Prawdziwe 5G w Polsce wystartowało. Operatorzy szczycą się zawrotnymi prędkościami
Pierwsi Polacy mogą już liczyć prędkość swojego internetu mobilnego nie w mega-, ale gigabitach na sekundę. Stało się - prawdziwe 5G wystartowało.
Tzw. aukcja 5G pierwotnie miała się odbyć już w 2020 roku, ale z uwagi na liczne opóźnienia wystartowała dopiero w grudniu 2022. W międzyczasie cała czwórka operatorów w Polsce zdążyła uruchomić 5G w oparciu o już posiadane częstotliwości, ale było jasne, że dopiero te z zakresu 3400-3800 MHz, będące obiektem wspomnianej aukcji, pozwolą sieci rozwinąć skrzydła. Dlatego takie sieci zwykło się nazywać “prawdziwym 5G”.
Licytacja zakończyła się w październiku ubiegłego roku, ale operatorzy musieli jeszcze czekać na dopięcie niezbędnych formalności. I wreszcie tak się stało, choć - w chwili pisania tego tekstu - jedynie w dwóch przypadkach.
Prawdziwe 5G w Orange
Sieć Orange Polska chwali się uruchomieniem pierwszych stacji bazowych działających w wylicytowanym przez siebie paśmie 3600 MHz, dzięki czemu prędkość internetu mobilnego może przekroczyć 1 Gb/s.
“Pierwsze stacje bazowe działają m.in. w Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu” - wylicza Wojciech Jabczyński. Rzecznik sieci Orange dodaje, że zasięg będzie regularnie rozszerzany o kolejne miejscowości.
5G - mapa zasięgu w Orange Polska
Operator deklaruje także rozbudowę już istniejącej infrastruktury 2100 MHz w technologii Dynamic Spectrum Sharing, która umożliwia współdzielenie pasma między sieciami 4G i 5G.
Klienci znajdujący się w zasięgu 5G i dysponujący kompatybilnymi smartfonami mogą korzystać z prawdziwego 5G w Orange na dotychczasowych zasadach.
Prawdziwe 5G w T-Mobile. 5G Bardziej rusza w pierwszych miastach
Podczas gdy Orange w komunikacie prasowym wspomina po prostu o “5G na nowych częstotliwościach”, T-Mobile postanowił oddzielić nową i dotychczasową infrastrukturę grubą marketingową kreską. W przypadku tego operatora nowa usługa nazywana jest “5G Bardziej”, a taka nazwa została odseparowana od zwykłego 5G nawet na mapie zasięgu.
5G Bardziej dostępne jest już m.in. w Poznaniu, Pile, Grudziądzu, Toruniu, Bydgoszczy, Łodzi, Kielcach, Radomiu, Częstochowie oraz Warszawie.
Mapa zasięgu 5G w T-Mobile Polska
T-Mobile wylicza, że z nowej oferty mogą korzystać:
- wszyscy abonenci ofert głosowych dla klientów indywidualnych, MagentaBIZNES oraz korporacyjnych;
- użytkownicy ofert na doładowania T-Mobile MIX i Red Bull Mobile;
- klienci ofert na kartę M, M+UA oraz L;
- klienci ofert przedpłaconych (T-Mobile na kartę, Heyah na kartę oraz T-Mobile MIX) od 1 lutego do 30 kwietnia bez dodatkowych opłat.
T-Mobile, podobnie jak Orange, chwali się przebiciem magicznej bariery 1 Gb/s, choć wszystko zależy oczywiście od lokalizacji i panujących warunków.
Serwis SpeedTest.pl zauważa, że po przeprowadzeniu przez Polaków pierwszych testów 5G w paśmie C, średnia prędkość 5G w Orange i T-Mobile wzrosła trzykrotnie. Przy czym w wynikach wciąż ujęte są także pomiary wykonane na niższych częstotliwościach.
Średnia prędkość pobierania 5G w polskich sieciach (speedtest.pl)
A jakie prędkości wykręciliście Wy? Pochwalcie się w komentarzach.
Komentarze
38Mam teraz nawet 600 Mbps
Przypomnę tylko że to rząd PiS zmienił normy by można było wprowadzić u nas 5G !
Tak , rząd PiS !
/s