Rosjanie zwiększyli tempo kopania kryptowalut. Mocarstwo ma obejmować drugie miejsce pod względem wydobycia wirtualnych aktywów, ale tempo wzrostu mocy wydobywczych może zawstydzić nawet Stany Zjednoczone.
Kopanie kryptowalut może być dochodowym biznesem, ponieważ pozwala na generowanie znacznych zysków poprzez wydobywanie cyfrowych monet (szczególnie, że w ostatnim czasie kursy wirtualnych walut zaliczyły duże wzrosty). Nie jest tajemnicą, że na taką inwestycję decyduje się coraz więcej osób, widząc w niej szansę na dodatkowe źródło dochodu.
Rosja przestawia się na kopanie bitcoinów
Według rosyjskiego dziennika Kommersant, w ostatnim czasie w Rosji wzrosło zainteresowanie wydobyciem kryptowalut. Duże znaczenie odgrywają tutaj przemysłowe kopalnie kopalnie, wyposażone w dużą liczbę tzw. koparek kryptowalut. Mówi się, że do końca tego roku wolumen wydobywania kryptowalut wzrośnie o kolejne 20-40 proc.
Według źródła, Rosja zajmuje już drugie miejsce pod względem wydobycia wirtualnych aktywów – w 2023 r. rosyjskie firmy miały wydobyć około 54 tys. bitcoinów o wartości 3,5 miliarda dolarów. Moce wydobywcze zwiększyły się z 1 GB w 2022 r. do 2,2 GW w 2023 r., czyli aż o 120 proc..
Pierwszą lokatę pod względem wydobycia mają obejmować Stany Zjednoczone - tamtejszym firmom w 2023 r. udało się wydobyć 140 tys. bitcoinów. Warto jednak zauważyć, że widoczne jest tutaj mniejsze tempo wzrostu (moce wydobywcze wzrosły z 3,4 GW w 2022 r. do 5,3 GW w 2023 r., czyli o niecałe 56 proc.).
Kopanie kryptowalut jest opłacalne. Niedługo może się to zmienić
Rosjanie czerpią duże zyski dzięki niskim kosztom energii. Według Michaiła Breżniewa, współzałożyciela firmy 51ASIC, zajmującej się dostawami koparek kryptowalut, kopalnia z 200 wydajnymi koparkami ASIC o wydajności 200 H/s może wykopać 1 BTC miesięcznie. Przy obecnym kursie bitcoina, wydatki mają zwracać się z nawiązką.
Branża kryptowalut rozwija się w szybkim tempie dzięki brakowi regulacji. Niedługo sytuacja może ulec zmianie. Rosyjscy urzędnicy zaproponowali utworzenie specjalnego rejestru kopaczy kryptowalut i wprowadzenie osobnego kodu dla sektora we Wszechrosyjskim Klasyfikatorze Rodzajów Działalności Gospodarczej (OKVED). Mówi się też o podniesieniu cen energii elektrycznej dla kopaczy, co może ograniczyć rentowność przedsiębiorstw.
Przy okazji warto wspomnieć, że Rosjanie walczą z nielegalnymi kopalniami kryptowalut. Niedawno rosyjskie służby zamknęły nielegalną kopalnię kryptowalut w Irkucku na Syberii.
Źródło: Be in Crypto, foto: Adobe Stock
Komentarze
1https://www.benchmark.pl/aktualnosci/najszybsza-kradziez-kryptowalut-ukradli-25-mln-dolarow.html
I cichaczem niech korzystają z luk, by kraść ruskim kryptowaluty.