Procesory

Procesory w technologii 32nm - Intel zbliża się do rozpoczęcia produkcji

przeczytasz w 1 min.

Intel poinformował, że zakończył fazę rozwojową procesu produkcyjnego nowej generacji, który zmniejsza rozmiary obwodów w układach scalonych do 32 nanometrów (miliardowych metra). Firma jest na dobrej drodze, żeby w czwartym kwartale 2009 r. osiągnąć gotowość produkcyjną umożliwiającą wytwarzanie tranzystorów, które będą bardziej energooszczędne, gęściej upakowane i wydajniejsze.

W przyszłym tygodniu w San Francisco odbędzie się spotkanie International Electron Devices (IEDM), podczas którego Intel przedstawi wiele szczegółów technicznych na temat procesu produkcyjnego 32nm, a także omówi kilka innych tematów. Fakt zakończenia w takim czasie fazy rozwojowej i osiągnięcie gotowości produkcyjnej oznacza, że Intel utrzymuje swój ambitny cykl produktowo-rozwojowy, określany mianem strategii „tik-tak”. Zakłada on wprowadzanie na zmianę, co 12 miesięcy, całkowicie nowej mikroarchitektury procesorów oraz najnowocześniejszych procesów produkcyjnych. Jest to wyzwanie nie mające sobie równych w branży. Jeżeli układy 32nm wejdą do produkcji w przyszłym roku, będzie to czwarty rok z rzędu, w którym Intel zrealizuje swój cel.
 
Opracowanie i prezentacja Intela na temat procesu 32nm obejmuje technologię logiki, która wykorzystuje drugą generację bramek metalowych typu high-k+ (o wysokiej stałej dielektrycznej), 193-nanometrową litografię zanurzeniową oraz ulepszone techniki rozciągania tranzystorów.  Rozwiązania te poprawiają wydajność oraz energooszczędność procesorów Intela. Proces produkcyjny Intela cechuje się najwyższą wydajnością i gęstością tranzystorów spośród wszystkich znanych technologii 32nm w branży.

„Nasza biegłość w dziedzinie produkcji oraz będące jej efektem produkty pomagają nam powiększyć przewagę pod względem wydajności oraz czasu pracy na akumulatorach w segmencie notebooków, serwerów i komputerów stacjonarnych” – powiedział Mark Bohr, dyrektor ds. architektury i integracji procesorów w firmie Intel. „Ponadto pokazaliśmy w tym roku, że taka strategia produkcyjna i jej realizacja umożliwiają nam tworzenie zupełnie nowych linii produktowych na potrzeby mobilnych urządzeń internetowych (MID), sprzętu klasy CE, komputerów osadzonych i netbooków.”

Inne opracowania Intela podczas konferencji IEDM dotyczyć będą niskonapięciowej  wersji intelowskiego procesu 45nm do produkcji układów typu SOC (System On Chip), tranzystorów bazujących na złożonych półprzewodnikach, prac technicznych dotyczących podłoża poprawiających wydajność tranzystorów 45nm, integracji chemiczno-mechanicznego wykończenia węzłów 45nm i mniejszych, a także integracji macierzy krzemowych modulatorów fotonicznych. Intel weźmie także udział w krótkiej ścieżce dotyczącej technologii CMOS 22 nm.

Źródło: Informacja prasowa

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    mgkiler
    0
    A jaka jest srednica atomu krzemu? Gdzies czytalem ze okolo 2-3nm. Jesli tak to sciezki maja grubosc 10 atomow.... chyb naprawde zblizamy sie do konca.
    • avatar
      mgkiler
      0
      No dobra. Pospieszylem sie z wypowiedzia. Sprawdzilem. Srednica atomy krzemu to 0,4nm. Czyli 32nm to jakies 80 atomow na grubosc. To i tak malo.

      Kiedys czytalo sie ze miedz traci wlasciwosci przewodnictwa przy 70nm, a tu juz dawno ta bariere ktora mowia fizycy przekroczylismy... Jak to jest ze fizycy mowia jedno, a tworcy procesorow drugie :)
      • avatar
        Promilus
        0
        A Coppermine to nazywał się celeron bo miał może aluminiowe ścieżki? :)
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          AMD planuje na 2010 rok 22nm
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            jesli dobrze pamietam to teoria mowi ze wlasciwosi izolacyjne krzemu skoncza sie przy 13nm wiec to teoretycznie najmnejsza architektura.
            na krzemie potem znajda cos innego.
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              Elektronika kwantowa i pecety wielkości pudełka DVD z prockiem 100 razy mocniejszym od i7...
              • avatar
                max-bit
                0
                Obecnie mówi się w kuluarach że granica to coś pomiędzy 5-10 nm wiec kilka stopni nam zostało a wiec w przyszłym roku 32nm w 2011 22nm, 2013 15 nm, 2015 10nm może zejdą w 2017 do 7 nm i może w 2020 do 5 nm ? Jest jednak ale ...
                Problemy to litografia coraz większe schody dalej rozmiar samego tranzystora i ścieżek one po prostu za małe być nie mogą ...
                Bramki tranzystorów - też problem one juzobecnie sa prawie ekstremalnie małe dlatego stosuje się właśnie cuda z hafnem etc ... ale tu też sie wiele nie poszaleje .... pozostają nowe materiały i nowe rozwiązania...
                Tranzystora z 2 czy 4 warstw atomów raczej sie nie zrobi bo długo nie podziała ...
                Wiec jak na razie 5 nm i to z bulem a co dalej ? 5nm to ok 50 - 100 wiecej tranzystorków wiec procesory składajaće sie z ok 100 mld tranzystorów i wydajnosć na poziomie 100-200 TF w przypadku procesorów graficznych i 5 - 10 TF w przypadku procesorów mało ? Dziś takie komputery to potęzne centra ... a za 10 latek mały 500 W procesorek :)
                • avatar
                  MESSER
                  0
                  A potem będą komputery kwantowe z wydajnością mierzoną w Q-BITACH.
                  • avatar
                    maker
                    0
                    Przy 12 nm trzeba bedzie myslec o jakims dobrym bunkrze bo rozpocznie sie era Skynet'a ;-)
                    • avatar
                      max-bit
                      0
                      He ... dobre z tym skynetem :) choć sie czasmi zastanwiam czy on już nie funkcjonuje w jakieś pierwotnej formie ....
                      A co do komputerów kwantowych to jeszcze jeszcze trochę ...jakoś tu postep jest marny ... (szczególnie jesli się porówna to do technologi tradycjnej)
                      Jakoś pojawiająsie tu i ówdzie informacje ze to i tamto ale jako tako nikt za bardzo komputera kwantowego nie widział. Inny fakt jest że mogą takie informacje i technologie blokowane przez rządy USA i innych wielkich .... dlaczego mozliwosci tych komputerów są duże więc ... (wszystkie obecne systemy zabezpieczeń nawet te potężne 1024 bitowe szlak by trafił) i tu też jest zonk.
                      Przypuszczalnie rzad USA (i nie tylko) chowa przed nami wiele technologi.... bardzo wiele ...
                      Pokazują nam to tylko co im sie opłaca a im nie zagraża.
                      Może nawet silniki WARP :) dlaczego nie amerykanie od dawna (lat 40) badają możliwosć zakrzywiania czasu i przestrzeni (np slynny nieudany dlatego słynny ekperyment Philadelphia)
                      Koniec o S-F

                      • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        A ciekawe kiedy będą zamiast krzemu używać Grafenu (to ma "rozmiary") ;]

                        Witaj!

                        Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                        Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                        Połącz konto już teraz.

                        Zaloguj przez 1Login