Podkręcanie karty Radeon RX 5600 XT - PowerColor odbija piłeczkę
Premiera karty Radeon RX 5600 XT nie obyła się bez zamieszania i sprzecznych informacji producentów. Wracamy jednak do tematu, bo firma PowerColor postanowiła odeprzeć zarzuty związane z niestabilnym działaniem podkręconych modeli.
Zamieszanie wokół premiery karty Radeon RX 5600 XT
Przypominamy, chodzi o zmianę specyfikacji niereferencyjnych modeli Radeon RX 5600 XT. Zaraz po premierze karty, producenci szybko udostępnili nowe wersje BIOS-ów, które jeszcze mocniej zwiększyły taktowanie rdzenia, a do tego podniosły częstotliwość pamięci z 12 000 do 14 000 MHz (odpowiedni BIOS otrzymały m.in. testowane przez nas modele Gigabyte Gaming OC i Sapphire Pulse OC).
Z takiego rozwiązania wyłamała się firma MSI. Według tajwańskiego producenta, pamięci montowane w nowym Radeonie nie są przystosowane do pracy ze zwiększoną częstotliwością, więc po podkręceniu mogłyby powodować problemy ze stabilnym działaniem karty. Zwykłe wersje pracują z podkręconym rdzeniem, ale na rynku pojawił się też ulepszony model Gaming Z z podkręconymi pamięciami.
PowerColor o podkręcaniu pamięci
Do tematu odniosła się firma PowerColor, która jako jedna z pierwszych udostępniła przyspieszone BIOS-y.
"MSI says that some GDDR6 chips can handle the faster speeds, while others cannot." Our 5600XT cards have GDDR6 14Gbps rated memory modules as such it's running within spec.
— PowerColor (@PowerColor) January 30, 2020
Producent twierdzi, że jego modele zostały wyposażone w pamięci 14 000 MHz, więc bez problemu mogą pracować z taką częstotliwością.
Podkręcanie pamięci – kto ma rację?
W sieci można znaleźć sporo testów niereferencyjnych wersji Radeona RX 5600 XT. Przejrzeliśmy artykuły i zauważyliśmy, że wszystkie modele udostępnione recenzentom wykorzystują pamięci Micron GDDR6 D9WCW właśnie o taktowaniu 14 000 MHz. Szybsze pamięci znajdziemy też w modelach MSI.
Model MSI Radeon RX 5600 XT wykorzystuje pamięci Micron GDDR6 14 Gb/s (foto: TechPowerUp)
Nie można jednak wykluczyć scenariusza, że producent ten będzie chciał montować do zwykłych modeli słabsze kości, zdolne do pracy tylko z taktowaniem 12 000 MHz. W takiej sytuacji obydwaj producenci mieliby rację.
Źródło: Twitter @ PowerColor, TechPowerUp
Warto zobaczyć również:
- AMD zapowiada odświeżenie kart Radeon Navi - o co tak naprawdę chodzi?
- MSI: nie każdy Radeon RX 5600 XT może pracować z podniesionymi taktowaniami
- Radeon RX 5600 XT dostępny w naszym rankingu kart graficznych
Komentarze
16typowe bait and switch