Naukowcy opracowali wyświetlacz LCD, który sprawia, że jego ciekłe kryształy zapewniają najwyższą możliwą jakość obrazu. Prawdopodobnie z powodzeniem można założyć, że każdy z nas korzystał kiedyś z wyświetlacza LCD czy to w komputerze, telefonie komórkowym albo przenośnej konsoli do gier podłączonej na przykład do telewizora HDTV. Największy problem związany z wyświetlaczami LCD stanowią wąskie kąty widzenia.
Wayne Cheng i Chih-Nan Wu, para tajwańskich inżynierów, opracowali wyświetlacz LCD, który oferuje użytkownikowi obraz o wiele wyższej jakości i to bez względu na kąt patrzenia.
Prototypowy wyświetlacz wykorzystuje małą kamerę zainstalowaną przy wyświetlaczu LCD służącą do śledzenia ruchów głowy użytkownika. Ma to na celu zebranie informacji, które pozwolą dostosować ciekłe kryształy tak, aby obraz na ekranie był możliwie najwyższej jakości.
Kolejnym etapem rozwoju nowych wyświetlaczy LCD jest zminiaturyzowanie obszaru zajmowanego przez kamerę poprzez zastosowanie czujnika podczerwieni. Dzięki śledzeniu ruchu gałek ocznych namierzałby on miejsce, w które patrzy użytkownik. Pozwoliłoby to na zastosowanie tego typu wyświetlaczy w niewielkich urządzeniach przenośnych.
Jedyną wadą tej technologii jest fakt, że system ten może obsługiwać tylko jednego użytkownika. Nie da się go wykorzystać w przypadku odbiorników HDTV ponieważ zgromadzona przed nimi widownia z reguły liczy więcej niż jedną osobę.
W związku z tym, że coraz więcej szpitali w Stanach Zjednoczonych odstawia do lamusa tradycyjną aparaturę rentgenowską i przechodzi na cyfrowe zdjęcia, ten rodzaj technologii bardzo usprawnia pracę lekarzy i chirurgów, którzy korzystają z wyświetlaczy LCD, aby postawić diagnozę.
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!