Steve Ballmer może być krytykowany przez ekspertów rynku IT, współpracowników czy akcjonariuszy, ale nie można mu odmówić talentu do zarabiania na rzeczach, z którymi Microsoft raczej nie jest kojarzony. A tak jest w przypadku platformy Android, z której Microsoft czerpie jak na razie spore zyski, przekraczające to co zarabia na Windows Phone.
Według analiz, mobilna platforma Microsoftu może zdobyć już w przyszłym roku nawet 12% udziałów w rynku. Teraz jednak oczy wszystkich ekspertów rynkowych nie skupiają się tylko na nowej Nokii Lumia, a informacji o kolejnej umowie licencyjnej dzięki której Microsoft zarobi kolejne tantiemy od sprzedaży produktów z platformą Android.
Poniższy diagram pokazuje zależności na rynku IT. Czerwone strzałki łączą firmy, które prowadzą między sobą spór o własność intelektualną, natomiast zielone - firmy, które zawarły umowy licencyjne. Jak widać Microsoft jest największym koncernem, który czerpie korzyści z umów z innymi firmami. Ostatnio zawarta umowa z tajwańskim Compalem, który produkuje sprzęt mobilny (tablety, smartfony) dla takich marek jak Lenovo, Acer, pozwoliła rozciągnąć Microsoftowi macki na 55% rynku Androidowego.
Strategia zarabiania na licencjach według Microsoftu jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Tacy producenci jak Apple, według autorów diagramu (pracowników Microsoftu Brada Smitha i Horacio Gutierreza) grzęzną w niekończących się sporach, czym blokują zdrowy rozwój rynku mobilnego. Czy jednak Microsoft ma rację? W końcu diagram przygotowali pracownicy związani z firmą, a więc w żaden sposób nie mogący zagwarantować obiektywności.
Najwięcej zarzutów mogą budzić patenty, które wymuszają opłaty licencyjne. Nie są to w większości przełomowe wynalazki, a na pewno nie można ich określić mianem know-how. Jednak i Apple ma w swoim arsenale „ciekawe” patenty, np. dopiero co przyznany patent na gest urządzenia polegający na przesunięciu suwaka po ekranie dotykowym, wykorzystywany podczas odblokowywania.
Przyznawanie patentów na takie rozwiązania wydaje się być absurdalnym, w końcu gesty dotykowe są najbardziej naturalną metodą interakcji użytkownika z urządzeniem wyposażonym w ekran dotykowy.
Źródło: Endgadget, 9to5Mac
Art. zamieszczony za zgodą serwisu Techbyte.pl
Komentarze
9