Październikowa aktualizacja Windows 10 - jak zainstalować i dlaczego warto? [AKT.]
Październikowa aktualizacja Windows 10 (1809) jest już dostępna do pobrania. Przyglądamy się temu, jakie są najciekawsze nowości i zmiany oraz podpowiadamy, jak zaktualizować Windows 10 ręcznie.
Aktualizacja, 13 listopada 2018: Microsoft zapewnia, że po tygodniach intensywnych prac i testów uporał się z problemami (które zakończyły się szybkim wycofaniem pierwszej wersji z początku ubiegłego miesiąca) i ponownie, już w listopadzie, udostępniona została październikowa aktualizacja Windows 10, czyli 1809.
W oryginalnym newsie (oprócz kompletu podstawowych szczegółów) odnajdziecie informację na temat tego, jak wymusić pobieranie tej aktualizacji, ale być może powinniście wziąć pod uwagę zalecenie Microsoftu, by po prostu poczekać aż zostanie ona zainstalowana automatycznie. Jeśli nie chcecie czekać, koniecznie zróbcie wcześniej kopię zapasową (zresztą zawsze warto ją mieć).
Aktualizacja do wersji 1809 została równocześnie udostępniona użytkownikom Windows 10 i Windows Server. Miejmy nadzieję, że tym razem rzeczywiście wszystko przebiegnie prawidłowo.
News, 3 października 2018: Działający na przeszło 700 milionach urządzeń system Windows 10 doczekał się już kolejnego dużego zestawu nowości i zmian. Październikowa aktualizacja może już być pobrana przez użytkowników – jak to zrobić i dlaczego warto?
Październikowa aktualizacja Windows 10 już jest
Zacznijmy od tego, że można spotkać się z kilkoma nazwami tej aktualizacji:
- Październikowa aktualizacja Windows 10,
- Windows 10 October 2018 Update,
- Redstone 5
- oraz Windows 10 1809.
Gdy jej odpowiedni wariant będzie dla was gotowy, system sam poinformuje was o możliwości zainstalowania aktualizacji. Jeżeli jednak nie chcecie czekać i zamierzacie zrobić to ręcznie, to podpowiadamy, w jaki sposób można tego dokonać…
Jak wymusić aktualizację Windows 10 (October 2018 Update)?
Aby to zrobić, należy:
- Udać się na stronę Windows 10 – Pobieranie oprogramowania,
- wcisnąć przycisk „Zaktualizuj teraz”, a następnie...
- uruchomić pobrany plik i podążać zgodnie z instrukcjami na ekranie.
Ze względu na możliwość wystąpienia problemów, warto przed przystąpieniem do aktualizacji wykonać kopię zapasową oraz (na wszelki wypadek) stworzyć pendrive naprawczy Windows 10.
Co nowego w Windows 10 1809 – najciekawsze nowości i zmiany
Czas odpowiedzieć sobie na pytanie o to, dlaczego warto zdecydować się na aktualizację systemu. Oto najciekawsze zmiany i nowości, jakie zostały wprowadzone wraz z October 2018 Update.
Ciemny motyw (Dark Mode) i lepsza wyszukiwarka
Jedną z najciekawszych nowości jest ciemny motyw Eksploratora plików. Innymi słowy: przeglądanie katalogów za pomocą systemowego narzędzia nie będzie już wypalało oczu po zmroku. Na razie Dark Mode nie jest doskonały, ale bez wątpienia jest to krok w dobrym kierunku.
Podobnie ma się sprawa z odświeżoną wyszukiwarką systemową. Teraz oferuje ona rozszerzony podgląd, co oznacza możliwość podejrzenia szczegółów na temat odnalezionego pliku, jak również zastosowania filtrów kategorii.
Nowe i odświeżone narzędzia systemowe
Zaktualizowany Windows 10 daje także dostęp do narzędzia Wycinanie i szkicowanie. Jest ono aktywowane skrótem Win+Shift+S i pozwala na wygodniejsze robienie zrzutów ekranu oraz ich szybkie edytowanie.
Menedżer zadań z kolei został rozszerzony o kolumny „Zużycie energii” i „Trend zużycia energii”, co pozwala szybko ustalić, które aplikacje mają największy apetyt na energię i tym samym najmocniej skracają czas pracy między ładowaniami laptopa.
Odświeżenia doczekał się także Notatnik. Prosty edytor tekstu wreszcie obsługuje kasowanie całych wyrazów (Ctrl+Backspace), a do tego wyświetla liczbę linii i kolumn oraz pozwala na wyszukiwanie i zamienianie fraz.
Lepsza współpraca ze smartfonem
Kolejną nowością jest aplikacja Twój telefon. Co to takiego? Otóż programik ten sprawia, że współpraca smartfona z Androidem oraz komputera z Windows 10 wchodzi na wyższy poziom.
Aplikacja umożliwia synchronizowanie i przeglądanie zdjęć oraz kontaktów i wiadomości na dużym ekranie. Na pececie pojawi się nie tylko powiadomienie o SMS-ie, ale też możliwość jego przeczytania i wysłania odpowiedzi.
I wiele więcej…
Jest też wiele pomniejszych zmian, w tym: rozbudowane możliwości wyszukiwarki w oknie Ustawień, podgląd poziomu naładowania akumulatora podłączonych urządzeń Bluetooth, „inteligentny schowek” (z historią i podglądem) czy też Pasek Gier z funkcją wyświetlania fps-ów. Więcej na ten temat możecie dowiedzieć się z wpisu na oficjalnym blogu Microsoftu.
Źródło i foto: Microsoft
Komentarze
46Zresztą jak i większość wymuszonych poprawek typu security. Prawdopodobieństwo. że ktoś wykorzysta u mnie zdalnie błąd w procesorze Intela jest znikome, nie łażę po sieci jak napalony nastolatek. Prawdopodobieństwo, że system po date mi nie wstanie albo będzie się próbował wycofać w kółko, na podstawie ostatnich doświadczeń jest u mnie 50%. Prawdopodobieństwo, że po zastosowaniu takiej poprawki system zwolni jest 100%.
Czy zatem ktoś do cholery może mi zostawić prawo do podejmowania decyzji w kwestii ryzyka co do kupionego za moje własne pieniądze komputera i systemu?
Zgaduje że za to rozszerzyli szpiegowanie o podłączony telefon i tak jak w office każde kliknięcie jakiegoś pliku, zdjęcia, ustawień program będzie wysyłał zaszyfrowane informacje na serwery Microsoftu.
problemu z aktualizacjami. Wszystkie moje sprzęty działają
szybko, stabilnie, bezbłędnie.
Mam już postęp 17% w pobieraniu aktualizacji 1809 :-)
https://www.youtube.com/watch?v=rL_Lc3NoQg4
1. O&O ShutUp10 (1.6)
2. Destroy Windows 10 Spying (1.7.1)
3. UpdaterDisabler (od PainterR) - działa w usługach
instalowałem ten pakiecik już na dziesiątki kompach, po tych zabiegach poziom blokady aktualizacji jest tak silny, że nawet ręcznie nie da się jej wywoływać xD, i spokój.
Zaznaczam że Ci co mają Windows 10 Home to są skazani na automatyczne aktualizację, tam trzeba szukać innych sposobów, chyba bardziej drastycznych.
standardowo czyszczenie po aktualizacji, 36GB
- tu uwaga "pobrane" , aby sobie ktoś nie kliknął
- układ ikon poszedł w .......
- logowania tak samo :) tu origin , uplay
pasek wyszukiwarki no dość ciekawa opcja
Na czwartym i piątym komputerze nie zdążyłem zainstalować bo wycofali tą aktualizację...
Od czasu aktualizacji do 1809 mam problem z plikami dźwiękowymi FLAC - nie zapisują się poprawnie metadane jak tytuł utworu (skrócony do 26 znaków) i bez liter obcojęzycznych (np œ Ô ù itp) nie zapisują się takie dane jak nazwa albumu, nazwa wykonawcy, rok, kompozytor. Wszystko to działało rewelacyjnie do wersji 1803 i wcześniejszych. Zaznaczam, że pliki WAV, ALAC, WMA nadal działają bez zarzutu.
Bardzo proszę o pomoc w wyjaśnieniu mojego problemu ewwami (Ewa Gantka)