Zaprojektowane przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda płynne akumulatory mogą sprawdzić się przy magazynowaniu energii z OZE.
Pojemność, owszem, jest jednym z problemów współczesnych akumulatorów (szczególnie względem rozmiarów), ale być może nawet większym jest ich żywotność. Standardowe akumulatory litowo-jonowe mogą stać się kompletnie bezużyteczne po zaledwie kilku latach, co w przypadku smartfonów nie jest może kłopotliwe (i tak zdążymy je do tego czasu wymienić), ale już w przypadku systemów magazynowania energii – jak najbardziej tak.
Mowa jest tutaj przede wszystkim o systemach stworzonych z myślą o przechowywaniu energii z paneli słonecznych lub elektrowni wiatrowych i to właśnie w tych zastosowaniach najlepiej może sprawdzić się wynalazek naukowców z Uniwersytetu Harvarda. To płynny akumulator (czyli taki, który magazynuje energię w cieczach), który ma jedną ogromną zaletę: żywotność przekraczającą 10 lat.
Kluczem była modyfikacja cząsteczek elektrolitów, ferrocenów i wiologenów w taki sposób, by były rozpuszczalne w wodzie i odporne na degradację. Otrzymany roztwór cechuje się utratą zaledwie 1 procenta pojemności po każdym tysiącu cykli ładowania. Czysta woda nie jest ponadto żrąca czy toksyczna, dzięki czemu nawet nieszczelny akumulator nie stanowiłby żadnego zagrożenia.
Płynny akumulator to zdaniem naukowców sposób na ochronę środowiska, ale też spore oszczędności. Wykorzystane w tym wynalazku składniki są tanie, a jednocześnie zapewniają żywotność większą nawet kilka razy. Za sprawą obu tych zalet zainteresować nim mogą się więc przede wszystkim przedsiębiorstwa zajmujące się magazynowaniem energii z odnawialnych źródeł.
Niestety na razie jest jeszcze sporo przeszkód i naukowcy z Uniwersytetu Harvarda nie mają jeszcze konkretnego planu wprowadzenia tej technologii na rynek. Warto jednak trzymać kciuki za powodzenie.
Źródło: Engadget, Harvard
Komentarze
19tyle nowinek było o Akumulatorach .
Ten typ akumulatora nie ma nic wspólnego z tymi w Note i nigdy nie będzie stosowany w w urządzeniach przenośnych, samochodach itp.
Ma służyć tylko i wyłącznie do przechowywania energii na wielką skalę(mowa o MWh) i balansowania sieci, idealny jako dodatek do farm słonecznych i wiatrowych.
Najważniejszą cechą tego typu akumulatorów jest bardzo niski koszt i wysoka trwałość.
Dla zainteresowanych:
https://en.wikipedia.org/wiki/Flow_battery
ad W.Kulik - naprawdę wstyd mi za tych komentujących powyżej, człowiek (ty) się wysila, a wygląda to jakbyś próbował tłumaczyć algebrę bandzie orangutanów.
* nie dotyczy barteo1201 & .Alx