Procesory

Lazy State - kolejna luka bezpieczeństwa w procesorach Intela

przeczytasz w 1 min.

Problem ma dotyczyć procesorów Intel Core 2000 i nowszych. Całe szczęście nowsze systemy operacyjne zostały zabezpieczone przed usterką.

Ciąg dalszy problemów z bezpieczeństwem procesorów Intela. Po lukach Meltdown i Spectre, naukowcy odkryli inną podatność układów „niebieskich” - mowa o luce Lazy State.

Informacje o nowej luce ujawnił Jon Masters w wywiadzie dla Red Hat Computer Architect. Problem ma ona dotyczyć dostępu do rejestrów zmiennoprzecinkowych, które zawierają dane aktualnie obsługiwanych aplikacji (w tym operacji szyfrowania danych). Niestety, w niektórych przypadkach rejestry działają w trybie „leniwym” (stąd nazwa Lazy State), przez co pozwalają na uzyskanie dostępu do danych innych aplikacji.

Luka Lazy State dotyczy procesorów Intela z generacji Sandy Bridge (Core 2000) i nowszych. Dobra informacja jest taka, że na usterkę podatne są tylko starsze systemy operacyjne – w przypadku Windows Server 2008, Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 5 i 6 i  FreeBSD konieczne będzie zainstalowanie odpowiedniej łatki. Za bezpieczne uważa się systemy Windows 10, Windows Server 2016, RHEL 7 OpenBSD, DragonflyBSD i dystrybucje Linuxa oparte o jądro 4.9.

Czekamy na oświadczenie Intela w sprawie luki Lazy State. W międzyczasie AMD sprawdziło swoje procesory i wydało w tej sprawie stosowne oświadczenie:

"W oparciu o nasze dotychczasowe analizy nie wydaje nam się, żeby nasze produkty były podatne na odkryte niedawno problemy z przełączaniem jednostki FPU (tzw. "lazy FPU switching")."

Źródło: ZDNet, AMD

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    kitamo
    5
    o kurcze, dobrze ze pod MSDOS nie ma tego exploita. ufff.

    windows server 2008 to już od dawna nie ma jako takiego wsparcia wiec nawet nie ma co sobie głowy zawracać. A linux to raczej już wszędzie zupgradowany tam gdzie trzeba.
    • avatar
      Konto usunięte
      5
      "...naukowcy odkryli..."
      Ale tacy zwykli czy amerykańscy? Bo jak zwykli to olewam temat
      • avatar
        Sharimsejn
        2
        "nie wydaje nam się"
        • avatar
          ElFi_
          0
          Mógłby ktoś napisać co się stanie jak już jakiś haker odczyta te 64 bajty danych z 5 tryliardów bajtów przewalających się przez te rejestry w ciągu każdej sekundy? Dobra, nie trzeba. Chciałem tylko zobrazować problem od drugiej strony, bo jeszcze ktoś gotów pomyśleć, że do tych rejestrów trafiają gotowe hasła, które wpisujemy podczas robienia przelewu i czekają tam dopóki jakiś haker ich nie odczyta i ukradnie nam kasę:) Niestety, tak to nie działa, więc te "luki" to taki bull shit dla naiwnych...

          Witaj!

          Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
          Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

          Połącz konto już teraz.

          Zaloguj przez 1Login