Eizo wprowadza do sprzedaży monitor dla grafików. Jest to pierwsze tego typu urządzenie, które wyposażono w sprzętową kalibrację dzięki wbudowanemu sensorowi optycznemu.
Nowy monitor serii ColorEdge to propozycja kierowana głównie do osób zawodowo zajmujących się obróbką cyfrowej fotografii, przygotowywaniem materiałów do druku oraz edycją i postprodukcją video.
W jego konstrukcji zastosowano matrycę klasy IPS oraz naturalnej rozdzielczości 1920 × 1200 – typowej dla monitorów o przekątnej 24,1”. Panel charakteryzuje się maksymalną jasnością na poziomie 270 cd/m2, kontrastem 850:1, kątami widzenia 178° (zarówno w pionie, jak i w poziomie).
98% pokrycia AdobeRGB oraz 100% sRGB
Udostępniane przez monitor tryby pracy obejmują różne przestrzenie barw wykorzystywane zarówno w prepresie i obróbce fotografii (98% pokrycia AdobeRGB oraz 100% sRGB), jak i cyfrowej edycji i postprodukcji video (100% pokrycia dla Rec709/EBU/SMPTE-C, 102% dla NTSC). Funkcje wyświetlanie obrazu symulującymi sposób widzenia osób z zaburzeniami postrzegania kolorów (protanopii i deuteranopii) poszerzone zostały o trzeci tryb, odpowiadający wadzie wzroku polegającej na braku możliwości rozróżnienia kolorów żółtego i niebieskiego (tritanopia).
Automatyczna kalibracja sprzętowa
Najciekawszą cechą charakterystyczną nowej konstrukcji, jest funkcja automatycznej, sprzętowej kalibracji. Wykorzystuje ona wbudowany w monitor czujnik optyczny, ukryty podczas zwykłego użytkowania w górnej ramce monitora. Takie umieszczenie kalibratora ma kilka zalet. Przede wszystkim, możliwe jest uniezależnienie się od wykorzystywanego systemu operacyjnego, gdyż przeprowadzanie kalibracji, jak również ustalenie częstotliwości jej powtarzania, można skonfigurować z poziomu menu ekranowego OSD. Poza tym, do przeprowadzenia kalibracji nie jest konieczne wykorzystywanie żadnego zewnętrznego urządzenia pomiarowego.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do profilowania monitora CG245W wykorzystać posiadany, zewnętrzny kalibrator. Dołączane w zestawie oprogramowanie ColorNavigator umożliwia przeprowadzenie tego procesu w systemach operacyjnych rodziny Windows oraz Mac OS X. Jego funkcjonalność została poszerzona o narzędzie „Corelation Utility”, które pozwala na ocenę różnic wyników pomiarów uzyskanych z wbudowanego oraz zewnętrznego kalibratora. Znacznie ułatwi ono wplecenie monitora ColorEdge CG245W w istniejące środowisko pracy, w którym jedno urządzenie pomiarowe wykorzystywane jest do profilowania wszystkich jego elementów.
Każdy monitor ColorEdge CG245W jest fabrycznie kalibrowany. W elektronice monitora zapisywane są korelacje w parametrach uzyskiwanych w centralnym punkcie ekranu oraz zmierzone w miejscu badanym przez wbudowany kalibrator.
ColorEdge CG245W – podobnie, jak inne modele monitorów tej serii – wykorzystuje do kalibracji i wyświetlania obrazu 12-bitową tabelę kolorów 3D-LUT, na której wszelkie operacje doboru barw wykonywane są z 16-bitową precyzją. Obecna jest również funkcja DUE, dzięki której różnice w poziomie jasności czy odcienia na całej powierzchni matrycy, opisywane współczynnikiem ΔE nie przekraczają wartości 3. Funkcja stabilizacji jasności wprowadza korekty do zmian poszczególnych tonów, powstających nie tylko wskutek rozgrzewania się podświetlenia, degradacji jego parametrów wskutek upływu czasu, ale również zmian charakterystyk tonalnej na skutek różnic w temperaturze otoczenia.
Złącza wejścia i wyjścia
Do monitora można podłączyć maksymalnie trzy źródła sygnału wideo: dwa cyfrowe lub analogowe poprzez złącza DVI-I oraz jedno cyfrowe za pomocą złącza DisplayPort. To ostatnie umożliwia ponadto przesyłanie do monitora sygnału o 10-bitowej rozpiętości, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie jednoczesnego opisu ponad miliarda odcieni (64-krotnie większa dokładność niż w przypadku sygnału 8–bitowego). Wszystkie złącza zgodne są ze standardem HDCP (dotyczy sygnału cyfrowego). Możliwości podłączenia różnych źródeł sygnału uzupełnia dwuportowy hub pracujący w standardzie USB 2.0.
Monitor ColorEdge CG245W objęty będzie 5-letnią gwarancją door-to-door, obejmującą wszystkie elementy monitora. W sprzedaży dostępny będzie już na początku maja. Obecnie nie jest jeszcze znana jego cena.
Źródło: Eizo
Komentarze
4Za to dziesięć bitów na każdy kanał koloru to faktycznie ciekawy wynalazek, ale ile urządzeń jest w stanie wytworzyć taki sygnał?