Rośnie wartość rynku rozwiązań dla bezpieczeństwa IT w Polsce
W 2015 roku wartość rynku rozwiązań służących bezpieczeństwu IT w Polsce wzrośnie o 7%. Bezpieczeństwo IT coraz ważniejsze w nowoczesnej gospodarce.
Według IDC rynek rozwiązań służących bezpieczeństwu IT w krajach Europy Środkowej, czyli w Polsce, Rumunii, Czechach i na Węgrzech osiągnie wartość 685 milionów dolarów. Polski rynek stanowić ma prawie połowę tej wartości, co tłumaczy 7 proc. wzrost, jaki ma odnotować w bieżącym roku. Obszar ten zawiera w sobie oprogramowanie, urządzenia i wszelkie usługi poboczne związane z bezpieczeństwem.
W ubiegłym, 2014 roku, w wymienionych krajach kwoty wydane na oprogramowanie służące bezpieczeństwu stanowiły jedną trzecią ogólnej wartości rynku. Niemal 60 proc. przychodów generowanych było dzięki sprzedaży rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo urządzeń końcowych, co jest zasługą liderów tego segmentu, czyli firm ESET i Symantec. Według szacunków IDC, rynek oprogramowania powinien w tym roku zaliczyć 9-procentowy wzrost.
Drugą siłą na rynku są usługi związane z bezpieczeństwem IT, stanowiące około 40 proc. całości. Najwięcej przychodów pochodziło zaś z usług wdrożeniowych, zarządzanych i hostingowych, w których wyróżniali się lokalni dostawcy, choć w dalszym ciągu liderami pozostają takie firmy, jak IBM czy HP.
W ubiegłym roku, najmniejszą część rynku stanowiły urządzenia, agregując trochę ponad 25 proc. ogólnych przychodów. Warto nadmienić jednak, że rozwiązania te stają się coraz popularniejsze, przede wszystkim dzięki łatwości obsługi oraz instalacji. W segmencie tym przewodzą zintegrowane, wielofunkcyjne urządzenia zabezpieczające UTM (ang. Unified Threat Management), pełniące funkcję firewalla, systemu wykrywania włamań i antywirusa. W bieżącym roku sprzedaż tych rozwiązań powinna utrzymać swoją stałą dynamikę.
Jakie są główne czynniki wzrostu rynkowego w naszym kraju? Wyróżnić warto na pewno wszelkiego rodzaju regulacje zewnętrzne, zarówno wywodzące się z polskiego prawa, jak i pochodzenia międzynarodowego. Poza regulacjami zaś, na kształt rynku wpłynęła również rosnąca ilość i różnorodność potencjalnych zagrożeń.
Wydatki na bezpieczeństwo IT w Polskich firmach stanowią od 2,5% do 15% całkowitych kosztów IT, co jest oczywiście zależne od wielkości firmy i rodzaju prowadzonej działalności. Wiele, zwłaszcza mniejszych firm, nie wierzy w opłacalność tych inwestycji i nie dostrzega ewentualnych konsekwencji wynikających z zahamowania rozwoju narzędzi bezpieczeństwa, ale mimo tego rynek ten systematycznie rośnie, co napawa optymizmem.
Zgodnie z prognozami IDC, w bieżącym roku rynek rozwiązań dla bezpieczeństwa IT w Polsce wzrośnie o ponad 7 proc., a popyt ten napędzany będzie w znacznym stopniu przez inwestycje sektora publicznego i finansowego, a także energetyki i gazu. Potencjał wzrostowy wykazuje również sektor ochrony zdrowia, gdyż organizacje wchodzące w jego ramy muszą dostosować się do nowych wymogów regulacyjnych dla środowiska IT.
Źródło: InPlus Media
Komentarze
1