PowerColor wprowadza trzy wersje Radeona RX 6600 XT - ceny mogą was zaskoczyć
Jesteśmy po premierze karty graficznej Radeon RX 6600 XT, która nada się do budowy nowoczesnego i wydajnego komputera do grania. Wśród dostępnych modeli pojawiły się karty PowerColor – producent nas nie zawiódł i od razu przygotował trzy niereferencyjne wersje akceleratora.
Radeon RX 6600 XT to najnowszy przedstawiciel generacji AMD RDNA 2 – karta plasuje się w średnim segmencie wydajnościowym i poradzi sobie z nowszymi tytułami w rozdzielczości 1080p.
Jeśli jesteście na bieżąco z naszymi artykułami, specyfikacja karty powinna być wam doskonale znana. Na pokładzie znalazł się procesor graficzny AMD Navi 23 XT – dysponuje on 2048 jednostkami cieniującymi i 32 MB pamięci Infinity Cache. Producent przewidział też 8 GB pamięci wideo GDDR6 128-bit.
W sprzedaży od razu pojawiły się niereferencyjne wersje akceleratora. Pisaliśmy już o modelach ASUS, Gigabyte, MSI i Sapphire, ale warto jeszcze zwrócić uwagę na propozycje firmy PowerColor – to jedne z ciekawszych konstrukcji, które mają szansę spotkać się ze sporym zainteresowaniem graczy.
PowerColor Radeon RX 6600 XT Red Devil
Wersja Red Devil zalicza się do topowych modeli dostępnych na rynku. Uwagę zwraca efektowna stylistyka, która nawiązuje do poprzednich modeli producenta – kartę utrzymano w czarno-czerwonej kolorystyce, a całość wzbogacono podświetleniem RGB LED.
Na karcie zainstalowano duży, 2,5-slotowy cooler, który zapewnia niskie temperatury i cechuje się dobrą kulturą pracy. Karta oferuje pasywny tryb działania (Mute Fan Technology), ale oprócz tego użytkownik ma możliwość wyboru dwóch profili ustawień BIOS – cichego (Silent) i wydajnego (OC).
Chłodzenie obejmuje masywny, aluminiowy radiator, cztery niklowane rurki cieplne oraz dwa wentylatory o średnicy 100 mm, a z tyłu zamontowano płytkę backplate
Model Red Devil bazuje na przeprojektowanej płytce drukowanej z mocniejszą, 10-fazową sekcją zasilania (warto zaznaczyć, że zasilanie doprowadza tutaj 6- i 8-pinowe złącze, a producent zaleca wykorzystanie zasilacza co najmniej o mocy 600 W). Dodatkowym atutem są mocno podniesione zegary rdzenia - 2428/2607 MHz w trybie OC i 2382/2593 MHz w trybie Silent.
PowerColor Radeon RX 6600 XT Hellhound
Wersja Hellhound może nie wygląda tak efektownie jak model Red Devil, ale na pewno nie można mu odmówić ciekawej stylistyki – producent zastosował czarną obudowę i dwa duże wentylatory z podświetleniem RGB LED (można je wyłączyć przełącznikiem na laminacie).
Za optymalne temperatury odpowiada skromniejszy układ chłodzenia – konstrukcja zajmuje nieco ponad dwa miejsca dla kart rozszerzeń. Co ważne, też zastosowano dwa profile BIOS i pasywny tryb działania (Mute Fan Technology).
Radeon RX 6600 XT Hellhound bazuje na standardowym laminacie z 8-fazową sekcją zasilania (zasilanie doprowadza pojedyncza wtyczka 8-pin). Taktowanie rdzenia podniesiono do 2382/2593 MHz (w trybie Silent jest to standardowe 2359/2589 MHz).
PowerColor Radeon RX 6600 XT Fighter
Radeon RX 6600 XT Fighter to najbardziej podstawowa propozycja producenta – karta ma zaliczać się do najtańszych wersji, więc zrezygnowano z dodatkowych upiększeń czy podświetlenia LED.
Chłodzenie też jest podstawowe – docelowo ma zapewniać optymalne temperatury, a przy tym oferować dobrą kulturę pracy (nie zrezygnowano jednak z technologii pasywnego działania Mute Fan Technology). Co warto podkreślić, karta zajmuje tylko dwa miejsca dla kart rozszerzeń.
Model Fighter też korzysta ze standardowego projektu płytki drukowanej z 8-fazową sekcją zasilania (zasilanie doprowadza pojedyncza wtyczka 8-pin). Producent pozostał jednak przy standardowych taktowaniach - 2359/2589 MHz i 16 000 MHz dla pamięci VRAM.
Ceny kart graficznych PowerColor Radeon RX 6600 XT
Karty Radeon RX 6600 XT trafiły do sprzedaży, ale póki co są trudno osiągalne. Ceny modeli PowerColor za naszą zachodnią granicą kształtują się następująco:
- PowerColor Radeon RX 6600 XT Red Devil – 459 euro
- PowerColor Radeon RX 6600 XT Hellhound – 399 euro
- PowerColor Radeon RX 6600 XT Fighter – 379 euro
W sugerowanej cenie jest „dostępna” tylko podstawowa wersja Fighter. Modele Hellhound i Red Devil są odpowiednio droższe.
Źródło: PowerColor
Komentarze
12