerzenie zatytułowane menadżer zakładek. Dodatkowo twórcy informują, że zakładki ze starszej wersji przeglądarki Opera mogą zostać zaimportowane do najnowszej wersji, o ile zostały wyeksportowane jako plik HTML.
Pojawiła się funkcja Stash, czyli schowku, umożliwiająca przechowywanie „na potem” stron internetowych. Aby wrzucić daną witrynę do schowka, wystarczy kliknąć ikonę serduszka w pasku jej adresu.
Podobnie jak w przeglądarce Chromium pasek adresu może służyć również jako pasek wyszukiwania. Dodatkowo przeglądarka do wpisywanych fraz zaoferuje podpowiedzi z domyślnie ustawionej przez użytkownika wyszukiwarki np. Google, Yahoo, Bing, AOL, Allegro, Wikipedia czy też DuckDuckGo.
W przeglądarce pojawiła się także funkcja Off-Road, która de facto jest funkcją Opera Turbo ze zmienioną nazwą. Dla przypomnienia w ramach wspomnianej funkcji wykorzystywane są mechanizmy kompresji danych, które są kompresowane na serwerach Opera, a dopiero w takiej lżejszej postaci są wysyłane do komputera użytkownika. Podobna technologia od lat jest stosowana także w mobilnych wersja przeglądarki. Opera chwali się, że dzięki tej funkcji miliony użytkowników oszczędziły ogromne ilości transferu danych.
Kolejną funkcją są gesty myszy, które znamy również z poprzedniej wersji przeglądarki. Funkcja pozwala wykonywać pewne działania za pomocą zaprogramowanych gestów kontrolera. Twórcy informują, że funkcja w systemach Mac OS nie działa w pełni poprawnie. Dodatkowo w ramach funkcji są dostępne zaawansowane skróty klawiszowe, które jednak są domyślnie wyłączone i aby z nich skorzystać, należy je aktywować w opcjach przeglądarki.
'
Przeglądarka z uwagi na wdrożenie nowego API nie obsługuje już rozszerzeń pisanych z myślą o wersji 11 i 12. Wbrew pozorom mimo wykorzystywania kodu Chromium nie obsługuje też rozszerzeń z Chromium/Chrome. Mimo wszystko w szybkim tempie dział z rozszerzeniami dla przeglądarki jest sukcesywnie zapełniany.
Pojawiły się także zupełnie nowe opcje dla programistów, a są to m.in. Developer Tools, opcja View Source – umożliwiająca podgląd źródła strony, funkcja wskazująca zainstalowane wtyczki oraz Web Inspector.
Przez migrację do silnika WebKit, a w zasadzie już jego rozwidlenia Blink i zastosowania kodu Chromium w wersji 28, twórcy musieli z przeglądarki usunąć wiele znanych funkcji. Część z nich została już zaimplementowana z powrotem, na inne jednak przyjdzie nam nieco poczekać. Warto dodać, że chociażby funkcja M2, czyli Opera Mail została wyodrębniona z przeglądarki i stała się osobną aplikacją.
W tej wersji zabrakło również funkcji getUserMedia, geolokalizacji W3C, Site flags developer oraz przede wszystkim wersji przeglądarki dla systemu Linux.
Wygląd poprzedniej wersji Opery 12 - kliknij obrazek, aby powiększyć
Na koniec warto dodać, że programiści Opera wdrożyli nowy i znacznie szybszy kanał wydawniczy nowych wersji przeglądarki. Będą to linie Opera (wydanie stabilne), Opera Next (wersje rozwojowe, kandydujące do stabilnych) oraz Opera Developer (częste aktualizacja z licznymi nowościami, ale i cała masa błędów). Twórcy zapewniają również, że wciąż będą rozwijać starą linię Opera 12.X i już pracują nad aktualizacją stabilności i bezpieczeństwa dla starszej wersji przeglądarki.
Jaka jest nowa Opera? Przekonajcie się sami.
Źródło: Opera, PCinpact
Komentarze
24Najważniejszą rzeczą dla której używałem opery to przenoszenie cache-u. Mam nadzieje że nowa wersja też za niedługo będzie miała taką opcje. czas pokaże
Ja jako web-developer musze korzystac z wszystkich (popularnych) przegladarek po to, zeby strony wygladaly tak samo na kazdej z nich. Wierzcie, lub nie - Opera zawsze przyprawia mnie o bol glowy.
Ponieważ czasami lubi zagrać nie fair mam jako drugą I.E. 11
I jestem happy...
Operę 15 miałam kilka dni - koszmar. Także sorry panowie z Opery - ja już Wam podziękuję.. Obawiam się, że tak postępując z wiernymi Wam od lat użytkownikami szybko skończycie jak ekipa z Winampa
benchmark wymiękł i krytyki się boi ? ;P
A gdzie konfiguracja gestów myszy?
A gdzie klient poczty i czytnik wiadomości?
(ten w operze jest najlepszym z jakim się spotkałem, wliczając dedykowane aplikacje...)
Przyznaję, obudowanie Blinka nowym frontendem przyspieszyło całość w porównaniu do projektów bazujących na chromium jako całości, ale jakim kosztem?!
Dograłem sobie kilka wtyczek do chromium i jest znośna.
Na win używam wersji 19 Dev. Od kiedy pojawiły się wersje Dev używam ich i jest coraz lepiej, z każdym tygodniem.
- "Opera jest bardzo dobrą przeglądarka. Używam 12 od dawna. (Ja 16) 15 nie lubię, ponieważ nie ma nawet połowy funkcji, które są w 12. Poprostu jest strasznie uboga. W 12 można zrobić o wiele więcej rzeczy. Mam nadzieję, że ta nowa opera będzie mieć wszystkie te funkcje, które są w 12."