Samsung stworzy swój własny, niestandardowy rdzeń ARM - pojawi się w układach Exynos
Koreański producent chce tworzyć własne, niestandardowe rdzenie bazujące na architekturze ARMv7.
Z Azji dochodzą do nas informacje, jakoby Samsung przymierzał się do utworzenia swojego własnego rdzenia z licencją ARM, by później wykorzystać go w autorskich układach Exynos.
W 2010 roku światło dzienne ujrzał SoC firmy Samsung – Exynos 3. Wykorzystywał on rdzenie ARM Cortex-A8. Jego następca – Exynos 4 z 2012/2013 – Cortex-A9. W najnowszym układzie zostały one natomiast zastąpione dwoma zestawami, na które składają się 4 rdzenie Cortex-A7 oraz 4 Cortex-A15, tworząc tym samym ośmiordzeniowe procesory w architekturze big.LITTLE.
Większość producentów – tak samo jak Samsung – wykorzystuje w swoich układach gotowe już, standardowe rdzenie ARM i łączy je z procesorami graficznymi oraz pozostałymi podzespołami. Decydują oni o takich właściwościach, jak liczba rdzeni, wielkość pamięci podręcznej czy taktowanie zegarów.
Niektórym, jak firmom Qualcomm czy Apple, to jednak nie wystarcza i decydują się oni na stworzenie własnych rdzeni na licencji ARM. Rdzeń Qualcomma nazywa się Krait 400 i w najnowszym układzie Snapdragon 800 jest taktowny zegarem aż 2,3 GHz. Najnowszy produkt Apple to natomiast Swift – znajduje się on w procesorach A6 oraz A6X. Ten drugi, choć stworzony na podstawie ARM, nie spełnia jednak wymogów normy ARMv7. W niczym to jednak nie przeszkadza, ponieważ Apple nie sprzedaje swoich rdzeni żadnym firmom trzecim.
Teraz podobne działania zamierza podjąć firma Samsung. Koreański producent chce tworzyć własne, niestandardowe rdzenie bazujące na architekturze ARMv7. Firma od jakiegoś czasu stara się mocno gonić konkurencję na polu podzespołów mobilnych – decyzja wydaje się więc bardzo racjonalna. Pytanie brzmi tylko jak szybko Samsung jest w stanie rozwijać swoje rdzenie.
Według doniesień pierwsze układy Exynos, wykorzystujące niestandardowe rdzenie pojawią się w drugiej połowie przyszłego roku. Czy okażą się dość konkurencyjne dla konstrukcji Qualcomm?
Źródło: AndroidAuthority
Komentarze
11