HDD

Co zrobić ze starymi dyskami? Microsoft znalazł na to sprytny pomysł

przeczytasz w 2 min.

Stare dyski twarde stanowią poważny problem dla centrów danych. Firma Microsoft znalazła sposób na bezpieczne usunięcie zbędnych danych, jednocześnie dbając o recykling pozostałych elementów dysków.

Duże centra danych wciąż korzystają z dysków twardych HDD ze względu na ich pojemność i niezawodność. Po zakończeniu okresu eksploatacji, konieczne jest bezpieczne usunięcie danych z tych nośników. W największych centrach danych to ogromne wyzwanie, ponieważ firmy muszą zniszczyć ogromne ilości dysków. Szacuje się, że Microsoft każdego roku niszczy około miliona dysków twardych ze swoich centrów danych. 

Microsoft postanowił podejść do tematu w odpowiedzialny sposób i opracował zautomatyzowany sposób recyklingu dysków twardych. 

Recykling dysków twardych 

Pomysł na Microsoft Circular Center narodził się podczas hackathonu Microsoft w 2022 roku. Ranganathan Srikanth opracował wyspecjalizowane działy zajmujące się recyklingiem wycofanych z użytku dysków twardych. Rozwiązanie to umożliwia bezpieczną utylizację talerzy z danymi oraz recykling pozostałych elementów nośników, co pozwala firmie zmniejszyć ilość odpadów i emisję dwutlenku węgla.

Microsoft Circular Center

Robot analizuje budowę dysku twardego, a następnie rozkręca jego obudowę, wydobywając poszczególne elementy nośnika. Talerze z danymi są przekazywane do utylizacji, natomiast pozostałe elementy składowane do ponownego wykorzystania lub przetworzenia materiałów.

Microsoft twierdzi, że recykling dysków twardych jest bardziej przyjazny dla środowiska niż niszczenie całych nośników, a jednocześnie zapewnia odpowiednie bezpieczeństwo przechowywanych danych. Roboty mogłyby znaleźć zastosowanie również w innych centrach danych. 

„Wykorzystując uczenie maszynowe, centra te będą wycofywać serwery z eksploatacji na miejscu, sortując części wielokrotnego użytku dla firmy Microsoft, klientów lub odsprzedaży, a także wykorzystując spostrzeżenia w celu poprawy zrównoważonego rozwoju sprzętu w przyszłości”. 

Części dysku twardegos

Projekt “The Secure and Sustainable Disposal of Hard Disks “ (Bezpieczna i zrównoważona utylizacja dysków twardych) miał na celu osiągnięcie 90 proc. wskaźnika ponownego wykorzystania i recyklingu wszystkich dysków twardych do 2025 roku. Program pilotażowy w Amsterdamie wykazał korzyści, takie jak skrócenie przestojów, zwiększona dostępność części i niższa emisja dwutlenku węgla, przy oczekiwanym wzroście ponownego wykorzystania serwerów i komponentów do 90 proc. do 2025 roku.

foto na wejście: Adobe Stock

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    GejzerJara
    5
    Microsoft i "ekologia". To jest ten sam microsoft, który uniemożliwia używanie nieco starszych komputerów z aktualnym Windows11, po zakończeniu wsparcia dla Windows10, bo ...... nie ma tu TPM2.0.

    To jest ten sam microsoft, który zapycha windowsy aktywnym ciągle pracującym scrapem, po to aby komputer żarł więcej prądu.

    Obydwie sprawy to dodatkowa emisja ogromnych ilości CO2. Większość prądu jest z węgla, chyba że ..... w danym kraju podstawą jest atomówka, czyściej niż atomówka na ten moment się nie da, wbrew zwolennikom paneli foto, na utylizację których nie ma dosłownie żadnego sensownego pomysłu.
    • avatar
      xxx.514
      4
      Żeby skasować dane z dysku talerzowego wystarczy elektromagnes, taki, jakich używają na złomowiskach. Nie chodzi tu o moc pola magnetycznego, ale o jego "szerokość".
      • avatar
        Batyra
        2
        Myślalem że zegary na ścianę z tego robią i sprzedają na temu... to byłaby żyła złota!
        • avatar
          Lister
          2
          Dla mnie najciekawsze jest w tym to, że pracę wykonują roboty, pod nadzorem jednego "dozorcy", który w tym czasie przegląda fejsa, czyta nowinki na benchmarku i dłubie w nosie...
          • avatar
            FunkyKoval
            1
            Hahahaha korporacje to jak komuniści, najpierw stwarzają problemy aby potem "dzielnie" je rozwiązywać.
            Dyski HDD to żyła złota, metale użyte do ich produkcji to wysokiej jakości materiały, problem w tym, że ani ja ani Ty nie zrobisz firmy dokonującej recyklingu, bo jak wszędzie tutaj działa "siła wyższa".
            Możesz założyć firmę RECYKLING ale nikt ci nie dostarczy materiału do recyklingu, bo znajomości, bo zarząd korpo wybierze sobie firmę kogoś ze swojego grona (kto ma np. udziały w takiej firmie) itp.
            Microsoft też niech nie narzeka i niech nie robi sprawy z takich prostych tematów, bo ze sprzedaży tego złomu mają całkiem niezły zwrot kasy.
            • avatar
              Marek1981
              0
              ekoterroryzm. Już samo traktowanie co2 jako zło pokazuje mały mózg rozmówcy/piszącego.
              • avatar
                pawluto
                0
                Pełne formatowanie a potem rozkręcamy dysk , wyjmujemu magnesy - są dosyć mocne i mogą się przydać...
                Talerze jak kto woli można rozwalić...

                Witaj!

                Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                Połącz konto już teraz.

                Zaloguj przez 1Login