Mini-komputery na Androidzie, odtwarzające Blu-Ray i filmy 3D.
Na rynek wkraczają dwa nowe modele mini-komputerów bazujących na systemie Android 4.2 Jelly Bean – HiMedia Q10 II oraz Q5 II. Zaprojektowano je z myślą o odtwarzaniu multimediów (filmy 3D, obrazy płyt Blu-Ray) oraz korzystaniu z aplikacji, których tradycyjnie używa się na telefonach lub tabletach bazujących na Androidzie.
Urządzenia wyposażono w dwurdzeniowy procesor HiSilicon Hi3716C V200ES1 z rodziny ARM Cortex™A9 o taktowaniu 1,6 GHz, procesor graficzny Open GL 3D Mali-400 GPU i 1 GB pamięci RAM DDR3. Model Q10 II w odróżnieniu od Q5 II posiada dodatkowe złącze USB 3.0, dotykowy panel sterujący, gigabitowe złącze Ethernet oraz oferuje możliwość instalacji wewnątrz urządzenia 3,5-calowego dysku twardego. Oba urządzenia łączą się z siecią przez moduł Wi-Fi 802.11b/g/n lub Ethernet 10/100 MB/s (w przypadku Q10 II – 10/100/1000 MB/s).
Q10 II i Q5 II obsługują wszystkie najważniejsze formaty audio i wideo, między innymi: MKV, MP4,M2TS, FLAC, MP3, WMA, ACC, a także wideo 3D z plików MKV oraz obrazu płyt Blu-ray (BD-ISO). Wspierają XBMC – dzięki dodatkowym wtyczkom użytkownik ma możliwość m.in. odbioru telewizji lub radia internetowego.
Odtwarzacze można kontrolować w sposób tradycyjny poprzez dołączone piloty lub za pomocą urządzeń mobilnych wyposażonych w systemy Android lub iOS. Poprzez porty USB istnieje możliwość podpięcia dysków zewnętrznych, klawiatury lub myszki. Urządzenia wyposażono w złącza HDMI, oferują obsługę HD audio 7.1 i 5.1.
Cena detaliczna odtwarzacza HiMedia Q5 II wynosi 597 zł, a HiMedia Q10 II – 799 zł. Produkty są objęte 24-miesięczną gwarancją dla użytkowników domowych oraz 12-miesięczną dla firm.
Źródło: HiMedia
Komentarze
12Przy cenie droższego modelu, dopłacając 200-300zł można nabyć komputer typu HTPC, co bardziej się opłaca. Do tego jakaś dystrybucja Linuxa i przewyższa wydajnością, można robić co tylko się chce i jest pełna wielozadaniowość (nie pseudo jak w Androidzie).
Zostając przy Androidzie, to już lepiej kupić MINIXa Neo X7/X7mini lub ewentualnie słabszego Neo X5/X5mini. Urządzenie posiadają wady (jak każde), przeważnie firmwareowe, ale producent o nich wie i stara się naprawić, dzięki czemu jest wsparcie i co jakiś czas pojawiają się patche do systemu (ostatnio też dodali OTA).
Cena trochę powala, ale na plus wyposażenie w postaci Ethernetu, USB 3.0 i SATA. Sam posiadam MK808 z RK3066 i pobawiłem się tym trochę i gdzieś od roku leży w szafie. Niestety Android to sprawdza się w telefonach lub tabletach. Za tą cenę jednak wolałbym jakieś mini-ITX.
Z całej tej zabawy została mi mysz żyroskopowa Mele F10, której nadal używam gdy puszczam obraz z PC na TV.