Karty Radeon RX 480 i RX 470 można zmodyfikować do RX 580 i RX 570
Po modyfikacji uzyskujemy ciut lepsze osiągi, ale trzeba się liczyć z wyższymi temperaturami. Powodzenie takiej operacji nie jest jednak w 100% pewne.
Za nami premiera kart graficznych Radeon RX 580 i RX 570, które oferują bardzo podobną specyfikację do starszych modeli Radeon RX 480 i RX 470. Można nawet powiedzieć, że to tylko odświeżone konstrukcje. Efekt? Potwierdziło się to, co podejrzewano już od jakiegoś czasu - stare karty można przerobić do nowszych modeli.
Karty Radeon RX 580 i RX 570 bazują na układzie graficznym Polaris 20, który tak naprawdę jest usprawnionym układem Polaris 10 - stosowanym właśnie w starszych modelach Radeon RX 480 i RX 470. Głównie różnice między kartami sprowadzają się do innego BIOS-u, a zatem innych poziomów napięć i wyższych zegarów, a to z kolei wpływa na nieco lepsze osiągi nowszych konstrukcji.
Wydajność karty Radeon RX 470 zmodyfikowanej do RX 570 w benchmarku Unigine Superposition (niższe osiągi są spowodowane zastosowaniem słabszego procesora)
Użytkownik BigMaMaInHouse z forum Guru3D zmodyfikował model Sapphire Radeon RX 470 Nitro+ 4GB do nowszego Sapphire Radeon RX 570 Nitro+ 4GB – co prawda obydwie karty różnią się budową, ale po wgraniu nowego BIOS-u stary akcelerator zaczął być rozpoznawany jako nowszy model. Wyższa wydajność została okupiona wyższymi temperaturami, ale użytkownik nie odnotował żadnych problemów z działaniem komputera.
XFX Radeon RX 480 po modyfikacji jest wykrywano jako RX 580
W przypadku Radeona RX 580 też można zastosować taką sztuczkę, co z kolei potwierdził użytkownik TonybonJoby z forum TechPowerUp – zmodyfikował on kartę XFX Radeon RX 480 8GB do modelu Sapphire RX 580 Nitro+ Limited Edition 8G. Zmodyfikowana karta bez problemu pracuje z ustawieniami nowszego modelu, co potwierdzono w testach Furmark i Wiedźmin 3.
Czy warto modyfikować stare karty do nowszych modeli? To zależy czy jesteśmy w stanie zaryzykować uszkodzenie karty dla uzyskania trochę lepszej wydajności. Warto bowiem zauważyć, że tego typu modyfikacje nie zawsze muszą się powieść, a w takiej sytuacji łatwo o uszkodzenie karty graficznej (najlepiej więc eksperymentować z konstrukcjami wyposażonymi w podwójny BIOS). Zainteresowanych odsyłamy do wątków na forach Guru3D i TechPowerUp, gdzie opisano proces modyfikacji kart przy użyciu aplikacji ATIFlash. Pamiętajcie, że nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenie sprzętu.
Źródło: Guru3D, TechPowerUp
Komentarze
382. RX400 z BIOS-em RX500 zauważalnie przekroczy pułap TDP 150/120W.
3. RX400 z BIOS-em RX500 nie osiągnie maksymalnego OC którego granice seria RX500 przesunęła o około 50-100MHz w górę.
Bo taki numer to jednak świnia podłożona swoim fanom, ba nawet klientom nie będącymi sympatykami AmD
Pogoń za numerkami złamała kolejną granicę (nie)przyzwoitości
https://www.youtube.com/watch?v=tBjx1QYAt1Q&t=1s
https://www.youtube.com/watch?v=BWqF5fDAZqA
Konkurencyjne cenowo? ------------------------------X
Konkurencyjne wydajnosciowo? ---------------------X
Dopracowane sterowniki na premiere? -------------X
Wysoka dostepnosc modeli na premiere? ----------X
Dodatkowo masz mozliwosc wgrania do 480/470 biosa z 580/570 (na wlasna odpowiedzialnosc), czego AMD Ci nie utrudnia.
IMHO nie takie zle te "kotlety".