Premiera procesorów Intel Core Ultra 200 dopiero przed nami, ale w sieci już pojawiają się testy wydajności sprzętu. Topowy model może zaskoczyć osiągami.
Procesory Intel Core Ultra 200 (Arrow Lake) to całkowicie nowe jednostki, które mają tchnąć powiew świeżości na rynku komputerów. Producent do tej pory nie ujawnił zbyt wielu szczegółów technicznych, jednak w sieci już krąży sporo przecieków. Znamy specyfikację i wydajność topowego modelu.
Co nowego w procesorach Intel Core Ultra 200?
Modele Intel Core Ultra 200 (nazwa kodowa Arrow Lake) mają bazować na hybrydowej konstrukcji, która połączy dwa typy rdzeni: wydajne Lion Cove i energooszczędne Skymont.
Nowe procesory będą kompatybilne z nową podstawką LGA 1851, co oznacza konieczność zakupu nowych płyt głównych (nie będzie można ich zamontować na starszych płytach z podstawką LGA 1700).
Premiera procesorów Arrow Lake spodziewana jest w czwartym kwartale tego roku.
Wydajność procesora Intel Core Ultra 9 285K
Co prawda na premierę nowych procesorów musimy jeszcze poczekać, ale w sieci już krążą przecieki dotyczące wydajności topowego modelu Core Ultra 9 285K. Jednostka ma dysponować 24 rdzeniami (8 wydajnymi i 16 słabszymi). Co ważne, obydwa typy rdzeni nie będą dysponować technologią wielowątkowości (w odróżnieniu od obecnych generacji, gdzie wydajniejsze rdzenie oferują HT).
Procesor przetestowano w wersji inżynieryjnej (ES) i kwalifikacyjnej (QS) (nas interesują testy tej drugiej, która jest bliższa ostatecznej wersji). Warto jednak zauważyć, że nowy model pracował z wysokimi limitami mocy (250 W), co mogło przełożyć się na lepsze osiągi. Wyniki porównano do osiągów obecnego modelu Core i9-14900K.
Wygląda więc na to, że nowy procesor może wprowadzić sporo zamieszania. W wielordzeniowych, wymagających aplikacjach wzrost wydajności może być na poziomie 15-18%, ale w mniej wymagających testach jednostka wypada nawet nieco gorzej względem poprzednika.
Warto jednak mieć na uwadze, że to nieoficjalne, syntetyczne benchmarki, które przeprowadzono z użyciem testowego procesora. Finalnie wyniki mogą się jeszcze różnić. Z ostatecznym werdyktem trzeba zatem poczekać do premiery i pojawienia się kompletnych testów.
Źródło: X @ Jaykihn
Komentarze
11Nie dość że procki ch*jowe drogie i niestabilne to jeszcze co rok albo dwa zmiana chipsetu hahaha
No i nie zapomnijmy o poborze mocy. niedługo na płytach intelowskich będziecie wpinać kabel 230V żeby to zasilić.
no tak wyciekło. https://pl.wikipedia.org/wiki/Nocnik