Fizycy z UBC (University of British Columbia) stworzyli pierwszą jednowarstwową próbkę nadprzewodzącego grafenu.
ilustracja: Andrea Damascelli/UBC
Fizycy z UBC (University of British Columbia) stworzyli pierwszą jednowarstwową próbkę nadprzewodzącego grafenu.
Nadprzewodnictwo obserwowano już w wielowarstwowych próbkach grafitu, ale osiągnięcie tego samego efektu w przypadku jednowarstwowego grafenu do tej pory było poza zasięgiem naukowców. Tę właściwość udało się wreszcie osiągnąć poprzez pokrycie materiału atomami litu.
„Ta pierwsza udana próba osiągnięcia nadprzewodnictwa z wykorzystaniem grafenu pozwala żywić nadzieję na rozpoczęcie nowej ery grafenowej elektroniki i kwantowych nanourządzeń” – powiedział Andrea Damascelli, dyrektor Quantum Matter Institute działającego w ramach UBC.
Nadprzewodniki (a więc materiały przewodzące prąd z absolutnie zerową rezystancją) są, według naukowców, przyszłością elektroniki. W temacie tym wreszcie zaczyna się dziać naprawdę sporo. W ubiegłym miesiącu odkryto nadprzewodnik mogący pracować w temperaturach naturalnie występujących na Ziemi, a teraz fizycy z UBC opanowali umiejętność wywołania nadprzewodnictwa w jednowarstwowej próbce grafenu.
Bez wątpienia grafen może odegrać w przyszłości bardzo dużą rolę. Naukowcy z UBC wierzą, że uda się wkrótce stworzyć z tego materiału bardzo szybkie tranzystory, półprzewodniki, czujniki i przezroczyste elektrody. Czy przyszłością elektroniki jest więc nadprzewodzący grafen?
Więcej szczegółów znajdziecie w pracy Evidence for superconductivity in Li-decorated monolayer graphene.
Źródło: KurzweilAI
Komentarze
3