Tak ma wyglądać Radeon RX 7900 XT. Topowa karta AMD zaskoczy poborem mocy?
Czekacie na nowe karty graficzne AMD Radeon RX 7000? Jeśli tak to przygotujcie się na świetną specyfikację… i wysoki pobór energii elektrycznej. Poznaliśmy budowę topowego modelu.
Nowa generacja kart graficznych AMD nadchodzi coraz większymi krokami – modele Radeon RX 7000 (RDNA 3) zastąpią serię Radeon RX 6000 (RDNA 2) i mają przynieść spore zmiany. Producent wyjawił tutaj kilka istotnych informacji.
Karty graficzne Radeon RX 7000 będą bazować na architekturze RDNA 3 (5 nm), która wprowadzi przebudowane jednostki obliczeniowe i nową generację pamięci Infinity Cache. Nowe układy graficzne mają bazować na konstrukcji opartej o chiplety (kilka jąder krzemowych).
Wprowadzone zmiany mają przełożyć się na dużo lepsze osiągi. Producent do tej pory nie ujawnił szczegółów dotyczących wydajności (jedynie pochwalił się działającą kartą), ale możemy liczyć na spory wzrost efektywności energetycznej (wstępnie mowa o >50% wzrostu).
Tak ma wyglądać karta Radeon RX 7900 XT
Igor Wallossek z serwisu Igor's Lab opublikował schemat płytki drukowanej topowego modelu Radeon RX 7900 XT (nie wiadomo czy jest to wersja referencyjna, czy autorska konstrukcja opracowana przez któregoś z partnerów).
Na laminacie znalazło się miejsce dla procesora graficznego AMD Navi 31 – to supernowoczesny układ, który składa się z siedmiu chipletów: GCD (układ graficzny) + 6x MCD (pamięć Infinity Cache). Obok umieszczono 12 kości pamięci, które łącznie dają 24 GB pamięci GDDR6 384-bit.
Warto zwrócić uwagę na dodatkowe zasilanie, bo karta wymaga podłączenia aż trzech 8-pinowych wtyczek z zasilacza - łącznie mogą one doprowadzić aż 450 W mocy, aczkolwiek maksymalny limit mocy karty może być niższy (spodziewamy się jednak wzrostu zapotrzebowania na energię). Na śledziu wyprowadzono standardowy komplet wyjść obrazu tj. HDMi i 3x DisplayPort (nie przewidziano USB typ C).
Wiemy, że nowa generacja kart graficznych Radeon ma zadebiutować jeszcze w tym roku – docelowo mają one konkurować z modelami GeForce RTX 4000. Pozostaje więc cierpliwie czekać na kolejne informacje o sprzęcie.
Źródło: Igor’s Lab
Komentarze
10