To kolejny pokaz możliwości ponadprzeciętnie zwinnego robota Atlas. Jaka przyszłość stoi przed tym projektem?
Coraz więcej ludzi ma w swoich domach automatyczne odkurzacze i inne roboty sprzątające. Te często są jednak niezbyt efektywne, jako że producenci stawiają bardziej na nowe technologie niż funkcjonalność. Być może inżynierowie z IHMC Robotics znaleźli inny sposób – ich dwunożny robot także odciąża człowieka w sprzątaniu, ale robi to jego narzędziami – odkurzaczem i miotłą. I choć, przynajmniej na razie, efektywność w tym przypadku jest jeszcze niższa, to jest to ciekawostka, która pokazuje jak zwinne potrafią być już roboty i że nawet w takich rozwiązaniach tkwi ogromny potencjał.
Za projektem stoją inżynierowie IHMC Robotics, którzy wykorzystali do tego celu robota Atlas stworzonego przez zespół Boston Dynamics należący teraz do holdingu Alphabet (firmy-matki Google). Zdobywcy drugiego miejsca na ubiegłorocznych zawodach DARPA Robotic Challenge wykorzystali tego dwunożnego, niemal dwumetrowego robota do innych niż zakładane zastosowań (pierwotnym celem było wojsko) – nauczyli go odkurzać, zamiatać i wrzucać papierki do kosza na śmieci.
To tylko próba
Ekipa IHMC Robotics nie ukrywa, że jest to test mający na celu tylko zapoznanie się z możliwościami oferowanymi przez tego robota. Na uwagę zasługuje przede wszystkim jego zwinność (potrafi on nawet ustać na jednej nodze niczym bohater filmu Karate Kid). Inżynierowie starają się też maksymalnie usamodzielnić Atlasa:
„Większość czynności widzianych na filmie jest kontrolowana przeze mnie, ale jest to kooperacja. To nie tak, że siedzę tam z joystickiem i steruję robotem. Mówię mu tylko, co chcę, aby zrobił, daję mu wskazówki, a on opracowuje plan działania. Dzieli się nim ze mną i jeśli go zatwierdzę, Atlas wykonuje robotę” – powiedział John Carff z IHMC Robotics. – „Myślę, że w przyszłości większość tych czynności będzie wykonywana autonomicznie”.
Przyszłość Atlasa (i nie tylko)
Wyposażony w 28 hydraulicznych „stawów” i wizję stereo Atlas jest jednym z najbardziej zaawansowanych robotów, jakie kiedykolwiek powstały. Oprócz sprzątania i utrzymywania się na jednej nodze potrafi on także biegać czy skakać, a naukowcy pracują też nad tym, by nauczyć go prowadzić samochód.
Niestety nie wiadomo jak potoczy się przyszłość robota Atlas. W zespole, który go stworzył – Boston Dynamics – dochodzi bowiem po przejęciu przez Alphabet do sporych zmian. Na początku stycznia wstrzymany został projekt robo-muła, który miał towarzyszyć żołnierzom, między innymi transportując ich ekwipunek. Możliwe jednak, że dzięki współpracom, takim jak ta z IHMC Robotics, projekt Atlas będzie żywy jeszcze przez wiele lat, a jego rozwój pójdzie w dobrym kierunku. Liczymy na to!
Źródło: VentureBeat, IHMC Robotics, DailyMail, inf. własna
Komentarze
5A tutaj widać, że ma gotowe zaprogramowanie sekwencje - najwyżej skorygowane o konkretne położenie, czy obroty i tyle.
Taka większa zabawka, ale dalej zabawka.