Polska - internetowy zaścianek? Raport Global Information Technology Report
Właśnie został opublikowany najnowszy raport „Global Information Technology Report” opracowany m.in. przez Światowe Forum Ekonomiczne. Zgodnie z tym dokumentem pod względem dostępu do sieci Internet oraz stopnia jej wykorzystania Polska zajmuje już ostatnie miejsce w Europie. Nasza pozycja systematycznie się pogarsza!
Na złą sytuację oraz brak działań i inwestycji w tym obszarze wskazywał już ostatni raport Komisji Europejskiej opublikowany w sierpniu 2008 r. Polska zajmowała wówczas przedostatnie miejsce (przed Bułgarią). A teraz jest jeszcze gorzej. Na ten niebezpieczny trend BCC zwracał uwagę wielokrotnie w minionym roku w analizach oraz szczegółowo w Raporcie BCC podsumowującym rok działania rządu.
Zgodnie z oficjalnymi wynikami badań przedstawianymi przez Komisję i Parlament Europejski, w ostatnich latach w krajach dawnej 15-tki wzrost PKB w 25% jest związany z inwestycjami wykorzystującymi technologie informatyczne, a wzrost produktywności pracy - w 40%. Jeśli Polska ma być krajem nowoczesnym, w którym młodzi ludzie chcą żyć i budować swoją przyszłość, muszą być stworzone najlepsze warunki dla budowy społeczeństwa informacyjnego, co wyrówna szanse rozwoju dla Polaków, bez względu na to, gdzie i jak żyją i skąd się wywodzą. Wsparciu tych działań służą przewidziane dla Polski ogromne fundusze unijne. Najważniejszy z nich z punku widzenia przedsiębiorców to Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka o wartości ponad 9,7 miliarda euro. Niestety zgodnie z ostatnim raportem BCC dotyczącym stanu wykorzystania funduszy europejskich, w ramach tego programu podpisano umowy dopiero na 4 proc. dostępnych środków.
Półtora roku temu w expose premiera usłyszeliśmy m.in. że: „…Współczesna komunikacja to przede wszystkim Internet. Jest to jeden z kluczowych czynników sukcesu gospodarczego i cywilizacyjnego naszego kraju. (…) Stworzymy mechanizmy, dzięki którym wszędzie w Polsce – także w małych miejscowościach i na polskiej wsi – ludzie będą mogli skorzystać z dobrodziejstwa globalnej sieci. Globalna sieć nie jest bowiem zagrożeniem, jeśli będzie się mądrze korzystać z tych osiągnięć techniki. (…) W moim rządzie ministrowie bez wyjątku rozumieją, na czym polega międzyresortowe znaczenie współpracy na rzecz informatyzacji i rozwoju nowych technologii i systemów teleinformatycznych. Chcemy bowiem, aby obywatele uzyskali kolejny stopień, kolejny wymiar, jeśli chodzi o wolność indywidualną i niezależność od biurokracji, tak aby większość spraw urzędowych mogli załatwiać w najbliższej perspektywie przez Internet, aby poprzez Internet mogli rozliczać podatki. (…) To jest prawdziwa, praktyczna i realistyczna realizacja wizji taniego państwa: dać człowiekowi maksimum instrumentów do swobodnego wyboru i swobodnego dysponowania….”
Niestety w dalszym ciągu wiele z tych zapowiedzi pozostaje nadal w sferze deklaracji, a podejmowane działania są mało skuteczne, na co wskazują publikowane raporty.
W związku z powyższym Business Centre Club zwraca się z apelem o pilne podjęcie skutecznych działań w zakresie:
- Zwiększania możliwości dostępu do sieci Internet oraz stopnia jej wykorzystania i tym samym przeciwdziałaniu postępującemu wykluczeniu cyfrowemu oraz przedstawienie jasnej informacji w zakresie zamierzeń rządu dotyczących budowy społeczeństwa informacyjnego w perspektywie najbliższych kilku lat oraz kierunków i zasad prowadzenia jasnej i spójnej polityki w tym obszarze.
- Ustalenia jasnej i przejrzystej struktury koordynacji działań rządu w tym zakresie, w tym wyznaczenia jednego odpowiedzialnego organu lub osoby – obecnie w ten proces zaangażowanych jest wiele resortów, komisji, grup roboczych i innych struktur czy inicjatyw.
- Przedstawienia planu operacyjnego do Strategii Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w Polsce do 2013 roku, gdyż dokument przyjęty w grudniu 2008 r. przez Radę Ministrów ma charakter zbyt ogólny.
W dalszym ciągu widoczny jest brak koordynacji współpracy administracji, sektora prywatnego i organizacji pozarządowych (czyli Partnerstwa Publiczno-Prywatnego) w zakresie budowy nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy (społeczeństwa informacyjnego), jej wykorzystaniu i wymianie informacji.
BCC jest inicjatorem Koalicji na Rzecz Budowy Społeczeństwa Informacyjnego (KRESI) – platformy dialogu i współdziałania środowisk i organizacji związanych z branżą teleinformatyczną na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce oraz propagowania wiedzy i podejmowaniu wspólnych działań służących jego budowie. BCC posiada zatem doświadczenie w omawianym zakresie oraz odpowiednie struktury organizacyjne. Nasi eksperci mogą służyć rządowi swoją wiedzą i doświadczeniem.
Źródło: bcc.org.pl
Komentarze
7