Jaki rodzaj pracy wybrać?
Dwie niepozorne litery, a znaczą tak wiele, skrót IT, czyli Information Technology dla wielu ludzi działa jak magnes. Szczególnie pobudza wyobraźnię, kiedy obok wspomnianego skrótu stoi rzeczownik „praca” i już przed oczami ukazują się wysokie zarobki oraz stabilne zatrudnienie w najlepszych firmach na świecie.
W dzisiejszych czasach obszar technologii informatycznych wydaje się być najbardziej rozwojowy i przyszłościowy, to żadne odkrycie, ale spójrzmy jak jeszcze kilka, kilkanaście lat temu wyglądały otaczające nas rzeczy. Wystarczy sięgnąć pamięcią do wyglądu systemów operacyjnych, telefonów czy odbiorników TV. Wszyscy dobrze wiemy, że te otaczające nas nowoczesne technologię wymyślił, zaprojektował i stworzył rynek IT. Idąc zatem wyznaczonym kierunkiem rozwoju, śmiało można stwierdzić, że pracy w tym obszarze nie zabraknie przynajmniej na kilkadziesiąt kolejnych lat.
Wydawać się może, że praca w branży IT skierowana jest głownie do programistów, informatyków czy grafików komputerowych. Nic bardziej mylnego, bez takich osób firmy nie miałyby szans, aby stworzyć jakiś rewolucyjny produkt lub aplikację, jednak samo stworzenie produktu to nie wszystko, trzeba ten produkt dobrze opisać, aby dobrze go sprzedać. W tym obszarze swoje pięć minut ma nikt inny jak świetnie władający słowem pisanym – humanista. Nie od dziś wiemy, że pomiędzy tym jak się mówi, a tym jak się pisze, istnieje ogromna różnica.
Problem w tym, że najbardziej wymyślne sformułowania, które podają informatycy, należy przekształcić tak, aby były zrozumiałe dla każdego, a dodatkowo zachowały sens i logikę. To właśnie jest moment, w którym może wykazać się humanista, a więc osoba po studiach polonistycznych, dziennikarskich, a czasem filologii np. angielskiej. Koniecznie musi to być osoba kreatywna, a także wytrwała i energiczna, ponieważ czasem ten sam tekst należy napisać na kilkanaście różnych sposobów, a więc weny do pracy nie może zabraknąć.
Jednak jak cała branża IT, osoba, która zajmuje się opisywaniem produktów czy technologii ma swoją odrębną nazwę, która została zaczerpnięta z języka angielskiego - Copywriter. W wolnym tłumaczeniu copywriter to autor tekstów, sloganów reklamowych, które wykorzystywane są w reklamach prasowych, radiowych, telewizyjnych i wszelkich innych materiałach promocyjnych, takich jak ulotki, broszury, katalogi, strony internetowe, itp.
Jest to aktualnie bardzo ciekawy, a także pożądany na rynku zawód, a szczególnie w obszarze e-commerce, a więc w miejscu, gdzie usługi, a także produkty sprzedawane są poprzez dobrze sformułowany opis czy slogan. Wystarczy zwrócić uwagę na to, ile jak wiele sklepów internetowych powstaje w ciągu roku, a każdy z nich posiada ponad setkę produktów, które trzeba ciekawie opisać.
Czasem sami producenci korzystają z usług copywriterów, a także wszelkiej maści agencje reklamowe czy PR. Jak widać, pracy nie brakuje, jednak trzeba pamiętać, że zwykle jest to praca jednorazowa lub na część etatu, dlatego też w tym fachu istnieje bardzo ciekawa forma zatrudnienia, a więc praca zdalna.
Praca zdalna cieszy się na rynku, coraz większym powodzeniem i nie tylko za sprawą copywriterów, którzy piszą określony tekst dla konkretnej firmy, a później współpracują przy innym projekcie, ale również grafików i programistów. Takie warunki zatrudnienia, są bardzo elastyczne i dają możliwość efektywnego gospodarowania własnym czasem pracy. Zwykle praca zdalna to praca przy określonym projekcie, a więc otrzymujemy wynagrodzenie za efekt, a nie za przepracowaną ilość godzin.
To ile czasu poświęcimy na stworzenie dobrego opisu czy sloganu reklamowych zależy tylko i wyłącznie od naszej kreatywności i umiejętności, dlatego największy odsetek osób zajmujących się copywritingiem wybiera pracę zdalną. Nie zapominajmy również, że jest to wygodna forma współpracy nie tylko dla zleceniobiorcy, ale również zleceniodawcy, ponieważ zwykle osoby pracujące zdalnie, wykorzystują do tego własne zaplecze techniczne, a więc komputer i dostęp do Internetu, telefonu, co w przypadku mniejszych firm może okazać się dużą oszczędnością w porównaniu do stworzenia stacjonarnego stanowiska pracy.
Więcej o pracy w IT:
Źródło: Artykuł przygotowany przez portal infopraca.pl
Komentarze
85Nie jest sztuką nauczyć inżyniera pisać i czytać, a nawet się wysławiać, sztuka jest nauczyć politologa czy innego filologa zasad działania technologii hi-tech.
Chyba nikt nie napisze ze celebryci zdawali mature z matematyki heheheh a sa klasa sama dla siebie.
Wiec nie mozna sie smiac z humanistow ze sa do niczego.
Wystarczy sciemniac i dobierać niedorzeczne fakty.
zarabiam na rękę 1700 zł co miesiąc, czy ktoś mi może powiedzieć czy jestem wykorzystywany czy powinienem szukać innej firmy czy powinienem siedzieć cicho na tyłku, bo innej lepszej pracy nie znajdne, dodam że to moja pierwsza praca, i pracuje w tej firmie + 6 miesięcy stażu około 2,5 roku