Diabelskie połączenie dwóch układów Radeon HD 7970 w karcie PowerColor
Autorski projekt Radeona HD 7990
AMD najprawdopodobniej porzuci projekt dwuprocesorowej karty graficznej Radeon HD 7990, ale za to podobne konstrukcje pojawią się u kilku innych producentów. Jednym z nich jest PowerColor ze swoim modelem DEVIL13 HD7990.
Pierwsze informacje o akceleratorze graficznym AMD Radeon HD 7990 pojawiły się pod koniec ubiegłego roku i od tej pory jego premiera była stale przekładana. Najnowsze informacje wskazywały, że model ten zadebiutuje pod koniec bieżącego miesiąca, ale najprawdopodobniej tak się nie stanie.
Wygląda na to, że referencyjny AMD Radeon HD 7990 nie ujrzy światła dziennego...
Szwedzki portal Sweclockers, powołując się na anonimowe źródła bliskie AMD, informuje o porzuceniu projektu dwuprocesorowej karty graficznej z rodziny Southern Islands. Rzekomo wpływ na tą decyzję miały problemy z wysokim poborem mocy i dużymi ilościami generowanego ciepła przez dwa rdzenie Tahiti XT.
Nie oznacza to jednak, że z Radeona HD 7990 (lub jak kto woli z Radeona HD 7970 X2) zrezygnowali bliscy partnerzy koncernu z Sunnyvale – pierwsze prototypy takich konstrukcji można już było zobaczyć na targach Computex 2012. Po kilku miesiącach oczekiwań tego typu akcelerator zawitał w ofercie amerykańskiej firmy PowerColor.
PowerColor DEVIL13 HD7990 wykorzystuje dwa układy graficzne Tahiti XT z 2048 jednostkami wykonawczymi oraz 6 GB (po 3 GB na rdzeń) pamięci GDDR5 o 384-bitowym interfejsie. Model ten standardowo pracuje z taktowaniem 925 MHz dla procesorów graficznych oraz 5500 MHz dla pamięci, ale w razie potrzeby można przyspieszyć rdzenie do 1000 MHz – służy do tego specjalny przycisk BIOS-ów na śledziu.
Za zasilanie akceleratora odpowiada 16-fazowa sekcja (w układzie 12+2+2), na którą składają się wysokiej klasy komponenty zgodne z technologią Platinum PowerKIT. Przy górnej krawędzi płytki drukowanej umieszczono punkty pomiarowe napięć oraz kontrolki LED informujące o stanie pracy akceleratora.
Na zdjęciu powyżej karta ma trzy 6-pinowe gniazda dodatkowego zasilania, ale w rzeczywistości producent zastosował trzy 8-pinowe
Chłodzeniem karty zajmuje się 3-slotowy cooler, który może odprowadzić aż 550 W ciepła. Wykorzystuje on dwa aluminiowe radiatory, dziesięć miedzianych rurek cieplnych oraz trzy wentylatory – dwa o średnicy 92 mm i jeden o średnicy 80 mm. Całość schowano pod efektowną obudową z logiem serii DEVIL13, a na rewersie laminatu umieszczono płytkę backplate.
Na śledziu zamontowano dwa wyjścia DVI, jedno HDMI, dwa mini-DisplayPort oraz wcześniej wspomniany przełącznik BIOS-ów. Do poprawnego działania akceleratora wymagane jest podłączenie trzech 8-pinowych wtyczek dodatkowego zasilania.
Specyfikacja karty graficznej PowerColor DEVIL13 HD7990:
- procesor graficzny: 2x Tahiti XT
- procesory strumieniowe: 2x 2048
- taktowanie rdzenia: 925 MHz (1000 MHz w trybie OC)
- pamięć wideo: 2x 3 GB GDDR5 384-bit
- taktowanie pamięci: 5500 MHz
- wyjścia wideo: 2x DVI, HDMI, 2x mini-DisplayPort
- dodatkowe zasilanie 3x 8-pin
Najnowszy akcelerator graficzny PowerColor jest już dostępny w pierwszych sklepach, a jego cena wynosi 900 euro. W zestawie z nim dodawany jest wspornik PowerJack oraz komplet wkrętaków. Producent udziela na swój produkt 3-letniej gwarancji.
Więcej o kartach graficznych Radeon:
- AMD po raz kolejny obniży ceny kart graficznych Radeon HD 7000 - nawet o 50 dolarów
- Ulepszona karta graficzna Sapphire Radeon HD 7950 Vapor-X with Boost z wydajnym chłodzeniem
- Overclockerska karta graficzna HIS 7970 X z 20-fazową sekcją zasilania
- Sapphire Radeon HD 7750 Low Profile: niewielka karta dla komputerów HTPC - cena i specyfikacja
Źródło: PowerColor, Sweclockers
Komentarze
84http://www.powercolor.com/Global/products_features.asp?id=423
Niestety, ale to potwierdza że OBR jest dosyć wiarygodnym źródłem. Ostatnio opublikował treści tajnych dokumentów AMD z których wynika że procesory Vishera, które będą miały premierę na jesieni będą ostatnimi procesorami AMD. Później AMD nie będzie już produkowało procesorów, a jedynie niskowydajne układy APU, mogące konkurować z produktami firmy VIA i serią procesorów Intel Atom. Ciekawe czy ta jakże bolesna dla fanboyów AMD się potwierdziła. Pewnie tak, skoro to właśnie OBR "zdemaskował" niską wydajność bulldozera, którą to właśnie AMD tak bardzo ukrywała, jak również trafnie zapowiedział że 7990 nie będzie.
Dziś ludzie chcieliby przeczytać o czym innym ;) Może nie wszyscy będą zachwyceni, ale... dobrze sie stało :)
Trochę szkoda...