Dotarliśmy do wewnętrznej prezentacji firmy Qualcomm na której został przedstawiony plan wydawniczy na najbliższe lata dla układów Snapdragon stosowanych w urządzeniach mobilnych wielu firm.
Plan wydawniczy firmy Qualcomm obejmuje okres od trzeciego kwartału 2011 roku do pierwszego kwartału 2013 roku. W między czasie firma szykuje trzy głośne premiery - które mają pozwolić układom Snapdragon na wyrwanie kolejnych kawałków tortu z rynku układów mobilnych.
Przechodząc jednak do sedna, już w czwartym kwartale bieżącego roku na rynku pojawią się trzy nowe układy Snapdragon. Będą nimi modele 8260A, 8270 oraz 8960. Wszystkie z nich będą działały z wykorzystaniem dwóch rdzeni "Krait" wytwarzanych w 28 nanometrowym procesie technologicznym SoC. Rdzenie układu mają pracować z częstotliwością wynoszącą od 1,5 do 1,7 GHz. Dodatkowo procesory będą wykorzystywać 1 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu (Cache L2) oraz zintegrowany układ graficzny IGP Adreno 225 przetwarzający 125 milionów trójkątów na sekundę.
Wspomniane modele współpracują z dwukanałowymi pamięciami LPDDR2 taktowanymi częstotliwością 500 MHz. Układy zostały przeznaczone do montażu w najwydajniejszych smartfonach.
W trzecim kwartale 2012 roku zadebiutują układy dla smartfonów z tak zwanej średniej półki, a będą nimi: 8230 (HSPA+) i 8930 (LTE). Obydwa układy będą pracowały z wykorzystaniem dwóch rdzeni Krait, pracujących z zegarami od 1,0 do 1,2 GHz. Ponadto w procesorze znalazło się również miejsce dla układu graficznego którym tym razem będzie IGP Adreno 305 - będący w stanie przetworzyć 80 milionów trójkątów na sekundę. Układy będą wspierały dwukanałowe pamięci typu LPDDR2 o taktowaniu 533 MHz. Dodatkowo poradzą sobie z obsługą m.in. 12 Mpix aparatów 3D oraz pozwolą przetwarzać wideo HD 1080p o płynności 30 klatek na sekundę.
Najpóźniej, bo w pierwszym kwartale 2013 roku, na rynek trafią najwydajniejsze konstrukcje, a mianowicie czterordzeniowe układy Snapdragon 8974. Zostały one bowiem wytworzone z czterech rdzeni Krait, pracujących z częstotliwością od 2,0 do 2,5 GHz. Ponadto na ich wyposażeniu znajdzie się 2 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu (Cache L2) oraz zintegrowany układ graficzny Adreno 320, będący w stanie przetworzyć 225 milionów trójkątów na sekundę. Układy mają posiadać wsparcie dla LTE, HSPA+, CDMA oraz dwukanałowej pamięci operacyjnej LPDDR3, pracującej z częstotliwością 667/800 MHz. Układy obsłużą m.in. nawet 30 MPIX aparaty 3D oraz odtwarzanie plików wideo 1080p HD z płynnością 60 klatek na sekundę.
Więcej o firmie Qualcomm i jej produktach:
- Qualcomm w smartfonach Nokia z WP7
- Qualcomm zapowiada procesor o zegarze 2,5 GHz
- Qualcomm: Snapdragon mocniejszy niż Cortex-A15
- Dwurdzeniowy Snapdragon wygrywa z Tegrą 2
Źródło: Engadget, Qualcomm, TechConnect
Komentarze
21https://secure.wikimedia.org/wikipedia/pl/wiki/GeForce_6 - wikipedia potwierdza.
Czyżby układy graficzne w smartfonach doganiały w końcu karty sprzed 7 lat? Ciekawe... ;)
Osbiscie boje sie tylko jednej rzeczy biorac Htc Evo 3D, bede mial, niezly kombajn ale jak dlugo bedzie trzymac sie w czolowce? Pol roku, 10 miesiecy?
Martwi mnie tez to ze jeszcze troche a do gier na smartphony bede podawane wymagania minimalne i zalecane...
Moze jeszcze troche i komorke bedziemy skladac jak PC...