Zanim 65 nanometrowa architektura K10 AMD trafi na sklepowe półki, firma już opowiada o przejściu na 45 nanometrowy proces produkcyjny. Tego lata AMD przedstawi swoją pierwszą znaczącą zmianę od 2003 roku, gdy wprowadziła architekturę K8. Nowa architektura, określona jako K10, pojawi się najpierw w segmencie serwerów wraz z rodziną procesorów Barcelona.
K10 cechują cztery natywne rdzenie, z którymi w parze idzie dzielony
cache L3, obsługa HyperTransport-3 i wsteczna kompatybilność z płytami głównymi AM2. Jednakże oryginalne procesory przeznaczone dla komputerów stacjonarnych i serwerów zadebiutują jako produkty wykonane w 65 nanometrowej architekturze. Technologię tę AMD poskromiła dopiero w grudniu 2006 roku przedstawiając rodzinę procesorów Brisbane przeznaczonych dla komputerów stacjonarnych.
W drugiej połowie 2008 roku AMD rozpocznie przestawianie K10 na 45 nanometrową technologię. AMD bardzo wyraźnie podkreśla, że jej 45 nanometrowy proces technologiczny wykorzystuje
silicon-on-insulator (SOI). 45 nanometrowy proces technologiczny oferowany przez Intela wykorzystuje konwencjonalne rozwiązanie w postaci technologii CMOS.
Nowy 45 nanometrowy układ AMD -
Deneb FX - ma tę samą funkcjonalność co 65 nanometrowy odpowiednik Agena. Obie rodziny procesorów wyposażone są w cztery rdzenie i obsługę dzielonego cache L3. Deneb FX jest nieco bardziej zaawansowany i jego zintegrowany kontroler pamięci obsługuje pamięć DDR3.
Oferta 45 nanometrowych produktów AMD nadejdzie wraz z rodziną
Deneb (nie FX). AMD podaje, że Deneb będzie pierwszym procesorem przeznaczonym dla nowego socketu
AM3. Wcześniejsza dokumentacja AMD wskazywała, że AM2 i AM3 będą względem siebie kompatybilne, jednak inżynierowie AMD twierdzą, że AM3, o której mowa była w 2006 roku, to nie to samo co AM3, której premiera planowana jest na 2008 rok.
"Wcześniej AM3 była bardzo prawdopodobnym kandydatem, aby stać się AM2+,"
twierdzi jeden z inżynierów zaangażowanych w projekty zmian socketu. "AMD planowała zachować nazwę związaną z pamięcią DDR2 i zapewnić wsteczną kompatybilność, ale AM3 stawia na obsługę DDR3."
Po procesorze Deneb i im bliżej 2009 roku, AMD planuje, że 45 nanometrowe układy Propus i Regor zastąpią 65 nanometrowe Kuma i Rana. Propus bardzo przypomina Deneb. Oba wykonane są w technologii 45 nanometrów, mają dzielony cache L3 i opakowanie AM3. Jednakże Propus wyposażony jest tylko w dwa rdzenie. Regor z kolei jest identyczny jak Propus, ale pozbawiono go obsługi dzielonego cache L3.
Linia najsłabszych procesorów AMD, czyli jednordzeniowych Athlonów 64 i Sempronów, wydaje się umacniać dzięki wprowadzeniu rodziny Sargas. Sargas jest optycznie mniejszym, 65 nanometrowym rdzeniem Spica, do którego dodano obsługę DDR3 i opakowanie
AM3. Najniższe rodziny procesorów Sparta, które mają pojawić się w tym roku i zastąpić Semprony z rodziny Manila, nie będą miały następcy.
Menadżerowie produktów trzymają szczegóły dotyczące 45 nanometrowej technologii w tajemnicy. Jednakże w styczniu AMD i IBM wspólnie przedstawiły plany dotyczące technologii tranzystorów
high-k metal gate, która zostanie wykorzystana w 45 i 32 nanometrowych procesorach.
W lutym Douglas Grose, jeden z szefów odpowiedzialnych za opracowywanie technologii w AMD, powiedział, że firma wciąż jeszcze rozważa czy wykorzysta technologię tranzystorów high-k metal gate w 45 nanometrowych odmianach czy też zaczeka z nią na 32 nanometrowe produkty.
Także Intel wyraził chęć wykorzystania technologii tranzystorów high-k metal gate w swoich 45 nanometrowych procesorach. Firma ta poszła o krok dalej i zadeklarowała użycie tej technologii tranzystorów w procesorach Penryn.
Intel przewiduje, że Penryn pojawi się w sprzedaży w dalszej części tego roku, czyli na przynajmniej rok przed procesorem Deneb.
Marty Seyer, wice szef AMD, ujawnił niedawno ofertę 45 nanometrowych produktów AMD przeznaczonych dla segmentu serwerów, które mają pojawić się w
2008 roku. Seyer powiedział, że Shanghai, 45 nanometrowy następca Barcelony, będzie wyposażony w dodatkowy cache i inne ulepszenia mające na celu zwiększenie jego wydajności.
Ani Seyer ani Grose nie podali żadnych szczegółów na temat wspomnianych poprawek. Wiadomo jednak, że funkcje, w które wyposażone są produkty serwerowe AMD pojawiają się także w odmianach przeznaczonych dla komputerów stacjonarnych.
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!