Płyty główne Z370 tylko dla procesorów Coffee Lake - radykalny krok Intela
Mimo tej samej podstawki, Intel odcina się od starej platformy - Z370 tylko dla Coffee Lake. Pytanie jak zareagują klienci...
Coraz większymi krokami zbliża się premiera procesorów Intel Coffee Lake, a także przeznaczonych pod nie płyt głównych z serii Z370. Jak wygląda kwestia kompatybilności ze starym sprzętem? Niestety nieciekawie…
Procesory Coffee Lake wprowadzą małą rewolucję w ofercie „niebieskich”, bo poszczególne serie układów otrzymają więcej rdzeni i przez to powinny oferować zauważalnie wyższe osiągi. Można zatem podejrzewać, że jednostki spotkają się ze sporym zainteresowaniem wśród klientów.
Co prawda nowe procesory będą korzystać z obecnej podstawki LGA 1151, ale jakiś czas temu producent potwierdził tutaj konieczność posiadania nowej płyty głównej z serii 300 (stosowna informacja pojawiła się na wzorach opakowań nowych jednostek). Informacja ta mogła zasmucić posiadaczy płyt z serii 200, którzy liczyli na niedrogą modernizację komputera.
Jak wygląda obsługa starych procesorów na nowych płytach głównych? Serwis Hardware.info sprawdził to na przykładzie procesora Celeron G3930 z generacji Kaby Lake i jednej z płyt Z370 (nie wiadomo dokładnie jakiego modelu). Mimo fizycznej kompatybilności, konfiguracja nie potrafiła przejść procedury bootowania.
Intel Core 6. gen "Skylake" | Intel Core 7. gen "Kaby Lake" | Intel Core 8. gen "Coffee Lake" | |
Płyty główne - Intel 100 | V | V | X |
Płyty główne - Intel 200 | V | V | X |
Płyty główne - Intel 300 | X | X | V |
Wygląda więc na to, że nowa platforma będzie wspierać tylko i wyłącznie nowe procesory… przynajmniej na początku, bo nie można tutaj wykluczyć obsługi kolejnej generacji procesorów Core 9. gen „Ice Lake”. Myślicie, że to dobra strategia czy jednak wolelibyście, aby producent zachował obsługę nowych procesorów na starych płytach i/lub starych procesorów na nowych płytach?
Źródło: Intel, Hardware
Komentarze
61Polityka intela to DYKTATURA.
A kasa leci ale ja już nie zmienię chyba że na reda.
Żeby stwierdzić kwestię elektrycznej kompatybilności trzeba było by mieć wymagania do porównania.
Tak by wychodziło. Upgrade - lol, zapomnij....
ostatni raz wymieniałem procek bez wymiany płyty gdzieś na przełomie stuleci (Slot 1->FCPGA)
Ten biznes musi się kręcić. Producenci płyt głównych też mają coś do powiedzenia- dla nich sytuacja w które płyta pasowała by pod trzy kolejne wysypy procków jest słaba.
Ryzen gen 2 bedzie pasował pod obecne płyty AM4? możliwe ale np jakieś funkcjonalności mogą nie być dostępne.
Ja miałem już wiele komputerów do tej pory i nauczyłem się, żeby podczas zakupu nie nastawiać się na późniejszy upgrade. Wyjątkiem jest tylko RAM.
kiedyś intel co procek zmieniał podstawkę a teraz płacz
W tej chwili z powodu swojej opieszałości już jest pozamiatany tylko jeszcze o tym nie wie ale czuje w trzewiach.
Dla osób lubujących się w jego produktach przecież nie ma problemu ,żeby zmieniali podstawkę co 9 miesięcy.
Ludzie często wypowiadają się na temat produktów ,z którymi nigdy w życiu nie mieli do czynienia a przy normalnym użytkowaniu na przykład przeglądarki typu FIREFOX z 40+ kartami otwartymi chciałbym zobaczyć miny posiadaczy i7 7700k jak to działa na RYZEN 7.
W codziennym użytkowaniu już mamy kolejnego króla w tym drugim przypadku jak wyżej teraz tylko czekać na lepsze wykorzystywanie wielowątkowości a 5Ghz będzie nie wystarczające gdy już czasami brakuje wątków w CPU.Jednak patrząc na rozwój sytuacji jeżeli RYZEN ale ten w procesie 7nm GF będzie tym czy przewiduję to i sam być może będę chciał go wymienić na nowy bo skok będzie bez porównania lepszy jak przejście z 28nm na 14nm gdyż ten pierwszy był przeznaczony na wysokie zegary taktujące zaś drugi myślę ,że maksymalnie do 35W CPU a potem już tylko gorzej.
Dlatego zbliżające się APU RYZEN 2500u będzie wspaniałym przykładem do produkcji jakich CPU nadaje się najlepiej ten proces produkcji a dodatkowo INTEL myśląc ,że zrobił tak ogromny skok dając na rynek mobilny 8wątkowe CPU COFFEE jednak może nie czuć się już tu liderem bo pierwsze zapowiedzi produktu konkurencji rzucają światło dzienne na możliwości ich nowego dzieła - A12 - 9800p /APU 2500u mamy +56% do IPC CPU ,+90% do wydajności GPU a jak wiemy A12-9800p miał tutaj 15W więc wiemy ile miał ten drugi.
Jeżeli przecieki okażą się prawdą to wiele osób będzie chciało mieć laptopa z APU AMD jak na poziomie 15W jest on już tak wydajny.
Cena biorąc obecność RYZENÓW będzie na pewno atrakcyjna bo AMD już do tego przyzwyczaiło zwłaszcza ,że jest to przedstawiciel średniej półki więc AMD jeszcze ma lepsze APU w rękawie.
To będzie wybór byle przed świętami był już dostępny bo z miłą chęcią pod choinkę bym sprezentował żonie.