RoboCORE to platforma, dzięki której budowanie robotów (zarówno prostych, jak i profesjonalnych) ma być znacznie łatwiejsze, a jednocześnie tańsze.
Zespół inżynierów i deweloperów z Krakowa – Husarion – zaprezentował projekt RoboCORE. Jest to funkcjonalna platforma, dzięki której budowanie robotów (zarówno prostych, jak i profesjonalnych) ma być znacznie łatwiejsze, a jednocześnie tańsze.
RoboCORE to oparte na technologii chmurowej urządzenie, będące platformą dla deweloperów, która może stać się tytułowym rdzeniem robotów hobbistycznych oraz do zastosowań profesjonalnych. Oddaje ona w ręce użytkownika sprzęt i oprogramowanie do budowy dowolnego robota. RoboCORE nie jest uzależnione od żadnego konkretnego systemu mechanicznego, dlatego też projektant może użyć zarówno konstrukcji metalowej, jak i na przykład klocków LEGO. Będący całym ekosystemem projekt pozwala tworzyć roboty od podstaw, nie wymagając przy tym wysokich zdolności programistycznych.
Według ekipy Husarion, stworzenie prostego robota do tzw. teleobecności trwa z RoboCORE mniej niż godzinę i kosztuje jakieś 300 dolarów – z czego 75 proc. idzie na samą mechanikę. Moduł pozwala na tworzenie autonomicznych i sterowanych bezprzewodowo (za pośrednictwem Bluetootha, WiFi lub sieci komórkowej) konstrukcji oraz obsługuje różnego rodzaju elementy ruchowe i czujniki.
Przykładowy program dla robota w RoboCORE.
Niewielkie (115 x 125 mm w wersji podstawowej oraz 82 x 82 mm w wersji mini) urządzenie zostało wyposażone w szeroką gamę podzespołów gwarantujących duże możliwości rozbudowy. Wewnątrz firma Husarion zmieściła między innymi mikrokontroler z rdzeniem Cortex-M4, miniaturowy komputer Intel Edison z Wi-Fi i Bluetooth 4.0, porty dla silników DC z enkoderami, porty dla czujników, moduły rozszerzeń (np. dla serwomechanizmów), slot na karty micro-SD i wejście micro-USB.
RoboCORE to także działająca w chmurze aplikacja, będąca centrum zarządzania wszystkimi robotami konkretnego użytkownika. Za pośrednictwem przeglądarki internetowej możemy zalogować się na swoje konto, programować robota, sterować nim oraz udostępniać projekty znajomym.
„Bardzo wysokie koszty projektowania i produkcji podzespołów sprawiają, że roboty wykorzystywane są obecnie głównie w wojsku i przemyśle. Robotyka konsumencka nie miała dotychczas szans, by się upowszechnić, ale mamy pomysł, jak to zmienić. Chcemy udostępnić szerokiemu audytorium gotowe moduły pozwalające na tworzenie niedrogich robotów o dużych możliwościach” – mówi Dominik Nowak, dyrektor generalny firmy Husarion.
Według raportu Business Insider Intelligence, do końca 2019 roku wartość rynku robotyki konsumenckiej przekroczy 1,5 miliarda dolarów. Analitycy twierdzą też, że sektor ten rozwijać będzie się w tempie 17 proc. rocznie, a więc siedem razy szybciej niż ma to miejsce w przypadku robotów przemysłowych. Rozwiązanie Polaków może zatem okazać się sporym sukcesem.
Aby to było jednak możliwe, firma Husarion potrzebuje 50 tysięcy dolarów. W związku z tym uruchomiona została zbiórka w serwisie Kickstarter, która potrwa do 13 marca. Wpłacając co najmniej 59 dolarów zarezerwujemy sobie wczesną, podstawową wersję RoboCORE-mini. Sprawdźcie jeśli macie ochotę – Kickstarter / RoboCORE.
Źródło: Husarion
Komentarze
9