Aż 65% użytkowników Internetu, którzy wypełnili ankietę na stronie firmy Symantec, przyznało, że utraciło cenne pliki w skutek awarii komputera; a 82% decyduje się na zapisywanie kopii zapasowych na płyty CD i DVD, które w ocenie specjalistów od bezpieczeństwa nie należą do kategorii nośników o najdłuższej żywotności. Badanie zostało przeprowadzone wśród 327 osób.
Wraz z ogromnym wzrostem przestrzeni dyskowej na komputerach osobistych użytkownicy przechowują w nich rozmaite dane. Jako najcenniejsze pliki ankietowani wskazali wszelkie dokumenty zawierające informacje osobiste (80%), dokumenty związane z pracą zawodową (77%)
i finansowe (69%), zdjęcia i pliki graficzne (68%). Dla 57% badanych ważne okazały się także pliki
o stanie systemu (np. wpisy z rejestru) oraz dokumenty tekstowe (np. opowiadania, notatki). Za najmniej istotne użytkownicy uważają pliki muzyczne i wideo (32%) oraz zapisy stanu gier komputerowych (10%).
Większość ankietowanych (55%) korzysta ze specjalnych rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, jednak duża część (45%) decyduje się na ręczne kopiowanie plików. Bez wątpienia najpopularniejszym nośnikiem do przechowywania danych okazały się płyty CD i DVD – wskazało je aż 82% badanych. Użytkownicy chętnie korzystają również z wewnętrznych dysków twardych (31%) oraz pamięci flash (30%). Zewnętrzne dyski twarde (23%), dyski on-line i skrzynki mailowe (po 7%) to najmniej popularne miejsca przechowywania kopii zapasowych.
„Zapisywanie danych na płytach CD i DVD to z pewnością najwygodniejszy i tani sposób na przechowywanie kopii zapasowych. Należy jednak mieć świadomość, że nie należą one do najtrwalszych i najbardziej żywotnych” – powiedział Paweł Reszczyński, Senior Presales Consultant z polskiego oddziału firmy Symantec – „Podobne zastrzeżenia można mieć do dysku twardego zainstalowanego wewnątrz komputera. Jeżeli doszłoby do jakiejkolwiek awarii maszyny spowodowanej np. spięciem w instalacji elektrycznej domu – użytkownik mógłby bezpowrotnie utracić wszystkie pliki. Dlatego zalecamy bardziej niezawodne nośniki – np. dyski zewnętrzne podłączane przez gniazdo USB lub specjalne dyski sieciowe udostępniane przez producentów oprogramowania do backupu”.
Najbardziej optymistycznym wynikiem badania okazał się stosunek użytkowników do kwestii backupu. Aż 97% ankietowanych stwierdziło, że robienie okresowych kopii zapasowych jest ważne i warto o to zadbać. Jedynie 3% badanych nie miało zdania na ten temat. Użytkownicy najczęściej wykonują kopie raz na tydzień (29%) lub miesiąc (28%). 11% badanych przyznało, że wykonuje backup codziennie. Z kolei część badanych kopiuje pliki raz na pół roku (18%) lub raz na rok (6%). Po 4% ankietowanych w ogóle nie robi kopii zapasowych lub nie ma takiej świadomości.
„W zależności od potrzeb użytkowników wydaje się, że wykonywanie kopii raz na tydzień lub miesiąc to dobry sposób na dbanie o aktualność i bezpieczeństwo danych. Jeżeli przechowujemy i często edytujemy pliki, które mają dla nas ogromną wartość finansową lub emocjonalną, warto rozważyć wykonywanie backupu codziennie” – Paweł Reszczyński.
Symantec Poland przeprowadziła ankietę wśród użytkowników Internetu. Ankieta była dostępna na stronie głównej firmy Symantec (www.symantec.pl) przez dwa miesiące – od 1 sierpnia 2007 r. do 30 września 2007 r. W badaniu wzięło udział 327 użytkowników – spośród których 87% stanowili mężczyźni, 13% kobiety. 41% ankietowanych ma ponad 35 lat, 36% jest w wieku 26-35 lat, 20% – 19-25 lat, zaś 3% – 12-18 lat. Większość ankietowanych (72%) najczęściej korzysta z komputera w domu, 28% – w pracy.
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!