Procesory

MSI poprawia wydajność procesorów AMD Ryzen 9000. Jest jedno “ale”

przeczytasz w 2 min.

Jak zwiększyć wydajność procesorów AMD Ryzen 9000? Firma MSI wpadła na pomysł, by podnieść ich limity mocy – zmiana pozwala poprawić osiągi, jednak wiąże z wyższym zapotrzebowaniem na energię.

Procesory AMD Ryzen 9000 pracują z ograniczonymi limitami mocy, przez co nie przynoszą znaczącego wzrostu wydajności względem starszych modeli Ryzen 7000. Ograniczenie szczególnie jest widoczne w przypadku słabszych modeli Ryzen 5 9600X i Ryzen 7 9700X, gdzie współczynnik TDP zmniejszono do 65 W. 

Firma MSI postanowiła odblokować potencjał nowych procesorów i wprowadziła do płyt głównych nową opcję, która pozwala poprawić ich osiągi.

MSI poprawia wydajność procesorów Ryzen 9000 

W nowym UEFI BIOS wprowadzono opcję “TDP to 105W”, która podnosi współczynnik TDP 65 W (PPT 88 W) do 105 W (PPT 142 W). Warto jednak zaznaczyć, że funkcja działa tylko w przypadku modeli Ryzen 5 9600X i Ryzen 7 9700X (nie będzie ona działać w przypadku wydajniejszych modeli Ryzen 9 9900X i Ryzen 9 9950X, gdzie TDP jest wyższe).

MSI UEFI Click BIOS 5 - TDP to 105W

Nowa funkcja pozwala w szybki sposób poprawić osiągi procesorów (de facto mamy do czynienia z podkręcaniem). W przypadku modelu Ryzen 7 9700X wynik w benchmarku Cinebench R23 wzrósł z 20 409 do 23 153 punktów, co przełożyło się na 13-procentowy wzrost wydajności.

Warto zwiększyć limity mocy? 

Funkcja „TDP to 105W” została wprowadzona jako opcjonalny wybór (nie wiadomo, czy podobna opcja pojawi się również w płytach innych producentów, ale spekuluje się o wprowadzeniu jej jako oficjalnej opcji w nowym mikrokodzie).

Warto zaznaczyć, że zwiększenie współczynnika TDP oznacza również podwyższenie limitów mocy, większe zapotrzebowanie na energię oraz wyższe wymagania dotyczące chłodzenia (lub konieczność zwiększenia prędkości obrotowej wentylatora, co skutkuje wyższym poziomem hałasu).

Decyzja o podniesieniu limitów mocy pozostaje w gestii użytkownika. Z jednej strony funkcja pozwala poprawić osiągi procesorów, ale z drugiej przekłada się na wyższy pobór mocy i większe wymagania odnośnie chłodzenia (czyli pozbywamy się jednego z atutów nowych Ryzenów).

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    GejzerJara
    6
    @Paweł zapętlasz się. powtarzasz w artykule te same tezy na różne sposoby.

    Btw. wzrost z 65W do 105W czyli o niemal 40%, ze wzrostem wydajności o 13%. Właśnie dlatego AMD postawiło na bazowe 65W aby nie robić z kompa piekarnika. do tego degradacja układu, w czym niekwestionowane mistrzostwo osiągnął intel.

    @Paweł, już trochę lepiej, chociaż nadal bardzo kiepsko. W każdym razie lepsze to, niż jakieś bzdury o zmywarkach i telewizorach.
    • avatar
      youkai20
      2
      Teraz się radośnie bawią w takie rzeczy, a za rok, dwa, będzie płacz, że ich CPU są uszkodzone lub wybrakowane i nadają się tylko do wymiany, jak u Intela.
      • avatar
        Przem0l
        0
        Wiadomo ze jak procek ma byc energooszczedny to nie dlatego ze zastosowano w nim jakies magiczne sztuczki ale zwyczajnie obcieto limit mocy. Dlatego w tych modelach podniesienie go podnosi mocno wydajnosc - uwaga - wielowatkowa. Pojedynczy watek sie wykarmi bez problemu ale dla wszystkich nie wystarczy. Stad jak widzicie jest screen z benchmarka wielowatkowego. Dobrze to widac w przypadku laptopow gdzie dany procesor moze pracowac nie ze sztywnym limitem jak w przypadku stacjonarek ale producent laptopa ma zakres. W przypadku ultrabooka gdzie nie ma jak schlodzic procka da powiedzmy 15w ale w przypadku grubszej cegly juz 25w. Ten sam proc, rozne limity - zgadnijcie ktory bedzie wydajniejszy wielowatkowo. Sa komputery w formacie usff czyli mikrokomputery dell, hp itd do biur montowane na monitorach. Tam pomimo ze mozna je spokojnie schlodzic to limity mocy sa bardzo niskie. I nagle sie okazuje ze nie sa tak wydajne jak te same procki ale odpalone na innej plycie z inna sekcja zasilania i softem po stronie mobo.

        Witaj!

        Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
        Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

        Połącz konto już teraz.

        Zaloguj przez 1Login