Ciekawostki

Polski patent na tworzenie grafenu

przeczytasz w 2 min.

Na początku kwietnia donosiliśmy o przełomowej technice wytwarzania grafenu na skalę przemysłową, która została opracowana przez polskich naukowców z ITME oraz Wydziału Fizyki UW. Dzisiaj dowiadujemy się o opatentowaniu tej metody i kolejnych krokach.

Wiele osób zdawało się nie wierzyć w możliwość dalszego sukcesu polskiej grupy badawczej, projekt miałby zostać tanio sprzedany, albo w ogólnie niewykorzystany. Jednak wszystko jest na najlepszego drodze, aby było wręcz przeciwnie. Artykuł opublikowany w Nano-Letters zyskał duże zainteresowanie zarówno placówek naukowych, jak i firm z całego świata. Tymczasem w maju 2010 Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych zdążył już złożyć swój pomysł do Urzędu Patentowego RP (UPRP). 

Warto przeczytać:
Efektywna produkcja grafenu dzięki Polakom - Poznaj szczegóły!

Naukowcy sięgnęli również po grant Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w celu rozszerzenia ochrony patentowej. ITME już otrzymał pieniądze na utrzymanie patentu przez najbliższe 18 miesięcy w obrębie całego świata, a także na kolejne lata na terenie Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Japonii. Możliwe, że wspomiana globalna ochrona zostanie później wydłużona.

Doktor inżynier Włodzimierz Strupiński, kierujący badaniami nad grafenem, podkreśla, że dzięki tym działaniom instytut znalazł się w komfortowej sytuacji, w której droga do sprzedaży, a co najważniejsze dalszego rozwoju technologii w kierunku zastosowania grafenu w urządzeniach, stoi otworem. Dr Strupiński ocenia, że jego projekt ma także duże szanse na fundusze z europejskiego program Flag Ship, który począwszy od 2012 roku ma na badania nad grafenem przeznaczać 100 milionów euro rocznie przez kolejne 10 lat.

Co jest bardzo znaczące, ITME rozumie, iż w obecnych czasach nauka powinna współpracować ze światem biznesu, jeszcze lepiej jeżeli krajowym. "Skoro już zrobiliśmy pierwszy krok w tej dziedzinie i jesteśmy w tej chwili w światowej czołówce jeśli chodzi o technologię wytwarzania grafenu, to dobrze by było, żeby w Polsce rozwijać ją dalej. Polskie firmy są gotowe do inwestowania, choć trzeba dopiero zorganizować w naszym kraju podstawę technologiczną i infrastrukturę związaną z grafenem" - mówi w rozmowie z PAP dr Strupiński.

W niedalekiej przyszłości nie wyklucza się powstania firmy, która skomercjalizowałaby wspólne osiągnięcia ITME oraz UW. Zgodnie z doniesieniami rozmowy z sektorem prywatnym są na bardzo zaawansowanym etapie. Naukowcy wspierani są również przez Ministerstwo Gospodarki, które kontaktuje ich z polskimi przedsiębiorstwami zainteresowanymi inwestycjami w grafen.

 Źródło: TVN24, PAP

Polecamy artykuły:  
Obudowy komputerowe - poradnik jak wybrać
Connectify - stwórz sieć bez routera
TOP-10 Monitory

Komentarze

36
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    zedmen
    0
    Rozmowa 2 ziomków za 10 lat:
    - Jaki masz proceror?
    - Orzeł 128 Core. Produkowany w Płocku. A ty?
    - A mój to Ryś 256 Core, z Radomia. :)
    • avatar
      Konto usunięte
      0
      I tak ich wygryzą. Oby tak dalej.
      • avatar
        Bandyto3xx
        0
        Mam nadzieję, że może znajdzie się ktoś w naszym mądrym kraju i to dofinansuje i rozwinie. A nie jak w latach 70 polski konkurent Intela został zniszczony przez nasze cudowne władze :/
        Zresztą każdy kraj ma państwowego giganta chociażby telekomunikacyjnego (to nigdy nie będzie tracić), a więc czemu na mikroprocesorach by nie zarobić? To też pewny biznes, jeszcze mając technologię to już cud, miód. Może w końcu Amerykanie dowiedzą się, że Polska to nie kraj gdzieś między Afryką i Azją.

        Oby nie zmarnowano kolejnej szansy zaistnienia w świecie (wystarczy Smoleńska i wzajemnego się oskarżania, czas na inwestycje)
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          To bylby koniec Intel i AMD. Nawet dziadowska implementacja x86 w grafenie bylaby o parseki szybsza od dzisiejszych procesorow.
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            A co z tym Molibdenitem co jest ponoć lepszy od krzemu i grafenu?
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              Logo UW wyglada jak sklecone dekade temu z clipartow z worda dla windowsa 95.
              • avatar
                artp44
                0
                oby nie spieprzyli jak ze światłowodami
                • avatar
                  barst
                  0
                  Szczerze? Jako potencjalny konsument i odbiorca (kiedyś tam) prawdopodobnie grafenowych procesorów mam w nosie, czy opracują i wdrożą to Polacy, Amerykanie czy Chińczycy. A o myśl naukową i rozwój polskich instytucji jestem pejoratywnie spokojny - już sam system szkolnictwa wyższego a tym samym w znacznej mierze jednostek badawczych jest zdegenerowany do granic możliwości. Więc nie ma się co cała sprawą podniecać.

                  Witaj!

                  Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                  Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                  Połącz konto już teraz.

                  Zaloguj przez 1Login