Ciekawostki

Pieniądze dla Intela. Rząd potwierdza

przeczytasz w 2 min.

Minsiter cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski potwierdził, że Komisja Europejska zgodziła się na pomoc publiczną dla Intela. Dotacja ma umożliwić budowę fabryki na Dolnym Śląsku.

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował, że Komisja Europejska zgodziła się na notyfikację pomocy publicznej dla firmy Intel. "Komisja Europejska poinformowała Polskę, że jest zielone światło dla złożenia notyfikacji udzielenia pomocy publicznej firmie Intel. To bardzo dobra wiadomość. To ważny krok, na który czekaliśmy ostatnie kilka miesięcy" – przekazał Gawkowski na konferencji w piątek 13 września.

Jak podało ministerstwo cyfryzacji, za pośrednictwem prezesa UOKiK w najbliższych dniach do Komisji Europejskiej zostanie złożona notyfikacja dotycząca pomocy publicznej dla planowanej inwestycji w fabrykę półprzewodników w gminie Miękinia pod Wrocławiem. Jednocześnie będą prowadzone prace nad uzyskaniem zgody Rady Ministrów na udzielenie pomocy publicznej dla Intela, wyrażonej w formie uchwały. Środki te mają ułatwić budowę zakładu.

Pieniądze dla Intela

Wartość tej pomocy rozłożonej na lata 2024-2026 wyniesie ponad 7,4 mld zł (1,8 mld dolarów). Jak przypomniała Polska Agencja Prasowa, postępowanie prenotyfikacyjne prowadzone między Polską, Komisją Europejską a firmą Intel trwało od 9 lutego br. na wniosek ministra cyfryzacji.

Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski poinformował, że w piątek zostanie zwołane posiedzenie międzyresortowego zespołu ds. inwestycji półprzewodnikowych. Działa on już od kilku miesięcy. W ramach zespołu trwają uzgodnienia w sprawie procedur opiniowania uchwały i pomocy publicznej. Wiemy też, że umowa z Intelem ma zostać podpisana do końca bieżącego roku.

Jak poinformowało ministerstwo, zgoda rządu oraz notyfikacja pomocy publicznej umożliwią zawarcie umowy między Skarbem Państwa reprezentowanym przez Ministra Cyfryzacji a Intela, określającej szczegółowe zasady tej pomocy. Warunkiem jej udzielenia jest uzyskanie przez Intela statusu otwartej unijnej fabryki. Intel złożył już właściwy wniosek do Komisji Europejskiej. Proces udzielania pomocy prowadzony jest na podstawie programu rządowego o nazwie "Krajowe Ramy wspierania strategicznych inwestycji półprzewodnikowych".

W czerwcu 2023 r. Intel ogłosił inwestycję o łącznej wartości około 4,6 mld dolarów na uruchomienie w Miękini koło Wrocławia zakładu integracji i testowania półprzewodników. Firma zapowiedziała, że nowy zakład zatrudni około 2 tys. osób. Jest to szansa dla lokalnej gospodarki, a także dla Polski dla odegrania istotnej roli w przemyśle półprzewodnikowym.

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    pandrzej
    10
    Każdy z Polaków dołożył po około 200 pln bogatej korporacji Intel, żeby wybudowała w Polsce montownię chipów dla niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego. Brawo MY.....
    • avatar
      KENJI512
      7
      "Minsiter cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski potwierdził, że Komisja Europejska zgodziła się na pomoc publiczną dla Intela. Dotacja ma umożliwić budowę fabryki na Dolnym Śląsku."

      Fajnie nasze pienionszki są rozdawane... zagranicznym, wielomiliardowym korporacjom, które mają na wszystko kasę...
      • avatar
        GejzerJara
        0
        po co dotować intela? czy nie lepiej odpuścić rąbanie po łbie siekierą przedsiębiorców przez US ?

        ja nie zakładam firmy, bo nie chcę się bujać z wiecznym udowadnianiem przed durniami z urzędu, że jednak nie jestem wielbłądem.
        • avatar
          Sneer
          -1
          Kamyczek do koszyczka opozycji i ich twierdzeniom że projekt został uwalony. Obrót spraw wygląda całkowicie inaczej, etapy planowania takich inwestycji przebiegają dość wolno i to trzeba zrozumieć.
          • avatar
            madame
            -3
            Trzeba jasno i głośno powiedzieć ze. To Prawo i sprawiedliwość zapewewniko na m te inwestycje w której setki naszyxh rodaków znajdzie prace!!!
            • avatar
              stalkerpl
              0
              dobrze ze w byłym zaborze pruskim budują inaczej zapewne by się nie dało grunt że Polak ma robote a może i jakis ukrainiec znjadzie jakieś zajęcie, trzeba wspierać przemysł motoryzacyjny niemiec, jestesmy im to winni za te ziemie które utracili

              Witaj!

              Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
              Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

              Połącz konto już teraz.

              Zaloguj przez 1Login