Do sieci wyciekły kolejne szczegóły techniczne dotyczące nowej serii Radeonów HD 6900. Wynika z nich, że model HD 6970 będzie wydajną, ale prawdopodobnie dość ciepłą kartą.
Do sieci wyciekł slajd prezentujący kilka informacji odnośnie Radeonów HD 6900. Według nich, procesory strumieniowe nowej serii kart graficznych od AMD mają być oparte o architekturę VLIW4 (inaczej mówiąc 4D). Oznacza to, że procesory strumieniowe będą zgrupowane po cztery w jednym klastrze cieniującym. Warto zaznaczyć, że układy Barts PRO i XT, wykorzystane w Radeonach HD 6800 oparto na architekturze VLIW5 (inaczej mówiąc 5D). Przetwarzanie geometrii ma wzrosnąć dwukrotnie w porównaniu do poprzedniej generacji kart graficznych. W dalszym ciągu karty będą posiadać 32 jednostki rasteryzujące. Nowością mogą być 2 GB pamięci GDDR5 oddanej do użytku w nowych Radeonach, podczas gdy w obecnej już serii HD 6800 jest to 1 GB.
Warto przeczytać: | |
Trochę nieciekawie prezentuje się pobór energii nowych konstrukcji AMD. Radeon HD 6970 ma pobierać mniej niż 300 W, a słabszy HD 6950 mniej niż 225 W. Dla porównania GeForce GTX 480, słynący z dużego zapotrzebowania na nią, pobiera około 250 W, więc wydajniejszy z nowszej serii Radeonów ma szansę odebrać mu ten niechlubny tytuł. Referencyjny zestaw wyjść wideo prezentuje się identycznie jak w przypadku Radeonów HD 6800 – znajdziemy na nim dwa wyjścia DVI, jedno HDMI oraz dwa mini DisplayPort 1.2.
Nowa seria kart graficznych od AMD ma być dodatkowo wyposażona w nową generację (już ósmą) silnika tesselacji. Co ciekawe nie dawno wydana seria HD 6800 zaprezentowała jego siódmą generację, a AMD oznaczyło wersję z Radeonów HD 6900 jako jeszcze nowszą, a przez to gwarantującą jeszcze większą wydajność.
Na projekcie płytki drukowanej Radeona z serii HD 6900 (nie wiadomo czy to HD 6950 czy HD 6970) widocznie widać miejsca na wcześniej wymienione wyjścia wideo, które są ustawione w takiej kolejności jak miało to miejsce w referencyjnych Radeonach HD 6850 i HD 6870. W górnej części płytki znalazły się dwa złącza CrossFire, dzięki czemu możliwe będzie połączenie do czterech takich kart w jednym komputerze. Dla przypomnienia w Radeonach HD 6800 było tylko jedno takie złącze – wyjątkiem jest tu niereferencyjny Radeon HD 6850 firmy ColorFire posiadający dwa takie złącza.
Do zasilania karty wymagana będzie jedna wtyczka 8-piniowa oraz jedna 6-pinowa. Potwierdza to poniekąd informację o dosyć dużym poborze energii przez kartę – w tym przypadku około 300 W (PCI-Express 75 W, wtyczka 6 pin 75 W oraz wtyczka 8 pin 150 W). Na uwagę zasługuje pokaźna sekcja zasilana zbudowana z ośmiu faz. Jeżeli chodzi o rozmiar procesora graficznego to tutaj niestety nie można nic powiedzieć, gdyż został on zamontowany na swojego rodzaju podstawce wielkością przypominającą tą z Radeona HD 6870.
źródło: computerbase.de, hardforum.com, hardforum.com
Polecamy artykuły: | ||
Test: jeszcze szybsze Core i3 i Core i5 | Testy monitorów LCD: 9 modeli Full HD | Niedrogie a wydajne: 5 x GTS450 |
Komentarze
80Na razie ta karta może brać nawet 1kW.
Posiadam karte gtx480 i nie wyobrażam sobie gorątszej i bardziej prądożernej karty. Nie spodziewałem się tego po AMD.
No cóż, ale nie tędy droga panowie