Tajwański Asus twierdzi, że znalazł metodę na szybkie komputery, do których zasilania nie trzeba będzie budować przydomowej elektrowni. Ma być szybko i ekologicznie, bez kompromisów.
Wszystko to za sprawą technologii, która już zagościła w wybranych modelach płyt głównych i w przyszłości pojawi się w kolejnych modelach. Mowa o Dual Intelligent Processors, na którą składają się dwa procesory odpowiedzialne za optymalizację pracy systemu.
Nowa architektura składa się z procesorów TurboV Processing Unit, w skrócie TPU, oraz Energy Processing Unit, w skrócie EPU. Jednostki te mają rozwiązywać dwa najważniejsze problemy związane z ewolucją sprzętu komputerowego - osiągi i oszczędność energii. Producenci procesorów wciąż zwiększają liczbę rdzeni i zmniejszają proces technologiczny, aby podnieść moc obliczeniową. Nowa technologia Asusa ma pozwalać na optymalizację systemu zwiększając osiągi, a jednocześnie zapewniając zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.
Układ zapewniający znaczne przyspieszenie
TPU to zupełnie nowe podejście do technologii TurboV. Procesor ten w czasie rzeczywistym zwiększa moc obliczeniową i jednocześnie monitoruje osiągi, aby zapewnić pełną stabilność pracy. TPU przejmuje część obciążeń głównego procesora i tak zarządza dostępnymi zasobami, aby zapewnić jak największe osiągi. TPU wspiera szereg rozwiązań opracowanych przez firmę Asus i automatycznie wyszukuje optymalne ustawienia systemowe i zwiększa wydajność nawet o 37%.
Oszczędność na żądanie
EPU (Energy Processing Unit) to drugi element architektury Dual Intelligent Processors. Jednostka ta monitoruje zużycie energii i odpowiednio nim zarządza, zapewniając oszczędność energii i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. EPU dokładnie i stale analizuje zużycie energii, odpowiednio zwiększając i zmniejszając zasilanie w zależności od potrzeb i obciążeń. Wiąże się to ze znaczną oszczędnością dla większości użytkowników, szczególnie podczas przeglądania stron internetowych, edycji dokumentów i wykonywania prac biurowych. Pierwotna moc obliczeniowa przywracana jest automatycznie i natychmiast, więc nie ma być mowy o przestojach, czy przerwach w pracy.
Więcej informacji o technologii Asusa oraz listę płyt obsługujących technologię można znaleźć na stronach producenta.
Źródło: Asus
Polecamy artykuły: | ||
Najlepsze gry na lato | TOP-10 Karty graficzne - lipipec 2010 | Test - na czym najlepiej przenosić dane |
Komentarze
30http://www.benchmark.pl/aktualnosci/Asus_DIP_rozpedza_komputery%2C_szczedzi_mocy-29698.html
no tak, niektorzy sa na tykle zacofani, ze nie wiedza, ze energia moze byc pozskiwania z energii atomowej lub zrodel odnawialnych, ktore nie emituja zadnych ilosci CO2